چگونه باشگاه پاریسن ژرمن به یک قدمی جذب لیونل مسی رسید

عوامل زیادی باعث شدند باشگاه پاریسن ژرمن برای جذب لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی سابق بارسلونا اقدام کند. در مقاله امروز به بررسی این عوامل می پردازیم...

پنج شنبه بعدازظهر بود که بارسلونا رسما اعلام کرد مسی از این باشگاه جدا خواهد شد. پاریسن ژرمن از همان ابتدا عکس العملی نشان نداد. البته باشگاه پی اس جی همیشه مسی را تحسین می کرد و ناصر الخلیفی رئیس قطری آن ها از سال 2011 که 70 درصد باشگاه پاریسی را خرید، رویای به خدمت گرفتن مسی را داشت.از همان دوران، خلیفی با خورخه مسی، پدر و مدیربرنامه های لیونل مسی هر از چند گاهی تماس هایی را برقرار می کرد.

الخلیفی در تابستان سال گذشته نیز سعی داشت مسی را جذب باشگاه بکند؛ درهمان دورانی که ستاره آرژانتینی قصد خروج از بارسا را داشت.

اما این بار، پس از آنکه مسی رسما و با چشمانی اشکبار با تیم سابق خود وداع کرد، باشگاه پاریسی در یک قدمی جذب مسی قرار گرفته است.

در روز شنبه بعد از ظهر، رسانه های پاریسی بر این مسئله تاکید داشتند که قرار داد مسی و پاریسن ژرمن هنور نهایی نشده اما مسئولین ذی ربط خبر دادند راهی تا امضای قرارداد نهایی نمانده.

سایت athletic  با منابع زیادی صحبت کرده و در نهایت زنجیره ای از اتفاقات را که منتهی به خروج مسی از بارسلونا شد بیان می کند:

-مسی به عنوان یک بازیکن آزاد در پاریسن ژرمن مبلغی معادل 25 میلیون یورو دریافت می کند و توافق شده تا قرارداد دوساله ای با حقوق خالص سالانه 25 میلیون یورو امضا کند، البته برای او این بند وجود دارد که سال سوم هم با همین نرخ در پاریس بماند.

-احتمال انتقال مسی به پاریسن ژرمن برای این باشگاه تصوری محال بود، اما یک تماس از سوی مسی با پوچتینو سرمربی پاریسی ها که در روز پنج شنبه بعد از ظهر انجام شد،همه چیز را در فوتبال اروپا تغییر داد.  

-باشگاه فرانسوی آماده است تا ده نفر از بازیکنانش را برای خدمت گرفتن مسی پیشنهاد دهد. بنابراین ترجیح می دهد پوگبا تا پایان قرادادش یک سال دیگر هم در یونایتد بماند تا مجبور نباشد مبلغ بیشتری را برای جذب این هافبک در تابستان سال جاری پرداخت کند.

-پی اس جی این را به خوبی می داند که جذب مسی سود کلانی را برای این باشگاه در پی دارد و درواقع سرمایه گذاری آن ها پربازده خواهد بود.

-باشگاه پی اس جی به این معامله به چشم یک معامله ی پرسود نگاه می کند نه فقط یک بسته پیشنهادی. درواقع برای آن ها این قرارداد بعد از چند سال ارزشی معادل 500 میلیون یورو پیدا می کند؛ همان مبلغی که تابستان گذشته برای جذب همین بازیکن به پی اس جی و منچسترسیتی پیشنهاد شد.

-پاریسن ژرمن روز شنبه نگران این موضوع بود که شاید باشگاه چلسی تماسی دیرهنگام با خانواده مسی داشته باشد و رقابتی جدی را با این آن ها آغاز کند.

-نیمار، هم تیمی سابق مسی در بارسا در متقاعد کردن مسی برای پیوستن به این باشگاه بی تاثیر نبوده است

-پی اس جی همچنان امیدوار است عقد قرارداد با مسی امباپه را قانع کند تا دست رد به سینه مادریدی ها بزند و مدت زمان بیشتری در پاریس بماند.

-پاریسی ها قصد دارند از حضور مسی برای بهره برداری های تجاری خود در جام جهانی سال 2022 قطر استفاده می کنند. بسیاری منابع اعلام کردند که این آخرین تورنمنت بزرگ برای مسی است.

