چه‌‌ کسی هاشمی‌نسب دربی ۹۳ می‌شود؟

شاید خیلی از هواداران سرخابی علاقه داشته باشند که دربی نود و سوم با یک اتفاق عجیب در ذهنشان ماندگار شود....

به گزارش "ورزش سه"، بازی های فوتبال اغلب با نتایج خاص در ذهن طرفداران حک می‌شوند اما در مسابقات مهم نظیر شهرآورد، حتی یک اتفاق کوچک نیز می‌تواند به نماد مسابقه تبدیل شود؛ مقاومت با یار اخراجی، گل در ثانیه های نخست، پیروزی پرگل، بازگشت بعد از دریافت گل، شوت از راه دور، گل در دقایق آخر و... همگی اتفاقاتی هستند که در ۹۲ دربی قبلی رخ داده‌اند و حالا خیلی ها انتظار دارند که در پرسپولیس - استقلالِ پیش رو نیز چنین لحظاتی رقم بخورند و بازی را تاریخی کنند.

این دربی اگرچه در مرحله نیمه نهایی جام حذفی برگزار می‌شود اما غیبت تماشاگران، بحران های مالی شدید تیم ها، آغاز نقل و انتقالات و البته مشکلات موجود در کشور سبب شده تا توجه ها نسبت به مسابقه شهرآورد آنطور که باید و شاید نباشد. با نزدیک شدن به زمان مسابقه، شاید توجه ها به بازی پرسپولیس و استقلال افزایش یابد؛ خصوصا این که در دربی های اخیر لحظاتی خاص رقم خورده اند که برای همیشه در ذهن هواداران ماندگار شده اند و شاید در بازی فردا نیز چنین چیزی اتفاق بیفتد. اینجا برخی از این لحظات را مرور می‌کنیم:

۱. کامبک رویایی؛ مثل علیمنصور، مثل زاید
زدن نخستین گل به هیچ عنوان پیروزی را در دربی تهران تضمین نمی‌کند؛ این گزاره ای است که امیر قلعه نویی، برانکو ایوانکوویچ و پرویز مظلومی درستی‌اش را می‌توانند تضمین کنند. در شهرآورد ۸۵ پرسپولیسی ها اگرچه با گل سروش رفیعی پیش افتادند اما در فاصله ۳۰ دقیقه شاگردان علیرضا منصوریان سه گل به پرسپولیس زدند و برنده بازی شدند. در دربی ۸۰ این سرخ ها بودند که پس از گل سجاد شهباززاده و با درخشش مهدی طارمی، دو بار دروازه محسن فروزان را گشودند و به برتری رسیدند. یکی از کامبک های تاریخی در شهرآورد هم بازی هفتاد و چهارم برمی‌گردد که ایمون زاید تنها در ۱۰ دقیقه سه گل به استقلال زد و یک برد عجیب را به ثبت رساند. بدون تردید فرهاد مجیدی و یحیی گل محمدی این نکته را به بازیکنان خود گوش‌زد خواهند که مبادا در باد گل نخست بخوابند و از ادامه بازی غافل شوند.

۲. یار اخراجی؛ مقاومت نمی‌شکند!
در ۲۰ سال اخیر ۱۲ بازیکن اخراجی در دربی تهران وجود داشته اند؛ این آمار را که در کنار خشونت بازیکنان فعلی دو تیم و حساسیت بسیار بالای مسابقه بگذاریم، خروجی احتمال اخراج یکی از ۲۲ بازیکن حاضر در زمین خواهد بود. اما همانطور که پیش افتادن از حریف در طول مسابقه ضمانت پیروزی نیست، اخراج بازیکن خودی هم به منزله شکست نخواهد بود. پرسپولیس یک بار در سال ۱۳۷۸ با دو یار کمتر آبی ها را متوقف کرد و یک بار دیگر هم باوجود اخراج مهرداد اولادی، حریف را شکست داد. بنابراین نه تیمی که بازیکن اخراجی می‌دهد باید شکست را بپذیرد و نه تیم مقابل حق شادی دارد؛ مقاومت تا لحظه آخر ادامه خواهد داشت!

۳. گل لحظه آخری؛ تغییر نتیجه در کمین!
بیستمین گل لحظه آخری شهرآورد در دو دهه اخیر فردا به ثمر می‌رسد؟! این سوالی است که پاسخش فردا شب مشخص شود اما حتی جدا از مسائل تاریخی دربی، پرسپولیس و استقلال در فصل جاری نیز گل های نسبتا زیادی را در دقایق آخر زده یا خورده اند. در این سال ها بسیاری از مسابقات دربی با گل های دقایق پایانی نتیجه شان تغییر یافت و همان گل به عنوان لحظه به یاد ماندنی مسابقه در ذهن اهالی فوتبال باقی ماند. از ضربه سر تماشایی پیروز قربانی تا گل عجیب جری بنگستون و البته در دربی اخیر گل بشار رسن.

۴. شوت از راه دور تقدیم به رادو و سیدحسین!
در هفته های اخیر نیز بوژیدار رادوشوویچ و سیدحسین حسینی نشان داده اند که اگر حریف بازیکن شوتزن داشته باشد، بعید نیست که دروازه شان باز شود. هفته گذشته میلاد صارمی دروازه آبی ها را گشود و چند هفته پیش نیز بازیکنان نساجی دو گل زیبا به تیم های سرخابی زدند تا حالا همین موضوع تبدیل به انگیزه برای هافبک ها و مهاجمان شوتزن دو تیم باشد. کریم باقری و محمود فکری البته نماد گل های از راه دور دربی هستند؛ آیا سومی هم در راه است؟

۵. بردپرگل؛ کری بزرگ در راه است؟
شهرآورد تهران برخلاف دربی های مهم دنیا بردهای پرگل متعددی نداشته؛ به طوری که بیشترین گل در بازی شهریور ماه سال ۱۳۵۲ رقم خورد و پس از آن تنها یک بار دیگر فوتبال دوستان شاهد شش گل بودند که سرخ ها توانستند ۴-۲ برنده بازی شوند. اما در آخرین دربی جام حذفی، این استقلال بود که با سه گل پرسپولیس را شکست داد و از جام حذفی کنار زد. همین حالا هواداران دو تیم با استناد به همین چند مسابقه پرگل، برای تیم رقیب کری می‌خوانند و باتوجه به خط حمله قدرتمند هر دو، هیچ بعید نیست که دوباره چنین بردی در راه باشد.


۶. برد در پنالتی؛ در مرز سکته!
همین الان اگر از استقلالی/ پرسپولیسی های اطرافتان سوال کنید، احتمالا بسیاری از آن راضی باشند که تیمشان در جریان مسابقه با دو تفاضل گل شکست بخورد اما کار به پنالتی کشیده نشود. باخت به رقیب سنتی در حالت عادی نیز عذاب آور و ناراحت کنده است، حال چه برسد به این که چنین باخت در فضای ضربات پنالتی باشد و بازار کری خوانی را برای رقیب آماده کند! در تاریخ دربی ها تنها یک بار کار به پنالتی کشید که پرسپولیس در اسفند ۱۳۶۷ با نتیجه ۴-۲ از سد حریف سنتی گذشت.

۷. در انتظار شناسایی سی ثانیه
«علی سی ثانیه» هنوز لقب ستاره ای است که گل های بسیار زیادی را برای استقلال زد اما با گل دقایق نخستینش در بین هواداران این تیم شناخته می‌شود. علی سامره در دربی سال ۱۳۸۱ پیش از این که دقیقه اول بازی به اتمام برسد دروازه سرخ ها را گشود و باوجود این که بازی در ادامه مساوی شد اما هواداران استقلال احساس پیروزی می‌کردند. حالا آیا بار دیگر سی ثانیه ای جدید در راه خواهد بود؟

۸. دربی نیمه کاره؛ عجیب، غریب و بعید!
خیلی وقت است که دربی ها نیمه کاره باقی نمانده اند اما در دهه ۷۰ که شاید بتوان آن دوران را ظهور هواداران متعصب در چهار دهه اخیر دانست، دربی سال ۱۳۷۳ قبل از دقیقه نود تمام شد. در دقیقه ۸۹ این مسابقه مجتبی محرمی و امیر قلعه نویی با یکدیگر درگیر شدند و همین مسئله باعث بروز درگیری های بیشتر بین بازیکنان دو تیم شد و در نهایت داور بازی را نیمه تمام اعلام کرد. در دهه ۱۳۵۰ نیز دو بار اتفاقات مشابه رخ داد که در هر سه مورد، کمیته انضباطی استقلال (تاج سابق) را پیروز میدان اعلام کرد.

۹. درگیری فیزیکی؛ ای کاش تکرار نشود
این اتفاق در بسیاری از دربی ها رخ داده اما گاهی اوقات شعله دعوا و درگیری ها بالا گرفته و اتفاقات تلخی را رقم زده اند. مثل دربی سال ۱۳۷۸ که به خاطر انتقال مهدی هاشمی نسب مورد توجه هوادارا قرار داشت و در نهایت نیز به درگیری کشیده شد. سرانجام این درگیری ها محرومیت ۹ بازیکن بود که برخی حتی یک سال از بازی محروم شدند. در دربی رفت لیگ نوزدهم برخورد فرشاد احمدزاده و سیاوش یزدانی به درگیری چند دقیقه ای منجر شد و بلافاصله بعد از بازی هر دو تا اطلاع ثانوی از حضور در میادین منع شدند.

۱۰. شاید تکرار هت تریک!
استقلال و پرسپولیس در فصل جاری عناصر هجومی بسیار خوبی را در اختیار دارند؛ آقای گل لیگ آبی پوش است و آماده گلزنی به پرسپولیس. از آن سو تیم سرخپوش گلزن ترین هافبک لیگ را در ترکیب خود می‌بیند. یحیی گل محمدی نیز در نشست خبری گفت که بازیکنانش صاحب موقعیت خواهند شد و بایستی قدر آن ها را بدانند؛ بدون تردید شیخ و علیپور برای هت تریک موقعیت خواهند داشت و شاید اگر دقت کافی را کنند بعد از همایون بهزادی و ایمون زاید، سومین هت تریک تاریخ دربی فردا رقم بخورد.

تگ ها


استقلال تهران دربی پرسپولیس تهران