چهار راه فدراسیون برای پرداخت قرارداد ویلموتس

فدراسیون فوتبال در پرداخت مطالبات مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی تیم ملی دچار مشکل شده است....

پرداخت دستمزد ویلموتس با مشکل مواجه شده است.

به گزارش مدال، مدیران فدراسیون فوتبال ایران شانس آورده‌اند اخلاق و صبر مارک ویلموتس در زمینه مالی مثل کارلوس کی‌روش نیست. این مربی در شرایطی کار خود را در ایران شروع کرده که هنوز طبق زمان‌بندی مندرج در قرارداد، قسط اول حقوق سالیانه او پرداخت نشده و به‌زودی موعد قسط دوم هم فرا می‌رسد. بدقولی‌های فدراسیون در پرداخت حقوق سرمربی در شرایطی آغاز شده که ویلموتس هیچ اظهارنظری در این رابطه نکرده و شلوغ‌بازی و مصاحبه‌های آتشین هم از این مربی شاهد نبوده‌ایم. با این حال وکیل رسمی این مربی برای دریافت مطالبات مدام با فدراسیون فوتبال در حال مکاتبه و رایزنی است. مهدی تاج و همکارانش هم البته یک دلیل قانع‌کننده برای تاخیر در پرداخت این پول دارند و از زمان انجام مذاکرات نسبت به احتمال رسیدن به چنین شرایطی به ویلموتس و وکیلش هشدار داده بودند.
با این حال طبق شنیده‌ها، مدیریت فوتبال ایران به‌صورت جدی در تلاش است تا راه‌حلی برای پرداخت حقوق ویلموتس پیدا کند و در شرایط کنونی چهار راه برای این تسویه‌حساب وجود دارد.
 
یکی از بهترین راه‌ها برای پرداخت دستمزد سرمربی تیم ملی، پرداخت حقوق او توسط فیفا است. فدراسیون جهانی فوتبال سالانه کمک‌های قابل توجهی به فدراسیون‌های عضو خود برای توسعه و پیشرفت فوتبال دارد و به همین ترتیب اگر مشکلی درست نشود و موافقت‌های لازم را از فیفا بگیرند، مقدمات پرداخت پول ویلموتس از سوی فیفا فراهم خواهد شد. در زمانی که کی‌روش هدایت تیم ملی را بر عهده داشت در چند نوبت حقوق او توسط فیفا پرداخت شد. البته در این رابطه یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن این است که فیفا به‌راحتی با انجام این کار موافقت نخواهد کرد و چون چند نوبت در سال باید پول به حساب ویلموتس واریز شود، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. به هر حال فیفا به فدراسیون‌های عضو خود بودجه برای توسعه فوتبال می‌دهد، نه پرداخت حقوق سرمربیان تیم‌های ملی!
 
از همان زمانی که مهدی تاج در حال مذاکره با مارک ویلموتس بود تا رضایت او را برای قبول هدایت تیم ملی ایران جلب کند، بحث تحریم‌های ایران و دریافت دستمزد، بزرگترین نگرانی این مربی بلژیکی بود و حتی گفته می‌شود ویلموتس ضمانت‌نامه هم برای دریافت حقوق خود از فدراسیون گرفته است. با این حال از همان ابتدا بحث‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه فدراسیون فوتبال با کمک وزارت امور خارجه و سفارت ایران در بروکسل بلژیک پول قرارداد این مربی بلژیکی را پرداخت کند که سفارت ایران در همان مقطع این خبر را تکذیب کرد. پنجشنبه گذشته هم تاج جلسه‌ای با مرضیه افخم، سفیر ایران در مالزی برای همکاری سفارتخانه با فدراسیون به‌منظور دریافت مطالبات ارزی از کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار کرد و با کمک افخم توانست مطالبات ایران از AFC را دریافت کند. به این ترتیب سفارت ایران در مالزی و بلژیک یکی دیگر از راه‌حل‌های موجود برای پرداخت حقوق سرمربی تیم ملی هستند. البته فراموش نکنیم در صورت فاش شدن این فعل و انفعال و دور زدن تحریم‌ها توسط سفارتخانه‌ها برای یک موضوع فوتبالی ممکن است تبعات منفی زیادی به‌بار بیاید از همین‌رو این قضیه ریسک بالایی هم دارد. البته مهدی تاج هم اخیرا به‌صراحت اعلام کرده به فیفا پیشنهاد داده است 5/8میلیارد طلب فوتبال ایران را به حساب کنفدراسیون فوتبال آسیا در مالزی پرداخت کند تا از طریق سفارت ایران در مالزی این مبلغ وصول شود که فیفا هنوز با این پیشنهاد موافقت نکرده است.
 
سختگیری AFC برای پرداخت پول به فدراسیون فوتبال ایران و داوران ایران کمتر از فیفا است. به‌طور مثال داوران بین‌المللی ایران مطالبات خود را با مراجعه به مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌صورت نقد از آنها دریافت می‌کنند. فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های ایرانی هم با کمک سفارتخانه و صرافی‌ها در این مدت توانسته‌اند مطالبات خود را دریافت کنند. به همین ترتیب یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که مقابل تاج قرار دارد، معرفی شماره حساب ویلموتس به کنفدراسیون فوتبال آسیا است تا AFC حقوق او را از محل درآمدهای ایران دریافت کند یا اینکه در زمانی که ایران طلبی از آنها ندارد، پول از طریق سفارت به حساب AFC و سپس به حساب ویلموتس واریز شود. البته طلب 900هزار دلاری مربوط به قرارداد 6ماهه آخر کی‌روش از فدراسیون فوتبال با رایزنی‌هایی که انجام شد، ‌از محل درآمدهای ایران در AFC از طریق این نهاد بین‌المللی در چهار قسط به این مربی پرتغالی پرداخت و تسویه‌حساب کامل انجام شد. با توجه به اینکه قسط 200هزار دلاری آخر کی‌روش همین اواخر از سوی AFC پرداخت شد، قطعا کنفدراسیون در شرایط کنونی به‌راحتی قبول نمی‌‌کند که پرداخت پول ویلموتس را هم بر عهده بگیرد.

 

مهدی آجرلو

بیشتر بخوانید:
توجه ویژه کالدرون به هافبک جوان پرسپولیس
کانسین یا هارونا؛ کدامیک جانشین پاتوسی می شود؟!
پرونده گوچی - پرسپولیس بار دیگر باز شد

تگ ها


تیم ملی ایران تیم ملی فوتبال ایران مارک ویلموتس مطالبات ویلموتس تیم ملی فوتبال