چرا یحیی از فروردین‌ماه دنبال تمدید بازیکنان بود؟

پرسپولیسی‌ها در چندسال اخیر در فصل‌های نقل و انتقالاتی روزهای پر تنشی داشتند و حتی در زمان برگزاری مسابقات فشرده نیز این حجم از التهاب را تجربه نمی‌کنند....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، در چند سال اخیر علاوه بر تکرار قهرمانی‌های پرسپولیس، یک سناریوی دیگر نیز مدام تکرار شده است. سناریویی که برخلاف قهرمانی‌ها اصلا شیرین نیست و هر ساله با نام‌های مختلف گریبان پرسپولیس را می‌گیرد. این چالش یک بار با خبر شکایت بازیکنان خارجی سابق این تیم مثل نیلسون، گولچ و بقیه که شاید تکرار نام بعضی فقط هواداران را ناراحت کند پیش می‌آید و بار دیگر با بدهی‌های سنگین سرمربی‌های پیشین این تیم. از بدهی به ژوزه و برانکو تا همین کالدرون که آخرین پرونده این باشگاه است و باید زودتر این بدهی پرداخت شود. اتفاقاتی که هرساله پرسپولیس را با خطر بسته شدن پنجره نقل و انتقالاتی مواجه می‌کند و پرسپولیسی‌ها سعی می‌کنند قبل از این اتفاق با نفرات مد نظر خود زودتر تیم‌شان را کامل کنند.

یحیی گل‌محمدی که دو فصل پیاپی با پرسپولیس به مقام قهرمانی رسید تاکید اولیه‌اش به حفظ تمام ارکان باشگاه قهرمان است و اگر کسی رفتنی شد آن وقت برای پر کردن جای خالی آن‌ها اقدام به خرید می‌کند مثل اتفاقی که در پست دفاع افتاد و بلافاصله ابراهیمی را به عنوان جایگزین کنعانی زادگان خریدند. اما دغدغه مهم این تیم روشن شدن هرچه سریع تر تکلیف بازیکنان است. گل‌محمدی از فروردین ماه چنین روزهایی را پیش‌بینی می‌کرد و از چندماه جلوتر خواسته بود مذاکرات برای تمدید انجام بشود اما هنوز پنج بازیکن این تیم پای میز مذاکره نیامده‌اند و شهریار مغانلو بازیکن قرضی‌شان نیز در آستانه ترک این تیم است.

حال یکی از دلایلی که یحیی تاکید به حفظ بازیکنان اصلی تیمش داشت، بررسی می‌کنیم. سرخ‌ها هر سال سه تورنمنت حساس را در آسیا، لیگ برتر و جام حذفی تجربه می‌کنند. اتفاقی که باعث می‌شود این تیم با مصدومیت یا محرومیت احتمالی مهره‌هایش دست به جابجایی پست نفرات حاضر بدون تغییر در ترکیب سیستم اصلی بزند.

اگر مهدی شیری دفاع راست تخصصی این تیم را که احتمال زیاد و طبق گفته های خودش با این تیم تمدید می‌کند، کنار بگذاریم؛ چهار بازیکن دیگر در این فصل دست کم در دو پست کلیدی مختلف بازی کرده اند. گل سر سبد این بازیکنان چند پسته وحید امیری است که با سبک بازی در خدمت تیم و مثال زدنی‌اش امسال در دفاع چپ، هافبک چپ و مهاجم سایه بازی کرد و حتی در دقایقی نیز با تعویض بازیکنان به بازی در پست هافبک راست نیز متمایل می‌شد.

امید عالیشاه کاپیتان دوم قرمزها امسال یکی از کلیدی ترین بازیکنان یحیی بود و او هم در مقاطع مختلف در پست هافبک کناری، تهاجمی و حتی مهاجم به بازی رفته بود. دیگر بازیکن با تجربه این تیم یعنی کمال کامیابی نیا نیز که هافبک دفاعی است در روزهای حساسی که پرسپولیس با کمبود مدافع مواجه شد در دفاع آخر بازی کرد و نمایش قابل توجهی داشت.

اما بهترین بازیکن این فصل تیم قهرمان لیگ ایران، احمد نوراللهی بود که امسال با نظر یحیی و طبق شرایط خط حمله این تیم در نیم فصل نخست چهره ای متفاوت از خود نشان داد. او برخلاف سال‌های قبل که یک هافبک تدافعی بازی خراب کن و حاضر در میانه زمین بود و به ندرت نفوذ می‌کرد و گل‌هایش نیز به شوت‌زنی از پشت باکس محوطه جریمه محدود می‌شد؛ به یک خط جلوتر آمد و به امید اول این تیم برای به گل رسیدن تبدیل شد و حتی در بازی‌های مهمی مثل دربی نیز به عنوان یک مهاجم بازی می‌کرد. البته خاصیت تهاجمی او مانند یک نوک حمله تمام کننده نبود اما با بازی های هوشمندانه‌اش ده گل در لیگ به ثمر رساند.

بنابر آن چه گفته شد کوچ هر یک از این مهره‌ها برای یحیی گران تمام می‌شود و شاید جای آن‌ها با یک بازیکن پر نشود. باید دید در نهایت از این چهار بازیکن چند پسته کدام یک قراردادشان را تمدید می‌کنند.

تگ ها


نقل و انتقالات ۱۴۰۰ پرسپولیس تهران فوتبال ایران پرسپولیس لیگ برتر خلیج فارس فوتبال