ژاوی بر روی بارسلونا چه تاثیراتی خواهد گذاشت؟

ژاوی هرناندس از همان بدو ورود به بارسلونا بر روی نظم و انضباط تاکید دارد و در حضور او دیگر شهرت و نام و اعتبار ارزش چندانی ندارد...

ژاوی، سرمربی جدید بارسلونا، روز دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود در نیوکمپ به صراحت اعلام کرد قویا معتقد است از شش سال پیش که در کسوت یک بازیکن، بارسلونا را ترک کرد، استانداردها در این باشگاه افت کرده است. پس از آن به این موضوع اشاره کرد که از تک تک اعضای بارسا درخواست های بیشتری خواهد داشت. این ماجرا با تحمیل یک دستیار جدید و البته قوی تر در رختکن آغاز شد.

ژاوی گفت: "ما نتایج خوبی نمی گیریم، باید در بسیاری از امور پیشرفت کنیم. برای آنکه بتوانیم رقابت کنیم، باید نظم داشته باشیم. صحبت از نظم و قانون است ،باید قوانین را رعایت کرد.

وقتی در رختکن قوانینی داشتم، همه چیز خوب پیش می رفت و زمانی که قوانین رعایت نمی شد، هیچ چیز خوب پیش نمی رفت. موضوع بر سر دیسیپلین نیست، بر سر نظم است.»

ژاوی این جملات را در مصاحبه ای با کانال تلویزیونی داخلی باشگاه بیان کرد. البته همین نظرات را زمانی که در حال امضای قرارداد بود و حدود 10 هزار طرفدار در ورزشگاه او را تشویق می کردند نیز بیان کرد. قرار داد او تا تابستان سال 2024 اعتبار دارد.

او بارها و بارها در طول کنفرانس یک ساعته به این موضوع اشاره کرد و با اعتماد به نفس کامل و به طور مستقیم پاسخ تمام سوالات را می داد.

ژاوی اظهار داشت: «ما باید از بازیکنان و از خودمان مطالبه گری کنیم. درمورد تیم بارسا حرف می زنیم. وقتی بتوانیم این کار را انجام بدهیم، موفق شده ایم. طبق تجربه ام این را می گویم. درباره وضعیت اخیر؟ من اینجا نبودم، نمی توانم نظری بدهم.»

این صحبت ها نشان می دهد که ژاوی با این ایده که در رختکن بارسا اوضاع کمی به هم ریخته موافق است. ایده ای که توسط بسیاری از افراد نزدیک به باشگاه نیز مطرح شده است- کم و بیش از زمانی که خود ژاوی پس از پایان فصل 15-2014 کاتالان ها را ترک کرد و لوئیز انریکه دو سال بعد به عنوان سرمربی از این تیم رفت، اوضاع به هم ریخت.

ارنستو والورده، کیکه ستین و رونالد کومان که پس از انریکه بر سر کار آمدند، هرگز نتوانستند از بازیکنان تاثیرگذار بارسا به خوبی بهره ببرند. آن دوره مصادف شد با زمانی که اوضاع مالی بارسلونا چندان مطلوب نبود؛ رختکن این تیم سرشار از بازیکنانی بود که دستمزدهای کلان داشتند اما طبق انتظار عمل نمی کردند. در همین اثنا، در زمین، تیم به طور پی در پی دچار لغزش می شد، از حذف از لیگ قهرمانان اروپا با شکست در مقابل بایرن مونیخ و پاریسن ژرمن گرفته تا تساوی 3-3 شنبه شب مقابل سلتاویگو که آن ها را در جایگاه نهم جدول لالیگا قرار داده است.

بنابراین به نظر می رسید پیام ژاوی مستقیماً متوجه بازیکنان قدیمی تر باشگاه است که زمانی هم تیمی های او بودند، اما پس از جدایی اش از بارسا ناامیدی های بزرگتری را تجربه کردند - جرارد پیکه، سرخیو بوسکتس، جوردی آلبا و مارک آندره تراشتگن از جمله این بازیکنان هستند.

ژاوی در پاسخ به این سوال که آیا هدایت بازیکنانی که به خوبی می شناسد برایش دشوار خواهد بود یا خیر، صراحتا اشاره کرد که این اصلاً مشکلی نخواهد بود.

