ژاپن و مغولستان، شانس ایران را افزایش دادند

با شکست دو تیم مدعی قرقیزستان و تاجیکستان، اکنون تیم دوم گروه F شانسی نزدیک به صفر درصد برای صعود به مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی دارد....

به گزارش "ورزش سه"، رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در منطقه آسیا از امروز مجددا از سر گرفته شده و در دیدارهای گروه F ابتدا تیم ملی مغولستان دست به کار بزرگی زد و با برتری برابر قرقیزستان دومین پیروزی خود را کسب کرد و ژاپن نیز موفق شد با نتیجه ۴ بر یک از سد تاجیکستان عبور کند.


بدین ترتیب در این گروه، تاجیکستان ۱۰ امتیازی ماند و قرقیزستان که به نظر می رسید کار راحتی در پیش داشته باشد، با شکست مقابل مغولستان ۷ امتیازی باقی ماند و امیدهایش برای صعود به مرحله بعدی مقدماتی جام جهانی از بین رفت.


قرقیزستان در دو بازی باقیمانده خود به مصاف میانمار و ژاپن خواهد رفت که بعید است این تیم مقابل سامورایی ها امتیازی کسب کند و نهایتا با ۱۰ امتیاز به کار خود پایان دهد و با توجه به حذف نتایج تیم های قعرنشین گروه ها، این امتیاز کاهش نیز خواهد یافت و این تیم عملا حذف شده محسوب می شود.


تاجیکستان نیز که در حال حاضر در رتبه دوم گروه جای گرفته، تنها یک بازی مقابل میانمار در پیش دارد و حتی در صورت پیروزی در آن مسابقه ۱۳ امتیازی می شود. در این حالت بستگی دارد که قعرنشین این گروه چه تیمی باشد. چنانچه وضعیت به همین گونه بماند و مغولستان قعرنشین بماند، ۶ امتیاز از تاجیکی ها کم شده و با ۷ امتیاز هیچ شانسی برای صعود نخواهند داشت.


اما اگر میانمار در بازی ها پیش رو با اختلاف بیش از ۶ گل بازنده شود، آنگاه به دلیل تفاضل گل، آنها به عنوان قعرنشین گروه معرفی خواهند شد و از آنجایی که تاجیکستان در بازی نخست خود مغلوب این تیم شده، در صورت پیروزی در بازی پایانی خود مقابل میانمار، تنها ۳ امتیاز از آنها کسر می شود و با ۱۰ امتیاز به عنوان تیم دوم به کار خود پایان خواهد داد.


اما در این حالت و با حذف نتایج تیم های قعرنشین گروه ها، تاجیکی ها با وجود داشتن ۱۰ امتیاز، تفاضل منفی یک را به ثبت رسانده اند که قطعا شانسی برای صعود به مرحله بعد نخواهند داشت چرا که تفاضل گل تیم های دوم سایر گروه ها مثبت است و در نتیجه از ۷ گروه رقیب ایران، یک گروه از دور رقابت ها کنار رفت و در صورت صدرنشین شدن قطر در گروه E، شاگردان اسکوچیچ برای کسب یکی از ۵ سهمیه تیم های دوم برتر گروه ها، باید با ۶ گروه دیگر رقابت کنند.


در صورتی که امشب و در دیدارهای دو گروه B و G دیدارهای دیدار تیم های امارات و تایلند با نتیجه تساوی به پایان برسد و اردن نیز مقابل نپال موفق به پیروزی نشود، شانس ایران برای صعود باز هم افزایش خواهد یافت مشروط بر اینکه شاگردان اسکوچیچ امشب برابر بحرین ۳ امتیاز بازی را کسب کنند.

تگ ها


تیم ملی ژاپن ژاپن