چرا ستاره بوسنی فرانسوی نشد؟

پیانیچ می‌توانست یکی از ستاره‌های تیم ملی فرانسه باشد ولی او نتوانسته تصمیم به جدایی از کشورش بگیرد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، میرالم پیانیچ یکی از اسطوره‌های فوتبال بوسنی به شمار می‌رود؛ هافبکی که با ۹۵ بازی دومین بازیکن با سابقه از این حیث در تیم ملی کشورش به شمار می رود و با ۱۵ بار گلزنی، ششمین گلزن تاریخ فوتبال بوسنی است.


پیانیچ در سال های جنگ همراه خانواده‌اش مجبور به مهاجرت شد و حتی در تیم جوانان لوکزامبورک هم بازی کرد ولی سرانجام تصمیم گرفت برای بوسنی بازی کند؛ جایی که در آنجا به دنیا آمده است.


در سال ۲۰۰۷ بود که پیانیچ از میان دو کشور لوکزامبورگ و بوسنی، دومی را انتخاب کرد. اما مشکل از همینجا آغاز شد؛ او پاسپورت کشور بوسنی را نداشت و برای بازی و تغییر ملیت به مجوز نیاز داشت. درنهایت اما پس از هشت ماه او توانست مجوز بگیرد و برای تیم ملی بوسنی و هرزگوین نامش رد شد.


حالا هافبک تیم فوتبال بارسلونا در گفتگو با یک شبکه فرانسوی فاش ساخته که مسئولان فدراسیون فوتبال این کشور نیز مانند لوکزامبورگ به دنبال گرفتن پارسپورت فرانسوی برای او بوده‌اند تا به واسطه هفت سال حضور در لوشامپیونه طی سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱، برای تیم ملی فرانسه بازی کند.


پیانیچ در مورد دعوت مربی تیم ملی فرانسه اینطور توضیح داده است:« دیموند دومنک با من تماس گرفت و از من پرسید که آیا می‌خواهم برای تیم ملی فرانسه بازی کنم یا خیر؟ اما من چند روز زودتر به خودم قول داده بودم که برای تیم ملی بوسنی بازی کنم.»
پیانیچ ادامه می‌دهد:« من از دومنک به خاطر دعوتی که از من داشت، تشکر کردم ولی من آدم واقع بینی هستم. برای من سخت بود که به تیم ملی فرانسه وارد شوم. علاوه بر این، قلبم برای بوسنی به درد می‌آمد که بازیکنش برای فرانسه بازی کند.»


دو روز دیگر (پنج شنبه) تیم ملی ایران در شرایطی برابر بوسنی بازی خواهد کرد، که علیرغم غیبت ادین ژکو به دلیل ابتلا به کووید ۱۹، میرالم پیانیچ ستاره سابق رم و یوونتوس و هافبک فعلی بارسلونا یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی بوسنی خواهد بود.


گفتنی است پیانیچ در جریان پیروزی ۳ بر ۱ تیم ملی بوسنی برابر ایران در جام جهانی ۲۰۱۴، زننده یکی از گل های تیم ملی کشورش بود.

بیشتر بخوانید:

اسکوچیچ دلتنگ استاد بزرگ فوتبال بوسنی

هیجان بازیکن بوسنی برای بازی دربرابر ایران

 

 

تگ ها


تیم ملی بوسنی میرالم پیانیچ فوتبال ایران یوونتوس سری آ فوتبال