او گفت: «همه بازیکنان از صفر شروع می‌کنند. "اما این که بازیکنان را بشناسم یک مزیت است - حتی اینکه کدام جوراب را اول می پوشند. ما باید از آنها چیزهای زیادی بخواهیم و این امر به این دلیل است که من آنها را به خوبی می شناسم و می توانم فشار زیادی اعمال کنم. تجربه آنها در رختکن بسیار مهم است. آنها کاپیتان هستند و باید رهبری کنند، به خصوص وقتی اوضاع خوب پیش نمی رود.»

ژاوی مشکلات فعلی بارسلونا را کتمان نکرد و بارها تکرار کرد که باشگاه در "اوضاع بدی در داخل و خارج از زمین قرار دارد."

او با اشاره به این موضوع که بازیکنان جوان و برجسته ی باشگاه راه حل مشکل بارسا هستند، عنوان کرد که آنسو فاتی، گاوی، نیکو و دیگران بازیکنان بااستعداد و استثنایی ای هستند، اما در ادامه تاکید کرد این بر عهده دیگران است که به این جوانان کمک کنند تا خود را در تیم تثبیت کنند.

ژاوی در ادامه گفت: "عملکرد بازیکنان جوان شگفت‌انگیز بوده است، به خصوص گاوی که در سن 17 سالگی نمایش خوبی در تیم ملی نشان می دهد. اکنون ما باید در بسیاری از موارد به آنها کمک کنیم تا از تمرین لذت ببرند و درزمین بازی آموزه ها را اجرا کنند. هر بازی در بارسا حکم یک امتحان را دارد و شما باید نمرات بالایی کسب کنید."

به طور کلی، ژاوی از اشاره به موارد فردی دوری کرد و به قرارداد 140 میلیون یورویی فیلیپه کوتینیو که یک شکست کامل محسوب می شد اصلاً اشاره ای نکرد. با این حال، وقتی عنوان کرد که واضح است برخی بازیکنان به دلیل بر تن کردن پیراهن بلوگرانا فشار زیادی را متحمل می شوند، این بازیکن برزیلی اولین نامی بود که به ذهن سرمربی جدید بارسا خطور کرد.

او گفت: "از بیرون می توانم ببینم که برخی از بازیکنان تحت فشار بازی برای بارسا دچار مشکل شده اند. بازیکن بارسلونا بودن از بعد روانی مشکل است من خودم به عنوان بازیکن تجربه اش را داشتم. هدف من این است که به آنها در سطح شخصی و حرفه ای کمک کنم – و پس از آن، آنها عملکرد خوبی داشته باشند.

تنها بازیکنی که ژاوی تمام تلاش خود را کرد تا بحث را به سمت او بکشاند، عثمان دمبله بود که در حال حاضر به دلیل آن که برای چندمین بار دچار مصدومیت عضلانی شده از میادین دور است؛ ضمن آن که در پایان این فصل قراردادش به اتمام می رسد.

ژاوی گفت: "دمبله می تواند در پست خود بهترین بازیکن جهان باشد." او توانایی منحصر بفردی دارد، اما این به خود او بستگی دارد - ذهنیت او، اینکه از مصدومیت دوری کند، راحت باشد و عملکرد خوبی داشته باشد. بنابراین بازیابی او در اولویت است.»

مربی جدید بلافاصله درگیر مشکلات ساختار تیم شد و این غافلگیر کننده بود. بارسا هیچ کمبودی از لحاظ اشخاصی که در امور نقل و انتقالات تصمیم گیری می کنند مشکلی ندارد - و مربیان سابق تیم والورده، ستین و کومان در تصمیم گیری اینکه چه بازیکنی به خدمت گرفته شود یا فروخته شود، تاثیر چندانی نداشتند.

