چشم ایران به دیسک های احسان و محمود

به گزارش "ورزش سه"، امروز دو دو و میدانی کار ایرانی در پرتاب دیسک کار خود را آغاز می کنند که دارنده مدال نقره المپیک لندن یکی از آنها خواهد بود ......

به گزارش "ورزش سه"، امروز دو دو و میدانی کار ایرانی در پرتاب دیسک کار خود را آغاز می کنند که دارنده مدال نقره المپیک لندن یکی از آنها خواهد بود. احسان حدادی و محمود صمیمی امروز پرتاب های خود را انجام می دهند که شرایطی اینچنینی خواهند داشت:

*1 -  پرتاب دیسک

پرتاب دیسک بخاطر تک مدال نفره المپیک لندن  ، مورد توجه ترین رشته دوومیدانی نزد ایرانیها است  . تعداد شرکت کنندگان این رشته در المیپک ریو 30 نفر است که همگی موفق به کسب رکورد ورودی المپیک (65.00 متر) شده اند. بغیر از دو شرکت کننده ایرانی (احسان حدادی و محمود صمیمی) ، ویکاس گودا نایب قهرمان بازیهای آسیایی 2014 از هند هم دیگر پرتابگری است که از قاره آسیا در این رقابتها حضور دارد.
 
 *شانسهای قهرمانی

طی  6 ماه گذشته در تورنمنتهای مختلف کشوری یا جهانی ،  4  نفر بالای 68 متر و 7 نفر رکوردی بالاتر از 67 متر پرتاب داشته اند  تا پیش بینی یک رقابت سنگین و مهیج را در رقابتهای پرتاب ریسک المپیک ریو داشته باشیم.
شانس اول قهرمانی ، پیوتر مالاچوفسکی لهستانی دارنده طلای مسابقات جهانی 2015 ،  نایب قهرمان المپیک 2008 و نفر اول رنکینگ یاف (فدراسیون بین المللی دوومیدانی ) است . مالاچوفسکی در رقابتهای مختلف امسال 4 بار پرتابهای بالای 68 متر داشته است و در آماده ترین وضعیت  به برزیل آماده است تا ناکامی در رقابتهای المپیک لندن (رتبه پنجم) را جبران کند.  
روبرت هارتینگ چهره نام آشنای آلمانی و قهرمان المپیک لندن شانس دوم قهرمانی است . هارتینگ علیرغم کمی نزول نسبت به سالهای 2013 و 2014 دو ماه قبل مجددا به رکورد بالای 68 متر رسید تا آمادگی خوب خود را به رخ حریفان بکشاند.
سومین شانس قهرمانی گرد کانتر پرتابگر کهنه کار استونیایی و دارنده دو طلا و برنز از رقابتهای المپیک 2008 و 2012 است. هر چند رکوردهای کانتر نسبت به عملکرد استثنایی اش در یک دهه قبل نزول چشمگیری  داشته است اما تجربه بالای کانتر و عملکرد باثباتش در حساس ترین رقابتها می تواند سومین مدال المپیکی را برای وی بهمراه داشته باشد.  
بعد از این سه نفر شانسهای بعدی مدال دو چهره جوانتر هستند اولی کریستوف هارتینگ (برادر کوچکتر روبرت) که موفق شد امسال در داسائو آلمان به رکورد 68.06 برسد. دومی فدریک داکرِس جامائیکایی و 22 ساله است که 4 ماه قبل در کالیفرنیا از مرز 68 متر عبور  کرد تا جامائیکا پس از غیبت کریستوفر مورگان نفر دوم رنکینگ جهانی همچنان امیدوار به کسب مدال در این رقابتها باشد .
دیگر شانسهای مدال فیلیپ میلانوف پرتابگر بلغاریی الاصل تیم بلژیک و دارنده نقره جهانی 2015 ، روبرت اوربانک لهستانی دارنده برنز جهانی 2015 ، زولتان کواگو پرتابگر کهنه کار مجارستانی و دارنده نقره المپیک آتن 2004 ، دانیل جاسینسکی از آلمان ، گرهارد مایر و لوکاس وایس هادینگر هر دو از اتریش هستند.
 