-رئسای باشگاه رقیب از همین حالا به ارقامی فکر می کنند تا گوی سبقت را از پاریسن ژرمن و سیتی که به تازگی گریلیش را به مبلغ 100 میلیون پوند به خدمت گرفته، بربایند.

شاید کمی عجیب باشد که تصور کنیم پاریسن ژرمن  در ابتدا برای جذب مسی تعلل کرد و سپس با احتیاط عمل کرد. یک سال پیش مسی عنوان کرد باید اجازه ترک بارسلونا را به عنوان یک بازیکن آزاد داشته باشد چرا که این جزئی از بند قرارداد او بود. پس از 10 روز پر تنش، او و پدرش خورخه با بارسا، پی اس جی و منچسترسیتی مذاکراتی را انجام دادند و در نهایت پدر و پسر به همه اعلام کردند که مسی قصد دارد در باشگاهی که عاشقش است بماند.

در نهایت موقعیت مسی برای خروج از بارسا وارد مرحله پیچیده ای شد. او یک فصل دیگر نیز در بارسا ماند، 38 گل برای بارسلونا به ثمر رساند و بعد از آن آرژانتین را به مقام قهرمانی در کوپا آمریکا رساند. در فصل تابستان تمهیداتی صورت گرفت تا پس از انقضای قرارداد مسی جذب باشگاه های دیگر شود، اما همه انتظار داشتند او دوباره با کاتالان ها قرارداد خود را تمدید کند.  

او همین قصد را داشت؛ حتی در این همین تابستان، او و پدرش پذیرفتند قرارداد جدید پنج ساله ای را امضا کنند که به موجب آن دستمزد مسی نصف می شد اما بارسلونا با این ارقام کنار نمی آمد. –به خصوص آنکه قرارداد جدید با مسی مستلزم آن بود که 172 میلیون پوند از هزینه ی باشگاه بابت دستمزد ها کسر شود.

تمامی این اتفاقات دست به دست یکدیگر دادند تا در روز پنج شنبه بعد از ظهر، تصمیم قطعی اعلام شود.

بارسلونا اعلام کرد بهترین گلزن تاریخ این باشگاه با 672 گل باشگاهی، 10 عنوان قهرمانی لالیگا، چهار چمپیونزلیگ و شش توپ طلا به رابطه 21 ساله خود با این باشگاه پایان می دهد.

آن ها "موانع ساختاری و مالی" را مورد نقد قرار دادند و بعد از آن اعلام کردند در نهایت نه خواسته های بازیکن و نه باشگاه عملی نمی شود.

حتی با خروج مسی، مبلغ دستمزد همچنان باید کاهش یابد تا باشگاه بتواند ممفیس دپای و آگوئرو را به خدمت بگیرد.

با وجود اوضاع غم انگیز وضعیت مالی بارسلونا، حالا شک و تردید زیادی گریبان گیر آن ها شده. بسیاری از ناظران از جمله مدیران اجرایی باشگاه های رقیب، چنین حرکتی را به عنوان یک قدرت نمایی پر خطر علیه رئیس لالیگا خاویر تبس قلمداد کردند.

جدایی مسی از بارسا، با توافق 3 میلیارد دلاری بین لالیگا و شرکت خصوصی CVC مصادف شد و همین موضوع تنش ها و شک و تردید ها را افزایش داد.

بر طبق توافقات، که کمیته اجرایی لالیگا آن را تایید کرد، دو لیگ برتر در اسپانیا موافقت کردند، 10 درصد سود تجاری خود را بفروشند و در عوض 90 درصد عایدی به باشگاه بازگردد تا بتوانند از وضعیت سخت اقتصادی که در طی دوران کرونا به وجود آمد، تا حدی رهایی یابند.

رئال مادرید و بارسلونا، که در کمیته اجرایی لالیگا جایی ندارند، با سرمایه گذاری CVC مخالفت کردند، چرا که آن ها را تهدیدی برای قدرت های تجاریشان می دانند.

اعلام خروج مسی از بارسلونا در همان بعد از ظهری بود که یکی از اعضای رئال مادرید سرمایه گذاری CVC را محکوم کرد، این هم زمانی باعث شد برخی اهالی فوتبال آن را بخشی از یک بلوف بدانند.

لالیگا از موضع خود کوتاه نیامد وفعلا قراداد CVC منتظر رای گیری بین باشگاه ها در روزهای آتی است.

