ژاوی: افتخار می کنم سفیر فوتبال قطر باشم

ژاوی هرناندز از سال 2015 برای السد قطر بازی می کند و قرار است پس از پایان فوتبالش به قطر در راه برگزاری جام جهانی 2022 کمک کند ......

ژاوی هرناندز از سال 2015 برای السد قطر بازی می کند و قرار است پس از پایان فوتبالش به قطر در راه برگزاری جام جهانی 2022 کمک کند.

به گزارش مدال، به نقل از گاردین، قطر بزرگترین چالش تاریخ خود را در سال 2022 پیش رو دارد. برگزاری جام جهانی در حالی که این کشور پیش از این نتوانسته افتخار حضور در چنین رقابت هایی را کسب کند. کسب میزبانی این رقابت ها که البته بدون جنجال هم نبود، این فرصت را فراهم کرده تا قطر بالاخره شانس حضور در بزرگترین رویداد فوتبال دنیا را به دست بیاورد.

قطری ها چند سالی است که به روش های مختلفی برای آماده سازی تیم ملی خود متوسل شده اند. از برگزاری لیگ ستارگان که سال به سال کیفیتی بالاتر پیدا می کند تا استفاده از بازیکنان کشورهای دیگر و تغییر تابعیت انها. در همین بازی اخیر برابر ایسلند، چهار بازیکن قطر اصالتا تابعیتی دیگر داشتند.

 

در این بین حضور ستاره های بزرگی چون ژاوی در لیگ ستارگان، با هدف ماندن در فوتبال قطر پس از بازنشستگی به منظور استفاده از تجربیات آنها در راه برگزاری جام جهانی نیز می تواند سودمند باشد.

 

ژاوی، کاپیتان اسبق بارسا، حضور در فوتبال قطر را افتخاری برای خود عنوان کرد:« افتخار می کنم که اینجا هستم و قرار است سفیر فوتبال قطر باشم. خانواده ام از زندگی در قطر راضی هستند. دخترم همینجا به دنیا آمده و منتظر یک فرزند دیگر نیز هستیم. من بی نهایت از کشور قطر سپاس گزارم.»

 

ژاوی در مورد کیفیت لیگ ستارگان گفت:« کیفیت لیگ بسیار بهتر از گذشته شده است. ابتدا که به السد پیوستم، سطح لیگ متفاوت بود. الان همه چیز بهتر شده است. هم بازیکنان خارجی بهتری جذب شده اند و هم مربیان بهتری روی نیمکت تیم ها حضور دارند. فکر می کنم مسئولان قطر کارشان را به خوبی انجام داده اند. این برای فوتبالیست های قطری نیز خوب است چرا که از بازیکنان مطرح خارجی چیزهای زیادی یاد می گیرند.»

 

بین قطر و بارسلونا همواره ارتباط خوبی برقرار بوده است. هواپیمایی قطر با قراردادی 171 میلیون یورویی از سال 2010 تا سال گذشته اسپانسر اول بارسلونا بود. پپ گواردیولا، اسطوره بارسا نیز فوتبال خود را در قطر تمام کرد و یکی از حامیان میزبانی این کشور در جام جهانی بود. او نیز یکی از سفیران فوتبال این کشور محسوب می شود.

 

ژاوی در مورد کیفیت تیم ملی قطر می گوید:« نسل جدید، بهتر و حرفه ای تر هستند. حداقل نسبت به زمانی که خودم فوتبال حرفه ای را شروع کردم. فکر می کنم قطری ها روند آماده سازی مطلوبی را پشت سر می گذارند. آنها مربی خوبی مثل فلیکس سانچس را دارند که او را به خوبی از زمانی که در تیم های پایه ای بارسا بود می شناسم. البته که رقابت با اسپانیا و برزیل و دیگر تیم های بزرگ دنیا ساده نیست ولی مطمئنم که قطر می تواند در جام جهانی شانه به شانه تیم های مطرح دنیا رقابت کند. 4 سال فرصت برای رسیدن به سطح تیم های بزرگ، زمان خوبی است اما خوب، باید صبر کرد و دید.»

 

یکی از نکات نگران کننده در مورد فوتبال قطر، ورزشگاه های خالی از تماشاگر است. اتفاقی که نمی تواند به نفع جام جهانی باشد. این نمی تواند برای فوتبالیست های بزرگی چون ژاوی مورد پسند باشد. قطری ها بیشتر ترجیح می دهند به بارسلونا یا پاریس پرواز کنند و بازی بارسا و پی اس جی را از نزدیک تماشا کنند تا اینکه به تماشای بازی های داخلی خود بنشینند.

 

ژاوی در همین زمینه گفت:« این نکته تاسف برانگیزی است. هیچکس دوست ندارد در ورزشگاه خالی از تماشاگر بازی کند. البته در جام امیر و در لیگ قهرمانان، ورزشگاه السد تقریبا پر از تماشاگر بود. این نشان می دهد که هرچقدر حساسیت رقابت ها بالاتر باشد، تماشگر بیشتری نیز جذب می شود. در بازی های ساده تر، مردم بیشتر در خانه می مانند و از تلویزیوین بازی را تماشا می کنند. در مجموع قطر کشور پرجمعیتی نیست و نمی توان انتظار بالایی داشت. البته باید به دنبال راه حل برای کشاندن هواداران به ورزشگاه ها بود. هرچند خودم چیزی به ذهنم نمی رسد و راهکاری ندارم ولی خوب است که مردم را برای تماشای فوتبال تهییج کرد. این در آینده به سود فوتبال قطر خواهد بود.»

تگ ها


فوتبال