خوآن لاپورتا به شوخی پاسخ داد: «می‌فهمم»، و اطرفیان هم خندیدند. اما این تلنگر نه چندان ظریف نشان داد که ژاوی از قدرت خود به عنوان اسطوره ای که به باشگاه سابقش بازگشته است آگاه است؛ باشگاهی که به یک ناجی نیاز دارد. نکته قابل توجه، صراحت ژاوی در بیان برنامه های مورد نظرش و اجرای آن ها بود که در نقطه ی مقابل ابهامات لاپورتا قرار داشت. وقتی از لاپورتا درباره مبلغ دقیق پرداخت شده به ازای بند آزادسازی ژاوی از باشگاه سابقش السد پرسیدند پاسخ صریحی نداد.

بازی ساز اسبق باشگاه برای مربیان سابقش در بارسا احترام قائل بود-بزرگانی چون یوهان کرویف، لوئیس فن خال، فرانک رایکارد، پپ گواردیولا و لوئیس انریکه. او صریحا به این موضوع اشاره کرد که تیم با دی ان ای بارسا بازی می کند. ژاوی به شوخی عنوان کرد که تمایل دارد مربی مسی باشد.

ژاوی به عنوان بازیکن در بارسا و مربی کنونی، همیشه درباره مسائل تاکتیکی و فلسفه اش درباره بازی، مفصل صحبت می کرد. اما در روز دوشنبه تاکید کرد مسئله ی مهم ترکیب 3-4-3 یا 3-3-4 نبود، بلکه رفتار روز به روز بازیکنان، عملکرد و درک آنکه چه چیزی از آن ها به عنوان بازیکن بارسلونا خواسته می شود بود. این یعنی پیروزی در هربازی، بدون هیچ عذر و بهانه ای و برای چنین امری باید استانداردهای جدید حمایت می شدند.

ژاوی در پاسخ به آخرین سوال گفت:" در لحظه ی اول، وضع قوانین برای تیم بسیار مهم است.  پس از آن ارزش ها، احترام، نگرش و تلاش. بدون این موارد ما تیم نخواهیم داشت. بعد از آن می توانیم درباره روش بازی خود صحبت کنیم، اینکه چگونه حمله یا دفاع کنیم. اما به نظر من مهم ترین مسئله اجرایی کردن این قوانین است. ما باید استانداردهای خود را از هر لحاظ به تیم برگردانیم."

این هم پیام واضحی برای تیم کنونی بارسلونا بود.- مربی جدید با یک فرمول جادویی وارد تیم نشده بود که به کمک آن اوضاع تیم را بهبود ببخشد، او آمده بود تا از اعضای تیم درخواست کند استانداردهای خود را افزایش دهند.

پتانسیل ترکیب بازیکنان جوان و بااستعداد، بازیکنان باتجربه تر و ستارگان بین المللی تیم واضح بود؛ در دیدار شنبه شب در مقابل سلتاویگو،فاتی، بوسکتس و ممفیس دپای در همان نیمه ی ابتدایی بازی 3-0 کاتالان ها را پیش انداختند. اما مشکلات بزرگ تیم در نیمه ی دوم خود را نشان دادند؛ زمانی که سلتاویگو در نهایت کار را به نتیجه ی 3-3 کشاند.

ژاوی با صراحت اعلام کرد چنین عملکردها و نتایجی تحت نظارت او اصلا قابل قبول نخواهد بود.

"این باشگاه بارسلوناست و در این باشگاه نتیجه ی تساوی راضی کننده نیست." من این را زمانی که بچه بودم فهمیدم. بارسلونا باید در هر دیداری پیروز شود. وقتی بارسا مساوی می کرد یا شکست می خورد حکم مراسم تشیع جنازه را داشت. این طبعا تبعاتی در پی دارد. ما باید بدانیم که در چه جایگاهی قرار داریم."

چنین  و نظراتی امید زیادی را به طرفداران بارسا تزریق می کند. هوادارانی که در سال های اخیر با دیدن عملکرد های ضعیف تیم، ناامید شدند. ژاوی در روز اول به عنوان مربی بلوگرانا یک تکان اساسی به رختکن بارسا داده. ارتباطات و اعتبارات پیشین با حضور رئیس جدید،ارزش گذشته را نخواهند داشت.

منبع: سایت  theathletic.com

تگ ها


مقاله بازگشت ژاوی ژاوی ژاوی هرناندز بارسلونا باشگاه بارسلونا خوان لاپورتا فوتبال