با اعلام رسمی خروج مسی از باشگاه، او باید به باشگاه هایی که خواستار او هستند این اطمینان را بدهد که این بار واقعا در دسترس و آماده عقد قرارداد است.

ناصر الخلیفی به معتمدین خود در اواخر روز پنج شنبه اعلام کرد گمان نمی کند انتقال مسی امکان پذیر باشد. او احتمال داد که این انتقال بسیار گران تمام شود و مذاکرات قبلی در تابستان سال گذشته، با شکست مواجه شد.

بعد از آن یک تماس تلفنی فوتبال اروپا را زیر و رو کرد. مسی به پوچتینو سرمربی پی اس جی و هم وطن آرژانتینی اش زنگ زد و اعلام کرد تمایل دارد به پاریسن ژرمن بپیوندد. سرمربی سابق تاتنهام صحبت های مسی را به هیئت مدیره باشگاه انتقال داد.

بخشی از انگیزه مسی برای پیوستن به تیم فرانسوی به بحث مالی باز می گردد اما او پوچتینو را می شناسد، این در حالی است که نیمار، هم تیمی سابق او در بارسا ، یک سال است که از طرق مختلف او را تشویق می کند به تیم پاریسی بپیوندد.

لحظاتی بعد از پیروزی پی اس جی در برابر یونایتد در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در ماه دسامبر و در ورزشگاه اولدترافورد نیمار گفت: "بیش از هر چیزی دلم می خواهد با مسی دوباره بازی کنم. می خواهم یک بار دیگر در زمین چمن از حضور او لذت ببرم. فصل بعد باید چنین چیزی عملی شود."

پس از آن مسابقه، الخلیفی به سفری چند روزه به لندن رفت، و متوجه تیتر روزنامه هایی شد که این خبر را درز دادند.

مقامات پی اس جی در آن زمان احساس کردند پاندمی ویروس کرونا باعث محدودیت هایی در هزینه های باشگاه در پنجره ی نقل و انتقالات تابستان امسال می شود اما به طور واضح بیان کردند اگر مسی در فصل نقل و انتقالات در دسترس باشد و تمایلی به پیوستن به پی اس جی داشته باشد، همیشه آماده ی عقد قرارداد با این بازیکن هستند. 

در روز شنبه، روزنامه ها نیمار را با عنوان "سرخوش" معرفی کردند که شانس این را دارد تا دوباره با هم تیمی آرژانتینی اش در بارسا، در یک باشگاه بازی کند.   

البته ماندن در بارسا را ترجیح می داد اما از آن سو از سیاست های غلط باشگاه کاتالانی خسته شده بود.

از آن سو تصور می کرد شانس قهرمانی در چمپیونزلیگ در این تیم پاریسی برای او بیشتر است؛ پی اس جی در دور یک هشتم نهایی فصل قبل کاتالان ها را در با نتیجه 4-1 حذف کرده بود.  

بعد ازظهر پنج شنبه روند جذب مسی سرعت گرفت چرا که در همان روز مارک آرمسترانگ مسئول اسپانسرینگ باشگاه پاریسن ژرمن که به دنبال افزایش سود تجاری باشگاه بود، پیشنهاد به خدمت گرفتن ستاره آرژانتینی را به ناصر خلیفی ارائه داد.

آرمسترانگ نائب رئیس سابق بخش بازاریابی NBA و رئیس تجاری NFL است. باشگاه پی اس جی با محاسبات دقیقی که انجام داده این را به خوبی می داند که با ورود مسی، قراداد های اسپانسرینگ، فروش بلیط ها، تورها و وضعیت کلی لیگ فرانسه بهبود پیدا خواهد کرد.

در حقیقت منابع نزدیک به پاریسن ژرمن بر این باور هستند که سرمایه گذاری بر روی مسی، در سال های آتی کاملا سود ده است.

اما در این بین برخی این سوال را می پرسند که چگونه قرارداد با مسی می تواند درون چهارچوب قانون فیرپلی مالی یوفا انجام شود- پی اس جی در حال حاضر نیمار را در اختیار دارد که دستمزد سالانه او 31 میلیون یورو است و در مذاکرات مربوط به قرارداد در وضعیت تعلیق قرار گرفته . امباپه نیز به همین وضعیت دچار است؛ باشگاه رئال مادرید تمایل خود را برای جذب این بازیکن فرانسوی نشان داده که در تابستان بعدی قرادادش به اتمام می رسد.

