چرا نیمار باید در بارسلونا بماند؟

به گزارش مدال به نقل از متافوتبال: هر بازیکنی به دنبال فرصت بیشتر برای حضور در میدان است و برای رسیدن به این هدف به باشگاه جدیدی می پیوندد ......

به گزارش مدال به نقل از متافوتبال: هر بازیکنی به دنبال فرصت بیشتر برای حضور در میدان است و برای رسیدن به این هدف به باشگاه جدیدی می پیوندد.

1-ترک باشگاه و پیوستن به یک باشگاه دیگر در آستانه جام جهانی ریسک است

هر بازیکنی به دنبال فرصت بیشتر برای حضور در میدان است و برای رسیدن به این هدف به باشگاه جدیدی می پیوندد.

فصل پیش رو فصلی است که ترکیب تیم های ملی را برای مسابقات جام جهانی مشخص می کند و بنابراین تعویض باشگاه؛ برای بازیکنانی که می خواهند فرصت بیشتری برای حضور در میدان داشته باشند، یک امر ضروری است.

من قصد ندارم بگویم که نیمار در جام جهانی سال 2018 حضور نخواهد داشت. شاید بحث جدایی نیمار از نیوکمپ برای طرفداران بارسا حیثیتی باشد. از سوی دیگر با در پیش بودن جام جهانی؛ شاید نیمار با جدایی از باشگاهش، دست به ریسک بزرگی زده باشد.

نیمار برای حضوری موفق در ترکیب برزیل در جام جهانی 2018، باید فصل خوب و آرامی را پشت سر بگذارد و درگیر حاشیه های نقل و انتقالات و شکستن رکورد ارقام نقل و انتقالات نباشد. در عین حال باید توجه کرد که ادامه حضور در بارسلونا هم تضمینی برای آرامش خبری پیرامون نیمار نیست.

اما حداقل سودی که دارد این است که برزیل می تواند مطمئن باشد که بهترین بازیکنش آمادگی لازم را برای دریافت مهم ترین جایزه فوتبال در جهان دارد.

2- پاری سن ژرمن و من یونایتد شانس زیادی برای قهرمانی در چمپیونز لیگ ندارند

نیمار در ماه فوریه 25 ساله خواهد شد در حالی که در بهترین شرایطش به سر می برد. فوتبالیست ها مدت زمان کوتاهی را در اوج خود به سر می برند و نمی توانند برای مدت زمان زیادی، منتظر رسیدن باشگاه هایشان به موفقیت باشند.

به هیچ عنوان قصد ندارم بگویم که پاریسن ژرمن و منچستر یونایتد هرگز نمی توانند قهرمان چمپیونزلیگ شوند، اما در حال حاضر این دو تیم اصلا مدعی قدرتمندی برای قهرمانی به شمار نمی روند و حتی جذب بازیکنی مثل نیمار، ضعف های واضح و آزاردهنده هیچ یک را در نقاط دیگر زمین برطرف نخواهد کرد.

رئال مادرید فصل گذشته نشان داد که یک ترکیب بیست نفره که همه بازیکنان آن مستعد و کارامد هستند؛ برای قهرمانی در چمپیونزلیگ لازم است. بارسلونا به هیچ وجه به این هدف نزدیک نیست؛ اما با حضور مسی و نیمار در ترکیب تیم کاتالان ها، آبی اناری ها از شانس بیشتری برای قهرمانی در این رقابت ها برخوردارند.

3- نیمار وارث مسی است

مسابقه پیش از فصل بارسلونا و یوونتوس کاملا این موضوع را نشان داد؛ با این که یک دیدار دوستانه بود. در جریان این دیدار، والورده لیونل مسی را به عنوان مهاجم تیمش به میدان فرستاد. در حالی که ستاره آرژانتینی در جریان این مسابقه، نقش یک هافبک را ایفا کرد. همین مسئله به نیمار کمک نمود تا بهترین 45 دقیقه دورانِ حضورش را در بارسلونا تجربه کند. او در این رقابت، خط دفاعی یوونتوس را شدیدا آزار داد, خط دفاعی تیمی که دو ماه پیش کاتالان ها را 180 دقیقه در زمینشان میخکوب کرده بود.

