ژاپن 1 - 3 قطر/ عنابی ها بر قله فوتبال آسیا ایستادند

تیم ملی فوتبال قطر با پیروزی برابر ژاپن قهرمان جام ملت های آسیا شد....

تیم ملی فوتبال قطر با پیروزی برابر ژاپن قهرمان جام ملت های آسیا شد.

شناسه بازی:
ساعت: 17:30/جمعه 12 بهمن/ورزشگاه زاید اسپورتس ابوظبی

تیم داوری:
داور وسط: روشن ایرماتوف (ازبکستان)/کمک داوران: عبدالحمید رسولوف و جهانگیر سعیدوف (ازبکستان)/داور چهارم: ما نینگ (چین)/VAR: پائولو والری (ایتالیا)، محمد بن جهاری (سنگاپور) و کریستوفر بیث (استرالیا)

کارت زرد:
گاکو شیباساکی (20)، مایا یوشیدا (82)، هیروکی ساکای (86) از ژاپن
اکرم عفیف (83)، پدرو میگل (90+3) از قطر

ترکیب ژاپن:
شوئیچی گوندا، تاکه‌هیرو تومیاسو، مایا یوشیدا، هیروکی ساکای، یوتو ناگاموتو، تسوکاسا شیوتانی (84 – جونیا ایتو)، گاکو شیباساکی، ریتسو دوان، گنکی هاراگوچی (62 – یوشینوری موتو)، تاکومی مینامینو (89 – تاکشی اینویی) و یویا اوساکو

ترکیب قطر:
سعد الشیب، طارق سلمان، بسام الراوی، پدرو میگل، عبدالکریم حسن، بوعلام خوخی (61 – سالم الهاجری)، عاصم مادیبو، عبدالعزیز حاتم، اکرم عفیف، حسن الهیدوس (74 – کریم بوضیاف) و المعز علی (90+6 – احمد علاالدین)

شرح گل‌ها:
دقیقه 12، ژاپن 0 – قطر 1: ارسال اکرم عفیف در محوطه جریمه ژاپن به المعز علی رسید و این بازیکن با یک ضربه آکروباتیک دروازه ژاپن را باز کرد.
دقیقه 27، ژاپن 0 – قطر 2: با پاس عفیف، عبدالعزیز حاتم در فضای پشت محوطه جریمه ژاپن صاحب توپ شد و با یک شوت دقیق دروازه ژاپن را برای بار دوم باز کرد.
دقیقه 69، ژاپن 1 – قطر 2: روی پاس اوساکو، مینامینو در موقعیتی مناسب صاحب توپ شد و اقدام به شوتزنی کرد که این ضربه وارد دروازه قطر شد.
دقیقه 82، ژاپن 1 – قطر 3: حرکت مایا یوشیدا مدافع ژاپن در محوطه جریمه این تیم در بازبینی ویدیوی پنالتی تشخیص داده شد و اکرم عفیف این ضربه را وارد دروازه ژاپن کرد.

نمای بازی:
قطر بازی فینال جام ملت‌ها را تهاجمی آغاز کرد. باز کردن دروازه ژاپن در همان دقایق ابتدایی و سپس گل دوم سبب شد تا قطری‌ها در همان 30 دقیقه ابتدایی به قهرمانی آسیا و مدال طلای این بازی‌ها بسیار نزدیک شوند. با خط هافبکی متراکم و پرتلاش و مهاجمینی سرعتی، قطر پس از دو گل خود نیز خطرناک بود و در چند صحنه حتی می‌توانست اختلاف را بیشتر نیز بکند. ژاپنی‌ها در نیمه دوم بازی برای جریان این نتیجه وارد زمین شدند و در یک صحنه موفق شدند تا اختلاف را به یک گل برسانند. با این در یک صحنه و روی اشتباه مدافع ژاپن، قطری‌ها با یک پنالتی بار دیگر اختلاف را به 2 رساندند و با این پیروزی قاطعانه مقابل ژاپن، نخستین قهرمانی خود در جام ملت‌های آسیا را جشن گرفتند.

دقایق حساس:
دقیقه 4: شوت از راه دور یویا اوساکو با اختلاف از کنار دروازه قطر راهی اوت شد.
دقیقه 13: با پاس اکرم عفیف، المعز علی پشت محوطه جریمه ژاپن صاحب توپ شد و اقدام به شوتزنی کرد که ضربه وی برگشت داده شد.
دقیقه 31: شوت ریتسو دوان از پشت محوطه جریمه قطر توسط مدافعین قطر برگشت داده شد.
دقیقه 35: ضربه پدرو میگل توسط مدافعان ژاپنی برگشت داده شد و در ادامه نیز ضربه حسن الهیدوس با برخورد به دیرک دروازه ژاپن به اوت رفت.
دقیقه 41: شوت از راه دور ریتسو دوان توسط مدافعین قطری برگشت داده شد.
دقیقه 49: کرنر ارسالی شیباساکی و ضربه سر یوشیدا به شکلی خطرناک از بالای دروازه قطر به بیرون رفت.
دقیقه 53: شوت از راه دور شیوتانی توسط مدافعین قطری برگشت داده شد.
دقیقه 56: شوت پای چپ حاتم به شکلی کاملا خطرناک از بالای دروازه ژاپت به بیرون رفت.
دقیقه 64: کرنر ارسالی شیاباساکی و ضربه سر موتو با اختلاف کم از بالای دروازه قطر به بیرون رفت.
دقیقه 78: شوت از راه دور دوان توسط مدافعین قطری برگشت داده شد.
دقیقه 79: ضربه سر عبدالکریم حسن در محطوه جریمه ژاپن توسط بازیکنان این تیم برگشت داده شد.