کارشناسی سه صحنه پرحرف و حدیث لیگ

دیدارهای روز شنبه لیگ برتر ۳ صحنه داوری مشکوک داشت که باعث ایجاد جنجال های زیادی هم شد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، رقابت های هفته بیست و هفتم لیگ برتر روز گذشته با برگزاری ۵ مسابقه شروع شد. مسابقاتی که از نظر حساسیت شرایط بسیار بالایی داشت و تاثیرگذاری اش در صعود و سقوط تیم ها در جدول کاملا مشهود بود. در جریان این بازی ها اما داوران هم کم تاثیر نبودند و اتفاقاتی افتاد که صدای اعتراض اعضای تیم ها را بلند کرد.


مهم ترین صحنه های داوری مشکوک اما در سه مسابقه سایپا- استقلال؛ سپاهان- نفت آبادان و تراکتور- گل گهر رخ داد که اعتراض های شدیدی را به همراه داشت.


در بازی سایپا و استقلال مهم ترین صحنه دردقیقه ۱۱ اتفاق افتاد. جایی که مهدی قایدی در برخورد با صادق بارانی کاپیتان سایپا در محوطه جریمه سرنگون شد اما داور اعتقادی به پنالتی نداشت. اگرچه مرتضی منصوریان داور بازی در دقیقه ۷۶ یک پنالتی دیگر برای استقلال گرفت، اما صحنه اول همچنان مورد اعتراض استقلالی ها است.


در دیدار سپاهان و نفت آبادان گل سوم سپاهان مشکوک به آفساید بود. در آن زمان بازی دو بر یک به سود سپاهان بود و اگر آن گل اشتباه بوده باشد، فرصت جبران از نفتی ها گرفته شده است.


دیدار تراکتور و گل گهر هم اصلی ترین صحنه اش به اخراج نوید عاشوری تنها ۲۷ دقیقه بعد از ورودش به زمین برمی گردد. او با دو اخطار از رضا کرمانشاهی اخراج شد.


البته مسابقات دیروز صحنه های دیگری نیز داشت. صحنه هایی مثل سرنگونی سبحان خاقانی هافبک استقلال پشت محوطه جریمه سایپا که استقلالی ها اعتقاد به اخراج او داشتند. همچنین وقت های اضافه دیدار تراکتور و گل گهر هم مورد بحث است. کرمانشاهی داور بازی ۵ دقیقه وقت اضافی گرفت اما تراکتور در دقیقه ۶+۹۰ به گل برتری رسید . همچنین یک توپ هم گل گهری ها معتقد بودند از خط دروازه عبور کرده است.


همچنین در بازی فولاد و ماشین سازی نیز یک پنالتی برای خوزستانی ها گرفته شد که البته تبدیل به گل نشد و آن هم بحث هایی را ایجاد کرد.


با این حال به بررسی ۳ صحنه اصلی بازی های دیروز پرداخته ایم و نظر کارشناسان داوری را جویا شدیم که در ادامه می خوانید:

گل سوم سپاهان: این گل آفساید نیست.
خطای پنالتی روی قایدی: روی مهدی قایدی قطعا خطای پنالتی رخ نداد. پای بازیکن سایپا کنار پایش آمد و او شبیه سازی کرد و باید اخطار می گرفت.
اخراج بازیکن گل گهر: اخراج بازیکن گل گهر درست است و دو کارت کاملا صحیح توسط داور به نوید عاشوری داده شد.

گل سوم سپاهان: این گل کار خوب کمک داور بود و به هیچ عنوان آفساید نیست.
خطای پنالتی روی قایدی: بازیکن نارنجی بی احتیاطی کرد و پایش را روی پای بازیکن شماره ۱۰ آبی می کند و پنالتی است.
اخراج بازیکن گل گهر: هردو اخطار به نوید عاشوری درست است واخراج به واضحی صورت گرفت.

گل سوم سپاهان: کار خوب کمک داور کرمانی را شاهد بودیم و به درستی آفساید اعلام نشد.
خطای پنالتی روی قایدی: خطای پنالتی روی قایدی: شاید احساس من پنالتی باشد اما اینکه قایدی پایش را به مدافع می زند یا مدافع پای قایدی را می زند، تشخیصش از روی تصویر راحت نیست. نظر داور را تایید می کنم چون واضح نیست. پس احساس اولیه ام پنالتی است، احساس ثانویه ام تصویر واضح نیست و نظر نهایی ام این است که حق را به داور بدهیم.
اخراج بازیکن گل گهر: در صحنه اخطار اول بازیکن گل گهر با توپ کار ندارد و یک حمله را از حریف می گیرد و اخطار درست است. در صحنه اخطار دوم با این زاویه تشخیص است اما به صورت کلی این صحنه فقط خطا است و اخطار ندارد. در کلاس های داوری هم توصیه شده که اگر می خواهید اخطار دوم را بدهید باید شدت خطای دوم از اولی بیشتر یا مثل اولی باشد. پس اخراج بازیکن گل گهر سختگیرانه بود.

گل سوم سپاهان:آفساید نیست و گل سالم است.
خطای پنالتی روی قایدی: مدافع پای خود را روی پای قایدی می گذارد و باعث سرنگونی اش می شود که باید اعلام پنالتی شود. علت اینکه داور بازی با وجود نزدیکی به صحنه نتوانست خطا را تشخیص بدهد ، به خاطر زاویه او و دید نامناسبش است.
اخراج بازیکن گل گهر: اخراج درست است. در صحنه اخطار اول به خاطر اینکه بازیکن گل گهر اصلا امکان بازی با توپ را ندارد و صرفا با خطا می خواست ضد حمله حریف را بگیرد. کارت زرد دوم هم به خاطر اینکه موقعیت حمله موثر را با خطا گرفته، صحیح بود.

تگ ها


پرسپولیس تهران کمیته داوران استقلال تهران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال