کارلسن شطرنج باز، شاگرد فوتبالیست نامدار

مگنوس کارلسن قهرمان ۱۰ساله&#۱۶۰; شطرنج جهان ،شاگرد یکی از ملی پوشان فوتبال نروژ بود که این روزها به عنوان رئیس فدراسیون شطرنج نروژ انتخاب شده است ....

 به گزارش مدال و به نقل از آچمز ،استاد بزرگ "سیمن اگدشتین" [Simen Agdestein] قهرمان، ملی پوش و مربی سرشناس شطرنج کشور نروژ است. اگدشتین در سال ۱۹۸۵ نخستین استاد بزرگ شطرنج تاریخ کشور نروژ و جوانترین استاد بزرگ وقت دنیا لقب گرفت.

شاید باور کردنی نباشد ،این استاد بزرگ که متولد ۱۵ می ۱۹۶۷ میلادی است، علاوه بر کسب هفت عنوان قهرمانی شطرنج نروژ، یک فوتبالیست بین المللی و ملی پوش سابق فوتبال این کشور نیز می باشد.

اگدشتین مدارج شطرنج را به سرعت طی نمود. وی در ۱۵ سالگی برای نخستین بار قهرمان شطرنج بزرگسالان نروژ شد و در ۱۶ سالگی به عنوان استاد بین المللی و در ۱۸ سالگی به عنوان استاد بزرگی دست یافت. 

اگدشتین از سال ۱۹۸۰ در حالی که با عضویت در یکی از تیم های مطرح لیگ برتری نروژ، دائماً در تمرینات سخت و طاقت فرسای فوتبال به سر می برد به طرز مرموز و عجیبی در شطرنج نیز به موفقیت های خیره کننده ای دست می یافت.

در سال ۱۹۸۴ نایب قهرمان شطرنج جوانان اروپا شد و در سال ۱۹۸۶ در سن ۱۹ سالگی در مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان جهان بالاتر از چهره هایی همچون آناند، باریف و ... هم امتیاز با قهرمان، به عنوان نایب قهرمانی رسید. وی در همین سال در جریان دیدار حساس فوتبال نروژ و ایتالیا، مهاجم تیم ملی کشورش بود.

این فوروارد ۱۸۸ سانتی متری در سال ۱۹۹۰ در آستانه حضور در بوندس لیگا – لیگ معتبر فوتبال آلمان - دچار مصدومیت شدیدی از ناحیه پا شد که این موضوع تاثیر منفی جسمی و روحی زیادی بر وی داشت. از همین رو شطرنج وی نیز در آن سال ها دچار افت شدیدی شد تا این که در سال ۱۹۹۹ با قهرمانی در مسابقات گاپله لا گرانده فرانسه، با عملکرد معادل درجه ۲۷۸۹، بازگشتی رویارویی داشت. وی در سال ۲۰۰۳ نیز با نتایجی درخشان قهرمان مسابقات ایل آف من شد. در سال ۲۰۰۴ مسابقات بین المللی کن را فتح کرد و در سال ۲۰۰۵ آخرین عنوان قهرمانی شطرنج کشورش را با غلبه بر "مگنوس کارلسن" به دست آورد.


سیمن اگدشتین در سال 2005 با غلبه بر شاگردش، قهرمان شطرنج نروژ شد
اما در سال بعد در حالی که به همراه کارلسن با 7 امتیاز مشترکاً صدرنشین شده بود
در دیدارهای تکمیلی سریع با نتیجه 2-0 به شاگردش باخت و قهرمانی را از دست داد

اگدشتین هفت بار با تیم ملی شطرنج نروژ (کاپیتان و اغلب روی میز یک) در المپیادهای جهانی حضور یافت و در سال ۱۹۸۲ مدال طلای انفرادی این رقابت ها را از آن خود کرد.

وی با مهره سفید گشایش پیاده وزیر را بازی می کند و بازی های مورد علاقه اش با سیاه روی لوپز، دفاع هلندی و گشایش های نیمه باز است.  بالاترین درجه بین المللی کسب شده توسط آگدشتین ۲۶۳۰ در ژانویه ۱۹۹۳ است.

پدربزرگ مادری اگدشتین، "ریدر جورگنسون" از شخصیت های مطرح ورزشی و علمی این کشور بود. جورگنسون در دو رشته دو و میدانی و اسکی صحرانوردی قهرمان نروژ شد و از گیاه شناسان مطرح و معروف این کشور نیز بود. جورگنسون در سال ۱۹۲۹ جایزه معتبر Egebergs Ærespris نروژ را به خود اختصاص داد. این جایزه به ورزشکارانی تعلق می گرفت که در بیش از یک رشته به مدارج بالا می رسیدند. پدر اگدشتین، "ریدر فرانگ آگدشتین"، یک مهندس راه و ساختمان بود.

سیمن اگدشتین در ۱۹۹۶ با "ماریان آسن" یکی از سیاستمدارن مشهور نروژ ازدواج کرد و صاحب دو فرزند شد. (چندی بعد ماریانه عضو پارلمان این کشور شد) این رابطه ۱۲ سال ادامه داشت تا این که این زوج در سال ۲۰۰۸ از یکدیگر جدا شدند.


در آکادمی ورزش کشور نروژ به تدریس همزمان شطرنج و فوتبال می پرداخت . او در معتبرترین روزنامه این کشور مقاله می نویسد و در برنامه های تلویزیونی آموزشی شطرنج این کشور نیز حضور دارد.


اگدشتین، مربی و پرورش دهنده استاد بزرگ مگنوس کارلسن

 سیمن اگدشتین، مربی و پرورش دهنده مگنوس کارلسن ابراستاد بزرگ و نابغه شطرنج دنیا است. کارلسن در حال حال حاضر با درجه بین المللی ۲۸۴۹، برترین شطرنج باز جهان می باشد. اگدشتین که این روزها به عنوان رئیس فدراسیون شطرنج نروژ انتخاب شده است، شاگردان سرشناس دیگری نیز دارد.

تگ ها


شطرنج Chess