چه مهارتی طارمی را در دنیای فوتبال خاص می‌کند؟

شب گذشته در روز آخر لیگ پرتغال مهدی طارمی دبل کرد تا علاوه بر رسیدن ریوه آ به پلی آف لیگ قهرمانان آقای گلی لیگ پرتغال را هم بدست آورد...

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، مهدی طارمی که در جدول رده بندی گلزنان لیگ پرتغال با ۱۶گل بعد از پیزی از بنفیکا با ۱۸ گل و پائولینهو(براگا) و کارلوس وینیسیوس(بنفیکا) هر یک با ۱۷ گل،  قرارداشت ، برای رسیدن ریوآوه به پلی آف لیگ اروپا و اقای گلی خود در برابر بوآویستا  کاری که باید می کرد را انجام داد تا ضمن راه یابی تیمش به لیگ قهرمانان اروپا با ۱۸ گل زده آقای گلی لیگ پرتغال و دریافت کفش طلا را به صورت مشترک با پیزی و وینیسیوس جشن بگیرد. 


طارمی برای ما ایرانی ها همین است و همیشه و حتی در دقایق آخر بازی ها هم میشه به او دل بست .او مهاجمی است که به نظر هر کاری از دستش بر می آید اگرچه بعضی وقت ها سهل ترین کارها را نیز نمی تواندانجام دهد. در روزهائی که نیست حسرت نبودنش می خوریم و بعضی روزها فکر می‌کنیم کاش در این صحنه کس دیگه ای جای او بود.


پرسپولیس بدون او تا فینال آسیارفت ولی غیبتش در فینال حسرت هواداران بود. او متخصص کارهای نشدنی است  و همیشه کورسوی امید هواداران باشگاهی و تیم ملی است. فوتبال ایران هنوز داغدار نبود او در مرحله نیمه نهائی جام ملتهای آسیا در برابر ژاپن است .بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند اگر طارمی در آن دیدار دو اخطاره نبود ایران ژاپن شکست می داد و بعد از چهار دهه به فینال رقابت ها می رسید.در عین حال او مهمترین فرصت تاریخ فوتبال ایران را در دقیقه ۹۶در برابر پرتغال از دست داد تا ایران از صعود به مرحله دوم جام جهانی باز بماند .


کمتر کسی در پرتغال  ودر این هفته های آخر فکر می کرد طارمی یکی از گزینه های آقای گلی باشد ولی طرفداران او در ایران و خود او می دانستند که فقط کافی است مهدی اراده کند تا به آن چه که می خواهد برسد.او این بار عزمش را جزم کرده بود و لیگ پرتغال چاره ای جز تسلیم برابر اراده او نداشت.گذشته مهدی پر است از کارهای نشدنی به انجام رسیده  و خب کارهای ساده و شدنی که نشد!


او برای معرفی خود به اهالی فوتبال  دربی را انتخاب کرد ،در دوم آذر سال ۹۳و دربی ۷۹ در حالی که پرسپولیس با یک گل از استقلال عقب بود دقیقه ۶۰وارد زمین شد و پاس گل تساوی به محمد نوری داد تا پرسپولیس با زدن گل دوم توسط عالیشاه کامبک بزند و بازی باخته برابر استقلال را با پیروزی عوض کند.کمی بعدتر از این در حالی که می توانست در دربی  و در یک نیمه هت تریک کند و جاودانه شود پنالتی بدست آمده را خیلی آرام به سمت چپ دروازه استقلال زد تا مهدی رحمتی برنده این دوئل دو نفره شود و طارمی در یک دربی به سه گل نرسد.


طارمی در روز رو نمائی از برانکو در ورزشگاه آزادی و دیدار حیثیتی پرسپولیس برابر النصر عربستان و درورزشگاه مملو از تماشگر ورزشگاه آزادی پنالتی را چیپ زد و انتقام خوشحالی عربستانی ها را با خوشحالی که کرد گرفت.برانکو که بازی را از سکو ها نظاره می کرد بعد از بازی از طارمی خواهش کرد که دیگر چیپ نزند.


دوسال بعد طارمی خلف وعده کرد و در حالی که برانکو روی نیمکت بود در برابر الریان پنالتی چیپ زد و توپ او از بالای تیر دروازه بیرون رفت تا شرایط صعود پرسپولیس در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا  دشوار شود اما طارمی که پنالتی در برابر الریان از دست داده بود اینبار خودش در تهران دست بکار شد و در شب نیاز پرسپولیس به برد برای صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا در برابر الوحده هت تریک کرد تا با برد ۴بر دو پرسپولیس پنالتی از دست رفته  برابر الریان را جبران کند و دوباره دل هواداران را بدست آورد.


در فاصله این اتفاقات او به صورت ناگهانی در ترکیه دیده شد و  با ریزه اسپور قرار داد امضا کرد . در این تیم چند جلسه تمرین کرد و دلش برای پرسپولیس تنگ شد و دوباره به این تیم برگشت و صابون چهارماه محرومیت به تن مالید و با پرسپولیس به مقام قهرمانی لیگ برتر رسیدو برای دومین بارآقای گلی لیگ ایران با پرسپولیس بدست آورد.


به قطر رفت و در الغرافه همین شرایط برایش تکرار می شد . بعضی وقت ها دروازه خالی را نمی دید و بعضی مواقع هم توپ هایی را گل می کرد که کار بزرگان فوتبال بود؛ آنقدر توانا که وزلی اشنایدر هلندی اسم او را در بین ۱۱ بازیکن برتر دنیا آورد. طارمی متخصص گرفتن پنالتی در ایران و آسیا و حتی جهان است که استفاده از بدن و ستون کردن آن در محوطه هجده قدم او را می توان به  فوتبالیست ها آموزش داد. او امسال در لیگ پرتغال ۷پنالتی برای تیمش گرفته که رقم عجیب و غریب است.

پسر دوست داشتنی ایران  حالابا پیشنهاد های متعددی از پورتو،بنفیکا ،اسپورتینگ لیسبون و مارسی روبروست و این پیشنهاد ها تازه اول راه مردی است که شک نداریم قبل از خداحافظی از فوتبال فرصت دقیقه ۹۶ برابر پرتغال را  برای مردم ایران جبران خواهد کرد.

محمدرضا تقی خانی

بیشتر بخوانید:

طارمی: فصل فوق العاده‌ای در پرتغال داشتم/ کار بزرگی انجام دادیم

روزنامه ابولا: طارمی ریوآوه را به لیگ اروپا فرستاد

 

 

تگ ها


ریوآوه مهدی طارمی فوتبال