خیلی ها می گویند که مسی حداقل 5 تا 7 سال دیگر جا دارد و نیمار همیشه در سایه اش خواهد بود، که این مسئله به ستاره برزیلی ضربه می زند. نیمار این استعداد و توانایی را دارد که در زمان آمادگی از مسی بیشتر بدرخشد.(به مسابقه بارسلونا و پاریسن ژرمن نگاه کنید که با نتیجه 6 بر 1 به سود کاتالان ها به پایان رسید.) و می تواند همیشه در زمین این چنین موثر و قدرتمند عمل کند، البته اگر مسی کمی عقب تر رفته و نزدیک به خط میانی بازی کند.

4- لیگ یک و لیگ برتر با شیوه فوتبال نیمار تطابق ندارند

نوع فوتبال و سبک بازی نیمار در سن 25 سالگی تثبیت شده و شکل گرفته است. نیمار بازیکنی است که بیشتر از همه بازیکنان لالیگا دریبل می زند؛ دریبل هایی که البته نتایج آن ها کاملا مشخص است: کنار زدن بازیکن.

تمایل نیمار به افتادن بر روی زمین به خوبی شناخته شده و در حالی که داورانِ لالیگا آماده هستند به سادگی در سوت خود بدمند؛ مسلما شرایط در لیگ یک و لیگ برتر این گونه نخواهد بود.

هوای سرد و مرطوب شهر منچستر مسلما برای نیمار آزاردهنده خواهد بود و با خصوصیات او هماهنگی ندارد. اما جدا از مسئله هوا؛ شاید نیمار در لیگ برتر و یا لیگ یک نتواند به اندازه لالیگا توپ را در اختیار داشته و با آن حرکت کند و خصوصیات لیگ برتر و لیگ یک از این حیث کاملا با لالیگا متفاوت است.

5- بارسلونا فقط باشگاه نیست؛ مکتب و مذهب است

"من این را می دانم که در کاتالان به دنیا نیامده ام و اصل و نسبم هم به کاتالان ها نمی رسد. اما من آن روز یک کاتالانی بودم. من از قبل احساسات هواداران بارسلونا را درک کرده بودم که هویت خودشان را با باشگاه بارسلونا تعریف می کردند؛ اما آن روز من به فرودگاه ال پیراتِ بارسلونا برگشتم و انبوه جمعیت را دیدم در حالی که با خودم می گفتم:" ما که هنوز قهرمان لالیگا نشده ایم." اما هواداران بعد از یک پیروزی،؛ به اندازه جشن قهرمانی از ما استقبال کرده و خوشحال بودند. آن جا بود که من فهمیدم معنی بارسلونا چیست. بارسلونا فقط یک باشگاه نیست. یک مکتب و یک عقیده و یک مرام مقدس است."

این ها صحبت های تیری هانری بعد از پیروزی تاریخی 6 بر 2 بارسلونا بر رئال مادرید است.

نیمار هم درست مثل هانری زاده کاتالونیا نیست. او هرگز از آکادمی بارسلونا برنخواسته، اما در حال حاضر پیراهن باشگاهی را بر تن دارد که یکی از قدرتمند ترین تیم های جهان است. ضمن این که در کنار یکی از بهترین بازیکنان همه ادوار فوتبال یعنی لیونل مسی بازی می کند.

اگر نیمار بارسلونا را ترک کند، دیگر نمی تواند دیوانگی و هیجان دیدار ال کلاسیکو را تجربه کند؛ دیدارهای حساس و دربی های انگلستان و فرانسه جذابیت دارند اما هرگز به پای ال کلاسیکو نمی رسند.

رسیدن به افتخارِ کسب عنوان بهترین بازیکن تاریخ بارسلونا؛ موضوع کم اهمیتی نیست؛ آیا نیمار بارسلونا را ترک می کند؟ هیچ کس به جز خود نیمار نمی داند؛ آیا باید از بارسلونا برود؟ اما این سوال جواب بسیار ساده تری دارد که جوابش خیر است.

 

تگ ها


اخبار روز Neymar da Silva Santos Júnior بارسلونا فوتبال