چند توصیه برای وزیر ورزش; یاداشت

پویا جاویدان روزنامه نگ ......

پویا جاویدان 
روزنامه نگار

به گزارش مدال به نقل از فرهنگستان فوتبال :ما در محدوده کشوری زندگی می کنیم که علی رغم برخورداری از منابع طبیعی بی شمار و بیشترین افراد دارای تحصیلات دانشگاهی در سطح منطقه همچنان جز جهان سوم طبقه بندی می شود. شاخص هایی مثل درآمد سرانه، میزان تولید ناخالص،شفافیت سیستم بانکی، شاخص های رفاه اجتماعی و سلامت روانی، آزادی احزاب سیاسی و … همه باعث می شوند کشور ما علی رغم دارا بودن پتانسیل های بسیار همچنان در جایگاه جهان سوم طبقه بندی شود، در چنین محدوده جغرافیایی فوتبال هم مثل خیلی دیگر از مسائل جامعه جهان سومی اداره می شود؛ تیم داری در سطح باشگاهی و نحوه اداره تیم های ملی (رده نوجوانان تا بزرگسال) مصداق بارز مدیریت جهان سومی است ؛مدیریتی پر ابهام ،سلیقه ای، غیر پاسخگو ، غیر شفاف و کم بازده ، وزارت ورزش نقش عمده ای در تغییر این روند در کشور ما خواهد داشت.

در پسا طوفان اظهار نظر غیر مسئولانه آقای محمدرضا داورزنی دو نکته مهم نهفته است، نکته اول اظهارنظر سلیقه ای ایشان است. نکته دوم دخالت سیاست در ورزش. در ابتدا باید عرض کنم ورزش در کشور ما به شدت سیاسی است. از نام گذاری کاروان های اعزامی به مسابقات برون مرزی گرفته تا تقابل با کشورهای همسایه و آنهایی که به رسمیت نمی شناسیم. امثال آقای داورزنی که بدون اشراف به قوانین داخلی و بین المللی حاکم بر مناسبات ورزش در پست های معاونت و مدیریت اظهارنظر می کنند، زیاد هستند. برخی از آنها مثل آقای داورزنی اظهارنظر غیر مستدل و غیر قانونی خود را در رسانه مطرح می کنند بدون آنکه تدبیری در ذهن برای آنچه روی خواهد داد، داشته باشند. متأسفانه فدراسیون فوتبال کشور ما اکنون با چاله ای مواجه است که معاون وزیر ورزش برای آن کنده است! گل به خودی به تمام معنا !

مدیریت وزیر ورزش در کشور ما عمری به بلندی دولت دارد و تجربه نشان داده از هیچ تلاشی برای نگه داری از رؤسای فدراسیون مورد تأیید خود و یا برکناری و اعمال نفوذ در هیأت رئیسه فدراسیون هایی که مورد قبول نیستند، فروگذار نخواهد کرد. حتی اگر این گزینه ها از فیلتر حراست ورزش عبور کرده باشند (مشابه آنچه در مورد تأیید نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان می افتد). وزیر ورزش کنونی در آستانه کسب رأی اعتماد از مجلس قرار دارد، شواهد نشان از علاقه وزیر و رئیس جمهور برای ابقای ایشان در این پست و رأی احتمالی اعتماد مجلس دارد.