* وضعیت پرتابگرهای ایرانی

احسان حدادی :  احسان بخاطر پاره ای مشکلات و درگیر شدن در مسائل حاشیه ای پس از المپیک لندن ، نزول چشمگیری داشته است با اینحال مهتمرین امید ایران برای کسب افتخار در دوومیدانی است. احسان در 4 سال گذشته هیچ پرتابی بالای 67 متر نداشته است و حتی بهترین رکورد  سال جاریش هم زیر 65 متر است . علیرغم تمرینات مناسب چند ماه اخیر احسان و رسیدن به مرز آمادگی کامل ، با اینحال تکرار پرتابهایی مشابه المپیک لندن بسیار دور از ذهن می رسد.
رطوبت بالای شهر ریو باعث کاهش عملکرد مثبت پرتابگران در رقابتهای امسال می شود اما بعید است هیچ پرتابگری با رکورد کمتر از 68 متر و یا نزدیک آن به مدال برسد . اینبار امیداوریم تا تجربه بالای و فیزیک بدنی استثنایی احسان راهگشا شود و یکبار دیگر پرچم ایران در استادیوم ژائو هاولانژ ریو برافراشته گردد.
 


**پیش بینی نتیجه : صعود به فینال و کسب رتبه بین 6 تا 10
 
*محمود صمیمی : محمود صمیمی هر چند با رکورد 64.67 در 21 سالگی یک ظهور طوفانی در ورزش ایران داشت اما به یکباره عملکرد صعودیش متوقف و حتی نزولی شد. اما دونده 28 ساله کشورمان به لطف تمرینات مناسب و عملکرد خوب در رقابتهای بین المللی زومباتلی مجارستان 2016 توانست رکورد شخصی خودش را به مرز 65 متر برساند و سهمیه مسابقات المپیک را کسب کند.
هرچند که شانس کسب مدال برای صمیمی خارج از تصور است اما صمیمی اگر بتواند به مرز رکورد 65 متر برسد هم امکان صعود جزء 12 نفر فینال را دارد و هم با ارتقای امتیاز خود می تواند در رنکینگ 30 نفره یاف قرار کیرد تا راهش برای حضور در رقابتهای جام الماس هموار شود . حضوری که  می تواند روزهای بهتری از نظر مالی و ورزشی برای صمیمی بهمراه داشته باشد و تجربه ای که قطعا در رقابتهای آسیایی آینده بسیار به کار می آید.

پیش بینی نتیجه : کسب رتبه بین 12 تا 24
 
* پرش طول؛ محمد ارزنده

محمد ارزنده در رقابت‌های دوومیدانی کازانف قزاقستان موفق شد سهمیه المپیک پرش طول را کسب کند. او با رکورد هشت متر و ۱۶ سانتیمتر برای دومین بار سهمیه المپیک را گرفت. ارزنده در المپیک 2012 با ورودی B راهی لندن شد و رکورد ورودی اش یک سانتی متر بیشتر از حدنصاب ورودی بود. با این حال او امروز کار خود را یک بار دیگر در ریو آغاز می کند اما اختلافی رکوردی او به نفرات اول بسیار زیاد است.

* حمیدرضا زورآوند ؛ پیاده روی

ایران قبل از این و در المپیک 2012 هم یک نماینده در ماده پیاده‌روی به نام ابراهیم رحیمیان داشت اما این در حالی است که امسال و در المپیک 2016 ریو حمیدرضا زورآوند به نمایندگی از ایران در پیاده روی حضور خواهد داشت. این ورزشکار 26 ساله همدانی که 1.75 قد و 60 کیلو وزن دارد که در سال 2016 در رقابت های دوی در ژاپن با ثبت زمان 1:22:52 جواز حضور در بازی های المپیک 2106 ریو را کسب کند و نماینده کشورمان در این بازی ها شود. رکورد او با نفرات اول این ماده زیاد است اما گذشت او از خط پایان می تواند برای او نتیجه خوبی باشد.

برنامه دو و میدانی کاران در روز هفتم:

* جمعه 12 آگوست؛ 22 مرداد
دوومیدانی (پرتاب دیسک) ـ احسان حدادی و محمود صمیمی
ساعت 17 ـ مقدماتی
دوومیدانی (پرتاب وزنه‌ زنان ) ـ لیلا رجبی
ساعت 17 ـ مقدماتی
دوومیدانی (پیاده‌روی) ـ حمید زورآوند

تگ ها


اخبار ویژه دو و میدانی