پی اس چی در چند روز گذشته بر این موضوع تاکید داشته که پیوستن مسی به این باشگاه بر روی آینده امباپه تاثیری نمی گذارد.

ظاهرا رئال مادرید با فروش بازیکنان چون واران به باشگاه های مختلف، قصد افزایش بودجه و جذب امباپه را دارد که در تابستان سال آینده به عنوان بازیکن آزاد می تواند به خدمت گرفته شود.

اما پی اس جی اصرار دارد این مهاجم فرانسوی قرارداد خود را تمدید کند تا در تیم ماندگار شود.

امباپه مذاکرات را به بعد از جام ملت های اروپا موکول کرد و باشگاه پاریسی از قصد او با خبر شد؛ مشاوران این بازیکن فرانسوی امید داشتند این تورنمت بزرگ که می تواند توانایی های او را بیش از پیش نشان دهد، دستمزد او را افزایش می دهد. هرچند که در همین تورنمنت، پنالتی سرنوشت ساز فرانسه در برابر سوئیس را به ثمر نرساند و در همان مرحله یک هشتم نهایی، فرانسه از جام خداحافظی کرد.

با تمام این تفاسیر، منابع پی اس جی اطمینان دارند که او قرارداد خود را تمدید خواهد کرد و بر این باور هستند پیوستن مسی به پاریسن ژرمن اورا بیش از پیش متقاعد می کند که در تیم بماند.

این منابع تاکید دارند، بهبود اوضاع تجاری و مالی باشگاه که مطمئنن با ورود مسی ممکن می شود، تا حدی پیش می رود که به راحتی از پس دستمزد مسی بر می آیند و در عین حال در چهارچوب قوانین فیرپلی فیفا عمل می کند.

یوونتوس پس از عقد قرارداد با کریس رونالدو در سال 2018، قیمت بلیط ها و مبلغ قرارداد ها را افزایش داد و با اسپانسرهای اصلی دوباره مذاکرات را از سر گرفت. حالا انتظار می رود همین اقدامات در پی اس جی نیز انجام شود. دولت فرانسه هم خرسندی خود را برای پیوستن احتمالی مسی به پاریس اعلام کرده.  

انتظار می رود باشگاهی که در حال حاضر نیمار و امباپه را در اختیار دارد، با جذب مسی رشد مالی بیشتری داشته باشد. باشگاه بازخورد های مثبتی از شرکای تجاری خود آنالیزورها دریافت کرده و امیدهای زیادی دارد.  

علی رغم عایدی زیادی که از پیوستن مسی به این تیم پیش بینی شده، حالا باشگاه پی اس جی 10 بازیکن آماده برای فروش و یا قرض دادن در این تابستان در لیست خود دارد، این باشگاه قصد دارد مبلغ دستمزد بازیکنان را در یک سطح قابل مدیریتی کاهش دهد.

پاریسی ها می دانند که باشگاه های بزرگ اروپا در تلاش هستند در این تابستان با مبالغ قابل ملاحظه ای بازیکنان را به خدمت بگیرند اما پیش بینی می کنند آن ها به بازیکنانی چون عبدو دیالو، تیلو کرر، ایدریساگویه و رافینیا علاقه نشان دهند. اما بازیکنانی چون مائورو ایکاردی و آندر باشگاه تمایل بیشتری برای فروش آن ها دارد، قصد ماندن در تیم را دارند.

ظاهرا الخلیفی و رئیس ورزشی باشگاه لئوناردو، ماه پر مشغله ای را برای مذاکرات داشته باشند.

باشگاه پاریسن ژرمن همین حالا از تابستان پر بار خود راضی است. آن ها بازیکنان آزادی چون دوناروما، راموس و جورجینیو واینالدوم را به خدمت گرفتند. علاوه بر آن، اشرف حکیمی دفاع کنار 22 ساله از باشگاه اینترمیلان با مبلغ 51.3 میلیون پوند به این باشگاه منتقل شد. مربی این تیم یعنی پوچتینو هم اولین فصل کامل خود را در این باشگاه تجربه می کند و در ماه ژانویه به پاریس پیوست. باشگاه با این خریدهای موفق هوس به خدمت گرفتن مسی به سرش نزده بود اما ناگهان این فرصت استثنایی به آن ها روی خوش نشان داد.