وزیر ورزش و جوانان باید به این جمع بندی رسیده باشد که این وزارت خانه مثل وزارت علوم، آموزش و پرورش، اقتصاد و جهاد و کشاورزی است، وزارت خانه هایی که نباید عمر برنامه ها در آنها مطابق با عمر وزارت و دولت مطبوع باشد. برنامه های وزارت ورزش بایستی بلندمدت تر از عمر چهارساله یا هشت ساله ریاست جمهوری باشد. روال عادی کشور ما این است که در پایان دوره یک رئیس جمهور؛ وزرا و معاونین جور و پلاسشان را جمع می کنند و به ادارات و سازمان های دیگری معرفی می شوند. ممکن است وزیر ورزش، رئیس سازمان میراث فرهنگی بشود یا برعکس. این جابجایی های استثنایی و تأمل برانگیز کشور ما گویای این مطلب است که انگار یک پست خالی مدیریتی وجود دارد و بایستی توسط یکی از معتمدین ریاست جمهوری فعلی یا اسبق پر شود. اولویت اول تخصص و سابقه مرتبط نیست، فرقی نمی کند که شخص قبلا مأمور خرید بوده یا در ستاد فرماندهی جنگ خدمت کرده، مهم تصدی پست است. روال کار وزارت خانه ها بر این است که با تغییر وزیر(تغییر دولت)، عموم برنامه های تهیه شده قبلی کنار گذاشته می شوند و طرح های جدیدی که نمایانگر تغییر مدیریت و نشان دهنده توانایی کادر جدید باشند، تهیه و اجرا می شوند.

در آستانه رای اعتماد آقای سلطانی فر چند توصیه دارم :

۱- در سایت وزارت ورزش آخرین مدرک تحصیلی جنابعالی کارشناسی علوم سیاسی درج شده است اما دوستان در محضر جنابعالی شما را “دکتر” خطاب می کنند، این کار بیشتر از آنکه به اعتبار شما اضافه کند از آن کم خواهد کرد.

۲- سایت وزارت ورزش را سر و سامان دهید. در بخش “وزارت ورزش و جوانان” صفحه “چشم انداز و بیانیه مأموریت” خالی است. در همین بخش صفحه “برنامه های بنیادی” هم خالی است. اگر این مطالب جز اسناد طبقه بندی شده نیستند آنها را بر روی سایت قرار دهید تا اصحاب رسانه و مردم بدانند برنامه شما برای ورزش در کشور چیست. بخش های دیگری از سایت هم خالی از محتوا است و نیاز به ساماندهی دارد.

۳- بسیاری از افراد که در ورزش ما دسته گل به آب می دهند فارغ التحصیل دانشگاه های داخل هستند. در بعد تخصصی ورزش، با هماهنگی وزارت علوم تلاش کنید تا سطح علمی رشته هایی مثل تربیت بدنی و مدیریت ورزشی بالاتر برود. این کار مسلما در جلسات هیأت وزیران قابل طرح و تصویب است. وزارت ورزش را از افرادی که تسلط بر جایگاه و امور مرتبط ندارند پاکسازی کنید. اگر کسی به قوانین داخلی و خارجی و مناسبات ورزشی تسلط ندارد با اعمال نظر و تصمیمات غلط کشور را به بیراهه می برد نه به سرانجام مقصود، نتیجه تصمیمات غلط به پای شما نوشته می شود و تاوانش را جامعه می دهد نه مسبب آنها.

۴- اقدامات ضعیف و سو مدیریت افراد منصوب وزارت ورزش (سازمان تربیت بدنی سابق) آسیب های جدی را به فوتبال باشگاهی ما وارد کرده است، باشگاه داری تبدیل به تیم داری شده است. داستان بدهی تیم های دولتی هم که دیگر گوش فلک را کر کرده است. مسبب این فاجعه ها را شناسایی و معرفی کنید. در راستای روبرو شدن آنها با مسئولیت تصمیمات غلط گام عملی بردارید. جامعه ورزش و سلامت بایستی شفاف باشد.

۵- توصیه آخر اینکه برای واگذاری پست ها؛ جلوی سفارش ها و ورود نزدیکان تان به این حوزه را بگیرید. ژن های خوب راه خودشان را باز خواهند کرد نیازی به حمایت های ویژه نیست، برای ورود نزدیکانتان به عرصه های مدیریتی و سیاسی اصرار نداشته باشید، وزارت ورزش وزارت خانه مهمی است، نقش مستقیمی در سلامت جسمی و روانی مردم در شهرها و روستاها دارد. مردم ما به شدت نیازمند کامیابی، شادی و سلامت روحی و روانی هستند.

 

تگ ها


اخبار روز فوتبال