چماق و هویج؛ استراتژی امری برای مدیریت اوزیل

مسوت اوزیل که در طول هفته در تمرینات آرسنال توانسته بود نظر مثبت سرمربی‌ این تیم را جلب کند دیشب در مقابل باته بوریسوف، به ترکیب بازگشت و به عنوان بازیکن فیکس به زمین فرستاده شد....

مسوت اوزیل که در طول هفته در تمرینات آرسنال توانسته بود نظر مثبت سرمربی‌ این تیم را جلب کند دیشب در مقابل باته بوریسوف، به ترکیب بازگشت و به عنوان بازیکن فیکس به زمین فرستاده شد.

به گزارش مدال، آرسنال دیشب در خانه‌اش امیریتس در بازی برگشت مرحله یک‌شانزدهم لیگ اروپا مقابل باته بوریسوف قرار گرفت و با نتیجه 3-0 پیروز شد تا در مجموع با پیروزی 3-1 راهی دور بعد رقابتها شود. اما یکی از نکات مهم بازی دیشب توپچی‌ها به میدان رفتن دوباره مسوت اوزیل بود. اوزیل بازی برگشت دو تیم در بلاروس را به دلیل بیماری از دست داده بود و گمانه‌زنی‌هایی که مدتها است درباره آینده بلندمدت او در باشگاه آرسنال انجام می‌شود، حضور اوزیل در بازی دیشب را به مهم‌ترین خبر مسابقه تبدیل کرده بود.

اوزیل که بیشترین دستمزد تاریخ باشگاه را از آرسنال می‌گیرد در فصل جاری با حضور اونای امری روی نیمکت، شرایط چندان خوبی نداشته است. اوزیل در دوران زعامت امری در ورزشگاه امیریتس به چهره‌ای حاشیه‌ای تبدیل شده، بیش از نیمی از بازی‌های آرسنال را از دست داده و علت عدم حضورش یا بیماری، یا مصدومیت یا حتی گاه به صراحت، عدم تمایل سرمربی اعلام شده است.

در هفته جاری، آرسن ونگر، سرمربی سابق و اسطوره‌ای توپچی‌ها مدعی شده بود که اوزیل بیش از حد به شرایط نرمال عادت کرده و ظاهراً مایل نیست برای در هم شکستن قید و بندها جسارت به خرج داده و دست به ریسک بزند.

با همه این اوصاف، درحالیکه توپچی‌ها در بازی رفت مقابل باته بوریسوف، با نمایشی بسیار بد 1-0 شکست خورده بودند و صعودشان به مرحله بعدی لیگ اروپا در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، اونای امری تصمیم گرفت در بازی برگشت اوزیل را به ترکیب تیمش برگرداند. قبل از بازی وقتی از امری درباره علت این تصمیم پرسیده شد، او در پاسخ گفت انتظارش این است که اوزیل سبک بازی مورد نظر آرسنال را به حریف دیکته کند و با حرکات ترکیبی هوشمندانه در یک‌سوم پایانی زمین کار، آرسنال را به پیروزی برساند.

درحالیکه همه نگاه‌ها به بازگشت اوزیل دوخته شده بود، شماره 10 آلمانی به جای خود در مرکز آرایش تیمی 4-2-3-1 اونای امری بازگشت. اوزیل با 83 پاس به جز گرانیت ژاکا با 105 پاس، بیشتر از سایر هم‌تیمی‌هایش پاس داد و نرخ پاسهای موفقش به 89درصد رسید.

در نیمه اول که آرسنال توانست توپ و میدان را بدست بیاورد 47 پاس اوزیل نقش مهمی در این برتری داشت. اوزیل بارها به جلو یورش برد و با حرکات هوشمندانه در عرض، فضاهای مناسبی برای هم‌تیمی‌هایش به خصوص در سمت چپ بوجود آورد. جایی که الکس ایووبی با درخشش خود توانست از اکثر پاسهای اوزیل، موقعیت‌های خوبی برای دیگر بازیکنان آرسنال خلق کند.

آمار اوزیل در بازی مقابل باته بوریسوف

ولی فارغ از این آمار باید گفت اوزیل همچنان نتوانست ستاره پرفروغی باشد که از او انتظار می‌رود. نباید فراموش کنیم اوزیل کسی است که در گذشته در بالاترین سطح فوتبال دنیا یک‌تنه بازی‌های بزرگ را به نفع تیمش برمی‌گرداند و با پای چپ مرگبار و کشنده‌اش می‌توانست هر تیمی بزرگی را به کلی به هم بریزد. هواداران آرسنال بازی درخشان اوزیل در مقابل لستر را از یاد نبرده‌اند، بازی‌ای که عملا صرفا بازی مسوت اوزیل بود و او یک تنه توانست لستر را مغلوب کند و یکی از بهترین عملکردهای فردی فصل لیگ برتر را به نمایش بگذارد. زمانی که به نظر می‌رسید اوزیل اگر تصمیم بگیرد می‌تواند هر بازی‌ای را به نفع آرسنال برگرداند.

به همین خاطر است که با وجود آمار عالی اوزیل در بازی مقابل باته بوریسوف باید پرسید او در این بازی چند صحنه درخشان و متفاوت خلق کرد؟ آیا اوزیل واقعا توانست مثل روزهای درخشان گذشته به نفر اول آرسنال تبدیل شود و یک سر و گردن بالاتر از هم‌تیمی‌هایش بایستد. پاسخ منصفانه به این پرسش منفی خواهد بود.

برخی کارشناسان اما معتقدند با وجود اینکه اوزیل همچنان با اوزیل فوق‌العاده‌ای که از او انتظار می‌رود فاصله دارد ولی با توجه به تنش‌های موجود بین او و سرمربی‌اش می‌توان کمتر به او خرده گرفت. به نظر می‌رسد امری در رفتار با اوزیل از استراتژی چماق و هویج استفاده می‌کند. او تا چندی پیش با پیش گرفتن جدیت و سخت‌گیری در مقابل اوزیل او را با چماق تهدید می‌کرد و حالا ترجیح داده با نشان دادن هویج، ستاره آلمانی را تطمیع کند.