کاهش محرومیت برخی ورزشکاران دوپینگی ایران به خاطر انتقاد «وادا»

بنابر اعلام قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ و به دلیل انتقاد وارد شده از سوی آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، پرونده برخی متخلفان ایران در راستای کاهش محرومیت در دست بررسی مجدد است....

فرزاد شارکی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین بررسی ها بر روی تست دوپینگ ورزشکاران ایران گفت: نمونه هایی از سال ۲۰۱۹ باقی مانده که هنوز در مورد آنها اعلام رای قطعی نشده است. برخی از این نمونه ها جزو تست های مشکوک بودند. وضعیت این تست ها در بررسی های اولیه به گونه ای نبود که مثبت اعلام شوند اما به خاطر شک و ابهامی که در مورد آنها وجود داشت، مجدد با دستگاه های پیشرفته آنالیز شدند. در آنالیز دوباره مثبت بودن آنها قطعی شد.

وی با تاکید بر اینکه آنالیز مجدد این نمونه ها در آزمایشگاه آلمان هزینه های دوباره ای روی دست ستاد ملی مبارزه با دوپینگ ایران گذاشت، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به نتیجه قطعی و بدون ابهام در مورد این تست ها باید این هزینه را متحمل می شدیم.

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ با یادآوری اینکه برای ۱۴ نمونه از تست های دوپینگ سال ۲۰۱۹ هنوز حکمی صادر نشده است، گفت: البته در مورد ۷ نمونه که شامل سه تست دوچرخه سواری، ۳ تست کشتی و یک تست بولینگ و بیلیارد است رای قطعی مشخص شده و دوره قانونی برای اعلام اعتراض احتمالی هم طی شده است. این احکام را به زودی اعلام می کنیم. در مورد تست ۷ ورزشکار دیگر اعلام حکم شده است اما ورزشکاران خاطی طبق قانون فرصت دارند تا در صورت اعتراض آن را به نادو اعلام کنند. این دوره قانونی ۱۸ تیرماه به پایام می رسد. بعد از آن اعلام رای می کنیم.

شارکی با بیان اینکه بعد از اعلام رای این ۱۴ تست، پرونده دوپینگ سال ۲۰۱۹ میلادی با مجموع ۵۷ نمونه مثبت بسته خواهد شد، به یک موضوع اشاره کرد و گفت: اسفندماه سال گذشته نمایندگان آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) در بازرسی از عملکرد نادو ایران، نسبت به برخی احکام و میزان محرومیت تعیین شده برای آنها به خاطر عدم مطابقت با استاندارهای وادا ایراد گرفتند. به همین دلیل پرونده این احکام مجدد به کمیته استیناف ارجاع داده شد تا بررسی و تجدید نظر لازم در مورد آنها صورت بگیرد. ایراد وادا و بررسی های تکمیلی در نادو در جهت کاهش مدت زمان محرومیت است.

وی همچنین در مورد وضعیت نمونه گیری های انجام شده در سال جاری میلادی نیز توضیح داد و گفت: تا پیش از بحران کرونا و لغو فعالیت های ورزشی تعداد ۱۴۹ نمونه از ورزشکاران ۱۴ رشته گرفته شده بود. این نمونه ها همزمان برای آزمایشگاه های آلمان و قطر ارسال شد. اعلام ۳ نمونه مثبت نتیجه بررسی متخصصان این دو آزمایشگاه بود.

به گفته قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ، بررسی های اولیه بر روی پرونده سه ورزشکار متخلف سال جاری میلادی انجام شده اما هنوز به مرحله صدور رای قطعی نرسیده است.

تگ ها


دوپینگ نمونه گیری ستاد ملی مبارزه با دوپینگ فرزاد شارکی