چرا نتایج اندونزی و فلسطین به نفع ایران بود؟

نتایجی که تیم های ملی اندونزی و فلسطین شب گذشته در مرحله مقدماتی جام جهانی کسب کردند، به سود شاگردان اسکوچیچ خواهد بود....

به گزارش "ورزش سه"، روز گذشته چندین مسابقه از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ برگزار شد که تیم ملی ایران به لطف گل های علی قلی زاده، وحید امیری و کریم انصاری فرد، موفق شد با نتیجه ۳ بر یک از سد هنگ کنگ عبور کرده و امیدهایش را برای صعود به مرحله اصلی مقدماتی زنده نگه دارد.


اما از آنجایی که احتمال صعود ایران به عنوان تیم دوم بالاست و تنها ۴ تیم برتر از میان هشت تیمی که در گروه هایشان در رتبه دوم می ایستند راهی مرحله اصلی مقدماتی جام جهانی خواهند شد، نتایج سایر گروه ها و تیم هایی که در رتبه دوم می ایستند، برای شاگردان اسکوچیچ حائز اهمیت است.


شب گذشته و در دیداری از گروه G تیم ملی فوتبال اندونزی در برابر تیم مدعی تایلند دست به کار بزرگی زد و یک تساوی ارزشمند کسب کرد. اندونزی که هر ۵ بازی گذشته خود را واگذار کرده بود، نخستین امتیاز خود را به دست آورد و مانع از صدرنشینی تایلند گردید.


اکنون در این گروه، ویتنام و امارات که نسبت به سایر تیم ها یک بازی کمتر دارند و باید با یکدیگر روبرو شوند، با ۱۱ و ۹ امتیاز در رده های اول و دوم قرار دارند. تایلند و مالزی هم ۹ امتیازی هستند و ۴ تیم از این گروه شانس صعود به مرحله بعدی را دارند.


از آنجایی که ویتنام و امارات در بازی رو در رو قطعا حداقل یک تیم امتیاز از دست خواهد داد و در بازی های باقیمانده سایر تیم های مدعی باید به مصاف هم بروند، در نتیجه شانس صعود تیم دوم این گروه پایین است.  تساوی امارات مقابل تایلند یا نتیجه حداقل پیروزی امارات در بازی روز دوشنبه دو تیم، خبر خوبی برای ایران خواهد بود چرا که امارات و ویتنام در روز پایانی به مصاف هم می روند که نبرد برای صعود محسوب شده و یکی از این دو تیم با از دست دادن امتیاز، شانس صعودش بسیار کم خواهد شد.


اما در دیداری از گروه D تیم ملی فلسطین با نتیجه ۴ بر صفر از سد سنگاپور گذشت و از قعر جدول جدا شد و به رتبه سوم رسید. در این گروه ازبکستان شانس بالایی برای ایستادن در رتبه دوم را دارد. این تیم که ۳ بازی دیگر در پیش دارد، در صورت پیروزی برابر سنگاپور و یمن، ۱۵ امتیازی می شود و روز آخر باید به مصاف عربستان برود.


اگر فلسطین در این گروه آخر شود و از آنجایی که ازبکستان در یکی از دو دیدار خود برابر این تیم شکست خورده، آنگاه در روز پایانی با حذف نتایج تیم های آخر هر گروه، تنها ۳ امتیاز از ازبکی ها کم می شود چون آنها مقابل فلسطین ۳ امتیاز از ۶ امتیاز ممکن را کسب کرده اند و آن زمان ازبکی ها ۱۲ امتیازی شده و قطعا راهی مرحله بعد می شوند چرا که تقریبا سایر تیم های دوم ۶ گروه دیگر، از تیم آخر گروه خود ۶ امتیاز کامل را کسب کرده اند که با کسر آن، امتیازی بین ۹ تا ۱۱ را بدست می آورند.


اما در صورتی که جدول این گروه به همین صورت بماند و یمن به عنوان تیم قعرنشین گروه D معرفی شود، آنگاه در صورت پیروزی ازبکستان در بازی روز جمعه هفته آینده برابر یمن، ۶ امتیاز از ازبکی ها کم می شود و آنها با ۹ امتیاز باید در روز آخر برابر عربستان میزبان و مدعی، به دنبال پیروزی باشند وگرنه حذف آنها قطعی است.


به همین دلایلی که ذکر شد، قرار نگرفتن فلسطین در قعر جدول گروه D، تساوی امارات با تایلند و همچنین کویت با اردن در بازی های روز جمعه، بهترین خبر برای ایران خواهد بود چرا که شانس صعود شاگردان اسکوچیچ حتی به عنوان تیم دوم نیز افزایش می یابد.

تگ ها


تیم ملی ایران اندونزی