الخلیفی در روز جمعه با خورخه مسی صحبت های زیادی کرد و تا بعد از ظهر همان روز، به توافق نهایی نزدیک شد.

همان شب باشگاه پی اس جی به اطمینان رسید. خوان لاپورتا رئیس بارسلونا در یک کنفرانس مطبوعاتی که بدون حضور مسی برگزار شد اعلام کرد انتظار می رود باشگاه نزدیک به 487 میلیون یورو متضرر شود؛ در حال حاضر 95 درصد عایدی آن ها صرف دستمزد بازیکنان می شود. همین صحبت ها باعث شد اطمینان و امید پی اس جی پررنگ تر شود.

در روز پنج شنبه زمانی که باشگاه رسما جدایی مسی را اعلام کرد، تنها آن منابعی که با بازیکنان بارسا صحبت کردند این خبر را باور کردند.

یک نماینده نزدیک به بسیاری از بازیکنان بارسا تاکید داشت که "این خبر اصلا شوخی نیست و کاملا واقعی است" اما در عین حال اعلام کردند که هیچ کس انتظار نداشت در این تابستان چنین لحظه ای سر برسد.

برخی بازیکنان و نمایندگان تصور می کردند تعلق خاطر مسی به باشگاه به اینجا خواهد رسید که با دستمزد کمتر یا حتی رایگان در باشگاه بماند اما واضح است که چنین گزینه ای وجود ندارد.

تمام بازیکنان بارسلونا در شوک بودند. آگوئرو دوست نزدیک مسی که قصد داشت به تیم بپیوندد تا در کنار هم تیمی آرژانتینی خود بازی کند، کاملا ناامید شد. برخی دیگر از بازیکنان از واکنش تند هواداران ترسیدند.

مثلا گریزمان که از ترک باشگاه خودداری کرد و هواداران او را سرزنش کردند که همین امر باعث خروج  مسی از باشگاه شد چرا که بارسلونا توانایی پرداخت دستمزد اورا نداشت.

مسی در باشگاه پاریسن ژرمن 25 میلیون یورو پس از کسر مالیات دریافت می کند. علاوه بر آن 25 میلیون یورو دستمزد سالیانه هم دارد. این یک قرارداد دو ساله است اما سال سوم اختیاری است. نمایندگان قانونی مسی در روز شنبه به پاریس سفر کردند تا همه چیز را نهایی کنند.

در روز شنبه شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه باشگاه چلسی به خانواده مسی نزدیک شده آماده مذاکره است. این شایعات باعث ترس پاریسی ها شد و آن ها تصور کردند هواخواهان مسی افزایش پیدا کرده اند.

در آرژانتین، خبرنگاران نزدیک به اطرافیان مسی درباره شایعاتی مبنی بر تلاش تاتنهام برای جذب مسی سوال هایی پرسیدند.هرچند که این خبر تنها در حد یک شایعه بود. تاتنهام نیز احتمالا شاخص ترین بازیکن خود هری کین را از دست می دهد.  

پی اس جی بر این موضوع واقف است که انتقادهای زیادی به روش هزینه کردن این باشگاه وارد است. و اگر مدیران اجرایی باشگاه های رقیب در این آخر هفته درباره محدودیت های سختگیرانه هزینه ی باشگاه هایی چون پاریسن ژرمن، منچسترسیتی و چلسی مذاکراتی داشته باشند، اصلا تعجب نمی کنند.

در تابستان گذشته باشگاه سیتی آماده سرمایه گذاری برای مسی بود تا با مبلغ 500 میلیون پوند او را به اتحاد بیاورد. پی اس جی هم جز باشگاه هایی بود که خواهان جذب این بازیکن بود. قرارداد با مسی نیازمند صرف هزینه هنگفت برای عقد قرارداد و دستمزدهای نجومی بود. بنابراین صبر آن ها بالاخره جواب داد و حالا این مبلغ کاهش یافته. 

پاریسی ها سال گذشته سیاست های مربوط به انتقال بازیکنان را بازبینی کردند و تصمیم گرفتند بر روی بازیکنان با کیفیت تمرکز کند که مدت قرادادشان رو به اتمام است یا بازیکنان جوانی که ارزش مبالغ هنگفت را دارند.

