ژاوی نیامده با یک آزمون سخت روبرو شد

ژاوی در اولین تجربه خود به عنوان سرمربی بارسلونا امشب با تیمش به مصاف اسپانیول خواهد رفت....

به گزارش "ورزش سه"، بعد از اینکه اسپانیول یک سال را در دسته دوم فوتبال اسپانیا پشت سر گذاشت، حالا امسال یک بار دیگر شاهد دربی کاتالونیا خواهیم بود؛ جایی که دو تیم ۱۷ امتیازی بارسلونا و اسپانیول رو در روی هم قرار خواهند گرفت، یکی از تاریخی ترین رقابت های فوتبال اسپانیا که در ورزشگاه نوکمپ انجام خواهد شد.

این مسابقه از زمان شکل گیری لیگ اسپانیا در سال ۱۹۲۹ به شکل مداوم و به جز تنها پنج فصل در لالیگا برگزار شده است. اما فصل گذشته جزو این نوادر بود که شاهد دیدار بین دو تیم نبودیم چرا که اسپانیول در لالیگا حضور نداشت.

در تاریخ باشگاه اسپانیول هیچ باشگاهی وجود ندارد که این تیم بیش از بارسلونا با آن بازی کرده باشد. دیدار امشب صد و هفتاد و سومین بازی آنها در برابر بارسلونا در لیگ محسوب می شود. البته آمار تقابل های دو تیم به شکل قابل توجهی به سود بارسلونا بوده است چرا که آنها ۱۰۰ بار پیروز دربی کاتالونیا شده اند در حالیکه اسپانیول ۳۴ برد داشته و ۳۸ مسابقه دو تیم هم به تساوی کشیده شده است.

هواداران اسپانیول برای پیروزی در دربی ناامید هستند، زیرا آنها در هیچ یک از ۲۲ دیدار گذشته لالیگا که بین دو تیم برگزار شده، طعم پیروزی را نچشیده اند؛ ۱۷ برد بارسلونا و پنج تساوی. در واقع بعد از پیروی ۲-۱ در نوکمپ در سال ۲۰۰۹، اسپانیول در رسیدن به سه امتیاز مقابل بارسلونا ناکام بوده است. اتفاقی که به شکل عجیبی در فصل اول حضور پپ گواردیولا روی نیمکت بارسا افتاد و حالا ژاوی راه و روش سرمربی سابق خود را در بلوگرانا دنبال می‌کند.

این اولین مسابقه ای است که این سرمربی ۴۱ سال هدایت بارسلونا را بر عهده دارد که قطعاً آزمون آسانی نخواهد بود. همان طور که گفته شد دو تیم هم امتیاز هستند و بارسلونا با توجه به سابقه تاریخی به دنبال پیروزی در این بازی است که می تواند آنها را به کورس قهرمانی بازگرداند، در حالیکه اسپانیول شاید مانند همیشه با هدف گرفتن شانس قهرمانی رقیب خود به میدان خواهد رفت.

اسپانیول شروع خوبی در این فصل از رقابت‌ها داشته و در واقع آنها به روند عالی‌شان که از فصل گذشته و با قهرمانی در دسته دوم فوتبال اسپانیا آغاز شد، ادامه می‌دهند. همچنین اکثر بازیکنان فصل گذشته اسپانیول در ترکیب این تیم باقی مانده‌اند بنابراین آن ها از کیفیت قابل قبولی برخوردارند و با داشتن ستاره‌هایی نظیر سرجی داردر، یانگل هررا، آدرین امباربا و رائول دی توماس تیم قابل احترامی را تشکیل داده اند.

تنها کریم بنزما بیشتر از رائول دی توماس در این فصل از رقابت‌های لالیگا گلزنی کرده است. همچنین نکته جالب اینکه ستاره اسپانیایی اخیراً اولین بازی خود را برای تیم ملی کشورش انجام داده است. دی‌توماس همچنین در هر پنج بازی اخیر خود از جمله تقابل با رئال مادرید موفق به گلزنی شده است.

از طرف دیگر بارسلونا در بخش‌های مختلف زمین از ستاره ها تشکیل شده است اما آنها در شروع این فصل برای کسب نتایج خوب با مشکل روبرو شده‌اند که نهایتاً باعث اخراج رونالد کومان شد. از طرفی با توجه به مصدومیت چند بازیکن بارسلونا این بازی می‌تواند یک دیدار سخت برای آنها باشد.

دو دربی هیجان انگیز در فصل ۲۰-۲۰۱۹ برای بارسلونا آسان نبود. اسپانیول در مسابقات آن فصل مبارزه بزرگی انجام داد اما نهایتا نتوانست از سقوط خود جلوگیری کند. در اولین بازی آن فصل وو لی در دقیقه ۸۷ گل تساوی را به ثمر رساند و باعث شد نتیجه آن مسابقه ۲-۲ شود. در دیگر مسابقه این فصل بارسلونا با هدایت کیکه ستین و در حالی که هر دو تیم در اوایل نیمه دوم ۱۰ نفره شده بودند، با یک گل به پیروزی رسید. اسپانیول در آن مسابقه نیز فرصت هایی برای به تساوی کشاندن بازی داشت اما در نهایت ناکام ماند تا سقوط آنها قطعی شود.

آخرین دیدار بین بارسلونا و اسپانیول در ابتدای شیوع ویروس کرونا برگزار شد، بنابراین هیچ هواداری در ورزشگاه وجود نداشت. بنابراین، دربی آخر هفته، اولین دربی بارسلونا با حضور هواداران در نوکمپ از مارس ۲۰۱۹ خواهد بود. انتظار می‌رود هواداران زیادی این مسابقه را از نزدیک تماشا کنند، مخصوصاً اینکه ژاوی برای اولین بار روی نیمکت بارسا می نشیند.

کاپیتان سابق بارسلونا به دنبال عملی کردن سریع ایده‌های خود در این تیم است. او کار خود را در مربیگری در لیگ ستارگان قطر و باشگاه السد آغاز کرد و حالا به بارسلونا بازگشته است. کسی که در طول دوران بازی ۵۰۵ بار در لالیگا برای بارسا به میدان رفته بود.

ویسنته مورنو، سرمربی اسپانیول، تنها چند سال از ژاوی بزرگتر است اما او تجربه بسیار بیشتری در لالیگا دارد و پیش از این دو بار و زمانی که در مایورکا بود، با بارسا بازی کرده و دو شکست را متحمل شده است. با این حال، این اولین دربی مورنو برابر بارسلونا خواهد بود و او به دنبال پیروزی در مسابقه شطرنج گونه با ژاوی است؛ دو نفری که یک بار در روزهای بازی و زمانی که مورنو در خرز حضور داشت، مقابل هم بازی کرده بودند.

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا
This Content Is Provided By LaLiga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


ژاوی فوتبال جهان بارسلونا لالیگا فوتبال