چرا شهرستانی‌ها از تماشای فوتبال‌های اروپا محروم شده‌اند؟

سه هفته‌ای می‌گذرد که فوتبال‌دوستان غیر مرکزنشین، از تماشای فوتبال‌های خارجی محروم هستند....

سه هفته‌ای می‌گذرد که فوتبال‌دوستان غیر مرکزنشین، از تماشای فوتبال‌های خارجی محروم هستند.

به گزارش مدال، سه هفته است که وقتی رئال و منچستر و آرسنال و لیورپول و بارسلونا و... بازی دارند، شهرستانی‌ها به‌جای تصاویر زنده مستطیل سبز، مستندهای ورزشی، مسابقات دوچرخه‌سواری یا رقابت‌های قدیمی بسکتبال را تماشا می‌کنند. اگر تا قبل از این فقط ساکنان نقاط مرزی با این مشکل روبه‌رو بودند حالا حتی ساکنان استان‌هایی مثل گیلان، اصفهان، قم و حتی کرج و تهران هم با مشکل مواجه شده‌اند. تا پیش از این شبکه ورزش که روی دو فرکانس در ماهواره بدرست گرفته می‌شود، تنها یک فرکانسش را قطع می‌کرد و روی فرکانس دوم فوتبال را بدون کد پخش می‌کرد. شبکه سوم هم دقیقاً چنین رویه‌ای را ادامه می‌داد اما از 3 هفته پیش و بعد از تذکر جدی مقامات رده بالای سازمان به مدیران پخش شبکه سه و ورزش، دو شبکه هنگام پخش فوتبال‌ها در تمامی فرکانس‌های ماهواره‌ای‌شان، تصاویر آرشیوی پخش می‌کنند.
 
حتی تصاویر دیجیتال هم قطع است!
حالا شاید برای خیلی‌ها این سؤال پیش بیاید که چرا در شهرستان‌ها و حتی اطراف تهران، بینندگان حتی از طریق ست‌آپ باکس دیجیتال‌شان هم نمی‌توانند تصاویر فوتبال را تماشا کنند و باز مستند ورزشی می‌بینند؟ برخی حتی در چند روز گذشته با روابط عمومی صداوسیما تماس گرفته‌اند که شبکه سه و ورزش علی‌رغم اعلام قبلی پخش رقابت‌های فوتبال، مستند پخش کرده‌اند و از این کارشان حتی عذرخواهی هم نکرده‌اند! این در حالی است که درست در همان زمان شبکه سه و ورزش در حال پخش فوتبال‌های روز دنیا بوده‌اند. ماجرا از این قرار است که اغلب مراکز صداوسیمای شهرستان‌ها، تصاویر شبکه‌های پخش شده از جام‌جم را از روی ماهواره می‌گیرند و بعد آن را از طریق آنتن‌های به اصطلاح زمینی برای بینندگان پخش می‌کنند. وقتی شبکه سه و ورزش روی فرکانس‌های ماهواره‌ای‌شان تصاویر آرشیوی می‌فرستند، بالطبع استان‌ها و شهرستان‌هایی هم که تصاویر را از روی ماهواره «رله» می‌کنند، همان مستندها و مسابقات قدیمی را روی آنتن محله پوشش‌دهی‌شان می‌برند و این یعنی محروم شدن بیش از نیمی از جمعیت کشور از تماشای مسابقات ورزشی.
 
مشکل به‌زودی حل می‌شود؟
احتمالاً به زودی فوتبال‌دوستان برخی از شهرستان‌ها و استان‌های محروم می‌توانند تصاویر فوتبال‌ها را دوباره دریافت کنند، به شرطی که صداوسیمای استان‌شان توانایی دریافت سیگنال‌های زمینی را داشته باشد. در واقع صداوسیمای استان‌ها مجبور هستند دوباره همان روش قدیم و قبل از آمدن ماهواره را پی بگیرند و تصاویر را زمینی بگیرند و دوباره پخش کنند اما مسأله اینجاست که بسیاری از استان‌ها اصلاً توانایی فنی این ماجرا را ندارند و همین یعنی همچنان استان‌های بسیاری از تماشای فوتبال‌های خارجی محروم هستند. زیرساخت صداوسیمای بسیاری از مراکز فقط توانایی دریافت تعداد محدودی فرکانس زمینی را دارد و همین یعنی دست‌کم شبکه ورزش در بسیاری از استان‌ها هیچ‌وقت به صورت زمینی دریافت نخواهد شد.
 
ماجرا مربوط به حق پخش تلویزیونی است؟
از روزی که این اتفاق افتاده، بسیاری می‌گویند صداوسیما دوباره پول پخش رقابت‌ها را نداده و نمی‌تواند در فرکانس‌های ماهواره‌ای‌اش این مسابقات را پوشش دهد. این در حالی است که صداوسیما اساساً حتی اگر رقابت‌های فوتبال را به صورت قانونی هم بخرد، حق ندارد آنها را روی ماهواره به صورت مجانی پخش کند و اگر بخواهد آنها را به صورت رمزنگاری شده هم پخش کند، به دلیل فقدان دانش و امکانات فنی‌اش (و البته نبود مشتری قانونی)، توانایی‌اش را ندارد. شبکه‌های صداوسیمای ایران روی ماهواره بدرست که در تمامی خاورمیانه دریافت می‌شود، پخش می‌شوند و این یعنی هیچ‌وقت شبکه بین‌اسپورت - که تمامی حق‌پخش‌های لیگ‌های معتبر در خاورمیانه را در اختیار دارد - راضی نمی‌شود تلویزیون ایران روی ماهواره تصاویر فوتبال را به صورت مجانی در اختیار بیننده‌ها قرار دهد چرا که با این کار، عملاً بسیاری از مشتریان بالقوه این شبکه قطری در خاورمیانه دیگر تمایلی به خریدن اشتراک‌های گرانقیمت این شبکه را نخواهند داشت. شاید اگر شبکه سه و ورزش روی ماهواره‌های دیگر منطقه که در کشورهای عربی دریافت نمی‌شود، پخش می‌شدند، صداوسیما مجبور به قطع کردن تصاویر روی فرکانس‌های ماهواره‌ای نبود./ شهاب اخلاقی

بیشتر بخوانید:

نتایج هفته هفتم لیگ برتر انگلیس + جدول

نتایج هفته ششم سری‌آ + جدول

تگ ها


اختلال شبکه ورزش شبکه ورزش مرزنشین قطعی شبکه ورزش قطعی فوتبال قطع گیرنده دیجیتال هنگام فوتبال فوتبال