حالا با انتقال غیر منتظره مسی، پاریسن ژرمن احتمالا از پل پوگبا می خواهد تا قراداد خود با یونایتد را تمدید نکند تا این باشگاه در پایان قرارداد بتواند او را جذب کند.

باید دید این هافبک فرانسوی به پاریس می پیوندد یا تمایل دارد یک قرار داد جدید با یونایتد ببندد. هر اتفاقی که در این درباره بیفتد، به هر حال پوچتینو مهاجمینی متشکل از مسی، امباپه و نیمار دارد را دارد و از این لحاظ می تواند با تیم بسکتبال نمایشی هارلم گلابتروترز که هر سه این بازیکنان را در اختیار گرفته رقابت کند.

اما انتقال مسی به پاریس امتیاز بزرگ دیگری نیز دارد. صاحب باشگاه پاریسن ژرمن سرمایه گذاران قطری هستند.

جام جهانی 2022 برای قطر که می خواهد تصویر خوبی از خود به جهانیان نشان دهد حیاتی است.

برای باشگاهی که صاحبان قطری دارد و بازیکنانی چون نیمار، مسی و امباپه در آن بازی می کنند، در دوران نزدیک به جام جهانی، پتانسیل آن را دارد تا پیشرفت مالی قابل توجهی بکند و البته اطمینان دارد افراد تاثیرگذار زیادی در دنیای فوتبال در این پروژه به این باشگاه کمک می کنند.

برخی منابع آگاه ادعا دارند قرارداد مابین مسی و پاریسن ژرمن شامل بند خاصی که مسی را وادار به بازی در جام جهانی 2022 بکند نیست. اما انتظار می رود زمانی که او آماده ی عقد قرار داد باشد، چنین توافقی حاصل شود.

تا 18 ماه دیگر مسی به سن 35 سالگی میرسد و این آخرین جام جهانی او در کسوت بازیکن خواهد بود.

حالا با نزدیک شدن قطری ها به مسی، تنش ها در همسایه و رقیب آن ها یعنی عربستان سعودی افزایش پیدا می کند.

پس از انتشار گزارش هایی که در اوایل امسال منتشر شد و از نزدیک شدن سعودی ها به مسی و تمایل آن ها برای استفاده از چهره مسی برای یکی از برندهای تبلیغاتیشان خبر می داد، تمایل قطری ها برای جذب مسی بیشتر شد.

درواقع بین قطر و امارات متحده عربی هم رقابت تنگاتنگی وجود دارد. بنابراین باشگاه قطری از اینکه در جذب مسی، باشگاه اماراتی را مغلوب کرده خوشحال تر از قبل خواهد بود. سال قبل بحث محافل این بود که مسی احتمالا تمایل دارد به مربی سابق خود در بارسا بپیوندد و اتحاد را انتخاب می کند. اما در واقعیت سیتی نتوانست با پاریسی ها رقابت کند. آن ها گریلیش را از استون ویلا خریداری کردند و حالا به دنبال جذب کین از تاتنهام هستند.

برای الخلیفی سال شگفت انگیزی است، سالی که او به عنوان معتبرترین چهره در بین مقامات اجرایی اروپا شناخته می شود. زمانی که ایده ی سوپرلیگ در ماه آوریل بیان شد، پی اس جی، دورتموند و بایرن مونیخ از شرکت در آن خودداری کردند.

رئیس پی اس جی حالا رئیس اتحادیه باشگاه های اروپا است، او پس از استعفای مدیرانی که مسئول جدایی تیم ها برای پیوستن به سوپرلیگ بودند به این مقام رسید. الخلیفی ابتدا از قبول این مسئولیت سر باز زد اما در نهایت آن را پذیرفت.

و اما خود مسی؛ او دقیقا می داند که چه می خواهد: به احتمال زیاد قصد دارد پاریسن ژرمن را به قله های موفقیت و پیروزی در لیگ قهرمانان اروپا برساند.

باید منتظر بود و تماشا کرد.

منبع: سایت theathletic.com

 

تگ ها


بارسلونا باشگاه بارسلونا پاریسن ژرمن لیونل مسی ناصر الخلیفی باشگاه پاریسن ژرمن پاری سن ژرمن لوشامپیونه فرانسه فوتبال