چلسی با ۱۲ یا ۱۳ بازیکن در زمین قهرمان شد! (عکس)

انگولو کانته شب گذشته در فینال لیگ قهرمانان یک بار دیگر نشان داد که بهترین هافبک دفاعی دنیاست....

به گزارش "ورزش سه"، شاید برای توصیف خستگی ناپذیرترین بازیکن دنیای فوتبال هیچ ضرب المثلی بهتر از «فلفل نبین چه ریزه بشکن ببین چه تیزه» وجود نداشته باشد؛ کسی که از همان دوران کودکی به خاطر اندام کوچک خود مورد تمسخر قرار می‌گرفت و بین آکادمی هایی که برای تست به آن ها مراجعه می کرد، پاسکاری می شد.

اما انگولو کانته از همان جوانی بارزترین ویژگی خود یعنی خستگی ناپذیری را به نمایش گذاشت و نهایتاً در سن ۱۹ سالگی به عضویت باشگاه بولوین در آمد‌؛ تیم دسته چندمی در فوتبال فرانسه که به یک سکوی پرتاب برای کانته تبدیل شد و پس از آن به کان نقل مکان کرد تا شروعی بر قصه هیجان انگیز این ستاره حال حاضر دنیای فوتبال باشد.

در واقع مسیر زندگی حرفه‌ای کانته به قدری فوق العاده است که شاید همین اطلاعات ویکی‌پدیایی خشک هم برای حرف زدن در مورد او بسیار جذاب به نظر برسد. با این همه استارت تبدیل شدن او به یک ابرستاره در لستر زده شد؛ جایی که کانته یکی از اصلی ترین ارکان قهرمانی تاریخی تیم کلودیو رانیری در سخت ترین لیگ دنیا لقب گرفت و در تیم نه چندان بزرگی مانند لستر خود را در قامت یکی از بهترین هافبک دفاعی های جهان به اثبات رساند.
 
از همه این ها مثل سر و دست شکاندن غول های اروپا برای جذب کانته و نهایتا انتقال به چلسی که بگذریم، می رسیم به بازی فینال لیگ قهرمانان ۲۱-۲۰۲۰. جایی که کانته یک نمایش دلبرانه دیگر مقابل تیم پپ گواردیولا ارائه داد و مهم ترین نقطه قوت قهرمان لیگ برتر انگلیس را به بزرگ ترین نقطه ضعف این تیم  تبدیل کرد، درست همان کاری که قبل از آن مقابل پر افتخار ترین تیم فوتبال اروپا و آن مثلث خط هافبک معروفش انجام داده بود.

احتمالا اگر از ویژگی های کانته و میزان دوندگی اش خبر نداشته باشید و بازی دیشب را هم دیده باشید با خودتان می گویید او شعبده بازی می کند؛ چطور می شود یک بازیکن در دفاع شرکت کند، موقعیت گلزنی داشته باشد، وسط زمین را در دست بگیرد، با آن قد کوتاهش ضربه سر بزند و با تکل های بی نقصش امان ستاره های حریف را ببرد؟ اما یک پکیج کامل وجود دارد به نام انگولو کانته. بازیکنی که اهل جار و جنجال و سر و صدای بی خودی نیست و فقط در هر بازی نشان می دهد که بهترین هافبک دفاعی دنیاست؛ همین برای خودش و تیمش کافیست.

اما خستگی ناپذیری تنها خصوصیت برجسته این ستاره فرانسوی نیست؛ فروتنی و تواضع شاید حرص درآور را هم به آن اضافه کنید. درست مانند بعد از بازی دیشب که یک خبرنگار بعد از فصل شگفت انگیز کانته از او در مورد احتمال برنده شدن توپ طلا سوال کرد و ستاره چلسی در جواب گفت: "نه به آن فکر نمی‌کنم. از قهرمانی در چمپیونزلیگ لذت میبریم و بعد از آن روی یورو تمرکز می کنم."

حالا بیایید نگاهی اجمالی به آمار شگفت‌انگیز کانته در فینال لیگ قهرمانان داشته باشیم؛ جایی که او در پایان بازی به عنوان بهترین بازیکن زمین انتخاب شد.

۹۰ دقیقه حضور در میدان
ایجاد یک شانس گلزنی
۸۵ درصد پاس صحیح
پیروزی در ۱۱ دوئل
۲ دریبل موفق
۳ تکل موفق
پیروزی در ۴ نبرد هوایی
۱۰ باز پس‌گیری گیری توپ


شاید خالی از لطف نباشد در پایان چند توییت جذاب هم درباره انگولو کانته بخوانید.

کاربری به نام دیو پتر نوشت: "کانته حتی نمی‌تواند به چشم مادرش هم نگاه کند. او خیلی فروتن و خجالتی است."

دیگری به تمجید از عملکرد کانته در مسابقه دیشب پرداخت و نوشت: " کانته یک بازیکن نیست، دو بازیکن است؛ شاید هم سه یا چهار بازیکن. این ناعادلانه است.چلسی با بیش از  ۱۱ بازیکن سیتی را شکست داد."

دیگری نوشت: "کانته با توجه به کارهای شگفت انگیزی که در زمین انجام می دهد دستمزدی مظلومانه دریافت می کند. او با زندگی متوسط خودکار های فوق العاده انجام می‌دهد."

یکی دیگر از کاربران که طرفدار منچستر سیتی هم به نظر می رسید نوشت: "لعنت به این شانس، سیتی به کانته باخت نه چلسی"

یکی دیگر از کابران چند ساعت بعد از پایان مسابقه نوشت: "کانته هنوز در حال دویدن و پیروزی در دوئل هاست."

مهدی اسدی

تگ ها


فوتبال جهان انگولو کانته چلسی فوتبال