چرا ملی‌پوشان والیبال دیر به فکر لژیونر شدن افتادند؟

بعد از اوج گرفتن والیبال ایران در سطح جهان همه انتظار داشتند که ملی پوشان کشورمان راهی بهترین تیم های اروپایی شده و در لیگ های معتبر قاره سبز بازی کنند ......

 بعد از اوج گرفتن والیبال ایران در سطح جهان همه انتظار داشتند که ملی پوشان کشورمان راهی بهترین تیم های اروپایی شده و در لیگ های معتبر قاره سبز بازی کنند. این اتفاق به جز یک مورد خاص برای سعید معروف که خیلی کوتاه مدت بود، رخ نداد و ستاره های تیم ملی ایران بازی کردن در لیگ داخلی را ترجیح می دادند. 
حالا بعد از گذشت چند سال و با وجود اینکه ستاره های تیم ملی به سن بازنشستگی نزدیک می شوند، شاهد لژیونر شدن بازیکنان ایرانی هستیم. میلاد عبادی پور و محمدجواد معنوی نژاد که سال گذشته به لیگ لهستان و ایتالیا کوچ کردند. در شروع نقل و انتقالات فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ نیز سعید معروف با سیه نا قرارداد بست و فرهاد قائمی هم به زراعت بانک ترکیه پیوست.
گفته می شود امیر غفور هم مورد توجه باشگاه لوبه ایتالیا قرار گرفته است. همچنین بازیکنان دیگری مثل موسوی، شهرام محمودی و... هم این فرصت را دارند که در ماههای آینده به پیشنهادهای خارجی هم پاسخ مثبت بدهند. 
تاثیر انحلال بانک سرمایه 
یکی از دلایلی که باعث شده بازیکنان مطرح والیبال ایران در اندیشه بازی کردن در لیگ های خارجی باشند، انحلال متمول ترین باشگاه ایرانی در سال اخیر است. بانک سرمایه که در ۳ سال اخیر با حضور در لیگ برتر والیبال باعث شد قیمت بازیکنان بالا برود و خیلی از ستاره ها را دور هم جمع کرد؛ به شکلی عجیب از ادامه حضور در این رشته انصراف داد. حالا بعد از انحلال این تیم دیگر باشگاهها قادر به پرداخت قراردادهای میلیاردی نیستند و همین یک خلا بزرگ برای ستاره هایی به وجود آورده که دیگر به قراردادهای پایین تر راضی نمی شوند. 
افزایش قیمت دلار؛ درآمد بیشتر در اروپا
از سوی دیگر افزایش قیمت دلار که تقریبا ۲ برابر سال های قبلی در بازار آزاد رد و بدل می شود، درآمد ستاره ها را از قراردادهایی که با باشگاههای اروپایی امضا می کنند، ۲ برابر کرده است. پیش از این یکی از دلایلی که باعث می شد ملی پوشان والیبال انگیزه بالایی برای لژیونر شدن نداشته باشند، این بود که می گفتند حتی باشگاههای ایتالیایی و روسی هم قادر نیستند پول زیادی برای قرارداد با بازیکنان ایرانی خرج کنند. در واقع درآمد آنها در داخل کشور بیشتر بود؛ اما حالا با افزایش قیمت دلار همه چیز تغییر کرده است. به عنوان مثال اگر باشگاهی حاضر بود ۳۰۰ هزار دلار به یک بازیکن ایرانی بپردازد، قبلا این قرارداد درآمد یک میلیاردی را برای او به همراه داشت؛ اما الان همان بازیکن نزدیک ۲ میلیارد از این قرارداد درآمد خواهد داشت. 
قانون جدید فدراسیون به کجا می رسد؟
احمد ضیایی بعد از حضورش در فدراسیون والیبال چند باری درباره تصویب آیین نامه برای محدود کردن حضور ملی پوشان در یک تیم لیگ برتری صحبت کرده است. با اینکه این قانون هنوز رسمی نشده؛ اما شنیده می شود در فصل جدید هر تیم ۳ بازیکن ملی پوش بیشتر نمی تواند جذب کند. البته در اینکه کدام بازیکنان سهمیه ملی محسوب می شوند، ابهام های زیادی وجود دارد. ۲۱ بازیکن برای لیگ ملت ها انتخاب شدند؛ قرار است ۱۴ نفر دیگر هم راهی بازی های آسیایی شوند و شاید ترکیب متفاوتی نسبت به لیگ ملت ها به مسابقات جهانی اعزام شود. در مجموع این مجموعه نزدیک به ۴۰ بازیکن را در برمی گیرد که شاید اجرایی کردن قانون جدید با این همه بازیکن شدنی نباشد. باید دید فدراسیون والیبال چه راهکاری برای وضع قانون جدید در نظر خواهد گرفت. 
وقتی دیر به فکر پیشرفت افتادیم!
با اینکه حضور بازیکنان ایرانی در لیگ های اروپایی اتفاق مثبتی محسوب می شود؛ اما برای بازیکنانی مثل سعید معروف با ۳۲ سال سن این اتفاق دیگر به معنای پیشرفت نیست. کاپیتان تیم ملی ایران که بدون شک گران ترین قرارداد یک بازیکن ایرانی را با باشگاه زنیت کازان امضا کرد؛ در صورتی که زودتر از این به فکر لژیونر شدن می افتاد، شاید به سطح بالاتری هم می رسید؛ اما حالا در این سن شاید انگیزه او در بازی خارج از ایران فقط کسب درآمد باشد. این موضوع تقریبا برای فرهاد قائمی ۲۹ ساله هم صدق می کند و سایر بازیکنانی که در این سن وسال هستند شاید خیلی دیر به فکر لژیونر شدن افتاده اند. البته باید امیدوار بود بازهم شاهد حضور نفرات جوانی مثل معنوی نژاد در لیگ های خارجی باشیم که می توانند تا سال ها مسیر پیشرفت را طی کنند.

تگ ها


والیبال