کامران قاسمپور پنجه در پنجه با کوه عضله

داستان ۹۲ کیلوی کشتی آزاد ایران یک داستان بسیار دراماتیک است؛ اگر این داستان را می دانید قطعا از ته دل دوست دارید که نماینده ایران در این وزن طلای اسلو را بگیرد....

به گزارش "ورزش سه"، المپیک ۲۰۲۰ در شش وزن برگزار شد و وزن ۹۲ کیلو، جزو اوزانی بود که در توکیو حضور نداشت. به این ترتیب کشتی گیران این وزن با شرایطی متفاوت تر نسبت به اوزان المپیکی در مسابقات حضور خواهند یافت. کامران قاسمپور نماینده ایران در قهرمانی جهان ۲۰۲۱ اسلو در وزن ۹۲ کیلوگرم است؛ ورزشکاری که برای کسب طلای جهان بی تابی می کند. او در وزن ۸۶ کیلوگرم سال ها پشت حسن یزدانی ماند و در نهایت تصمیم گرفت به وزن ۹۲ کیلو کوچ کند چرا که ۱۱ کیلو اضافه کردن برای رسیدن به ۹۷ کیلو غیرممکن به نظر می رسید و این گونه بود که رویای المپیک برای کامران به پایان رسید. قاسمپور برای کسب طلای وزن خود در اسلو کاکس (امریکا) و قربانوف (روسیه) را به عنوان رقبای اصلی پیش رو دارد.


در این مطلب می خواهیم با کشتی کیر کشورمان بیشتر آشنا شویم و حریفان بالقوه او در مسابقات جهانی را مورد بررسی قرار دهیم.

کامران قاسمپور (ایران):
۲۰۱۸-۲۰۱۹: طلای زیر ۲۳ سال جهان
۲۰۱۹-۲۰۲۱: طلای آسیا


کامران قاسمپور در عین حال که آماده ترین کشتی گیر ۹۲ کیلوگرم به شمار می رود جزو ناشناخته ترین نفرات وزن خود هم به حساب می آید. او با غلبه بر نایفونوف (روسیه)، دارنده مدال برنز المپیک، به طلای قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان دست یافت. این کشتی گیر ۲۵ ساله در طی سه سال اخیر پشت سر حسن یزدانی ماند و با وجود توانایی های بالا و منحصر به فردش، در ۸۶ کیلو حرفی برای گفتن نداشت. او با فهرستی چشمگیر از پیروزی مقابل تعداد زیادی از مدال آوران جهان آمده تا در ۹۲ کیلوی جهان طلای بزرگسالان را مال خود کند. به نظر می رسد که کامران برای طلای جهان چیزی کم ندارد و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد او را روی سکوی نخست ببینیم. بدون شک جی دن کاکس که چند باری علیرضا کریمی را در مسابقات جهانی مغلوب کرده رقیب اصلی او خواهد بود، اما قاسمپور بعد از وداع تلخش با ۸۶ کیلو به طلای ۹۲ نیاز مبرمی دارد.


جی دن کاکس (امریکا)
۲۰۱۸-۲۰۱۹: طلای جهان
۲۰۱۶: برنز المپیک
۲۰۱۷: برنز جهان


 دارنده دو طلای جهان از امریکا به دنبال سومین طلای خود در اسلو است. کاکس از سال ۲۰۱۸ رکورد ۴۲ برد در ۴۸ مسابقه و کسب ۳۰۹ امتیاز در برابر از دست دادن ۳۵ امتیاز را به جای گذاشته است. او برای اینکه سلطه خود در این وزن را ادامه دهد به سکوی نخست جهانی ۲۰۲۱ چشم دوخته است.  اگرچه کاکس یکی از بهترین کشتی گیران آزاد جهان در ۵ سال گذشته بوده، اما در سال ۲۰۲۱ چندین شکست را تجربه کرده است. او بعد از کاهش وزنی که داشت در مسابقات آزاد لهستان پس از پیروزی ۴-۲ در دور نخست، کشتی دوم خود را به طرز شگفت انگیزی به حریفی گمنام و بدون عنوان واگذار کرد. جی دن در مسابقات تیمی جهان اما توانست فرم قبلی خود را به نمایش بگذارد و به دنبال تثبیت این شرایط در مسابقات اسلو است. او اگر بتواند در این دوره طلا بگیرد بازهم به جمع بهترین های جهان بازخواهد گشت.


قربانوف (روسیه)
۲۰۲۱: طلای اروپا
۲۰۲۱: طلای کشوری


روسیه در این وزن قربانوف را راهی مسابقات جهانی کرده است. او امسال قهرمان مسابقات ملی روسیه شد اما هرگز در مسابقات جهانی شرکت نکرده است. قربانوف با وجود تجربه کم بردهای چشمگیری طی این چند وقت اخیر کسب کرده است. کشتی گیر روس ایراکلی مسیتوری (گرجستان) و عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) را شکست داده که در این مسابقات حضور دارند. او همچنین سردار بوک ترکیه ای را در سال ۲۰۱۸ شکست داد؛ کشتی گیری که در مسابقات یشاردوگو ۲۰۱۸ کاکس را برده بود. در این وزن که مدعیان کم شماری دارد، قربانوف جوان شانس خوبی برای درخشیدن دارد. او به همراه برانکوفسکی لهستانی، مدعیان اصلی برنز این وزن به شمار می روند.


جمع شگفتی سازها جمع است


به نظر می رسد که با تفاسیر بالا تکلیف ۴ نفر اصلی این وزن مشخص باشد. با این وجود اما جمع شگفتی سازان در این وزن جمع است و می توان انتظار داشت که در ۹۲ کیلوی ۲۰۲۱ اتفاقات عجیبی رخ بدهد. ایراکلی مسیتوری (گرجستان)، ارهان یایلچی (ترکیه)، حاجی محمداف (بلغارستان) و عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) چهره هایی هستند که همگی یا در مسابقات قهرمانی اروپا یا در سطح رده های سنی موفق بوده اند و پتانسیل این را دارند که با مدال اسلو را ترک کنند.

پیش بینی:


با در نظر گرفتن تمامی جوانب و البته حضور کاکس نامدار، قاسمپور و قربانوف را باید دو دانه درشت اصلی ۹۲ کیلوی قهرمانی جهان بدانیم. رقابتی تنگاتنگ میان این دو کشتی گیر جوان برای طلای جهان پیش بینی می شود و باید دید که کاکس در این جنگ چه نقشی خواهد داشت؟

تگ ها


آزاد کامران قاسمپور کشتی