کدام مدیران استقلال در پرونده سوپر جام مقصرند؟

در پرونده سوپر جام که شکست دیگری در پرونده استقلال باقی گذاشت خیلی ها مقصر بوده اند که سعی داریم در این مقال هم ابهام ها و هم مقصران را بشناسیم....

در پرونده سوپر جام که شکست دیگری در پرونده استقلال باقی گذاشت خیلی ها مقصر بوده اند که سعی داریم در این مقال هم ابهام ها و هم مقصران را بشناسیم.

به گزارش خبرنگار مدال، شکی نیست که چندنفر در رابطه با سوپرجام مقصرند. شفر به عنوان سرمربی، افتخاری به عنوان مدیرعامل، ملکی ،فتحی، قراب و زمانی به عنوان اعضای هیات مدیره‌‌ جزو مقصرین‌به شمار می روند. گرچه افرادی مثل توفیقی، معاونی که مسئول جذب بازیکن بود و حتی وزیر که این افراد منتخب او هستند جزو مقصرین فرعی‌اند. اما تقصیرها به چه شکل تقسیم می شود؟


۱. شفر دیر آمد و دیر تمرینات شروع شد. اما‌ دلیل اصلی شفر برای عدم حضور در این بازی رفتن ستاره ها بود‌. ابراهیمی، حسینی، تیام، جپاروف و... همگی از تیم رفته بودند، ملی پوشان در استراحت بودند و شفر اصلا تیمی نداشت که با آنها در دربی شرکت کند. به این دلیل که او میدانست استقلال اصلا آماده دربی نیست، مخالف این بازی بود.‌


۲. اصلا مرسوم نیست که یک‌ عضو هیات مدیره به جلسه پیش از بازی برود، اما‌ بدلیل اینکه افتخاری و توفیقی برای خرید بازیکن ِ تیم ویران شده‌ی استقلال درحال مذاکره‌ با تیام و جپاروف و.. بودند، ملکی فرستاده می شود‌. او مدعی است در جلسه چیزی را امضا نمیکند که این ادعا کمی غیر ممکن به نظر می رسد مخصوصا برای جلسه ای رسمی در شورای تامین امنیت! به نظر میرسد او "گفته که استقلال در بازی حاضر نخواهد شد" و همین دستاویزی برای فتاحی، کمیته انضباطی، استیناف و CAS برای دادن رای علیه استقلال شده است. همچنین با عدم دخالت سایر اعضا در مسئله‌ به این مهمی، یعنی فتحی، قراب و زمانی قطعا مقصرند.


۳. اما نفر اصلی و مهم ماجرا افتخاری است. او از مدتها قبل میدانست تاریخ سوپرجام چه زمانی است، او از مدتها قبل میدانست که شفر تقریبا یک‌ماه قبل از سوپرجام به عنوان مفسر فعالیت میکند، او از مدتها قبل میدانست که شفر چه زمانی به ایران می آید، او از مدتها قبل میدانست که باید تیم فصل قبل را حفظ‌کند، او بود که ملکی را به آن جلسه فرستاد و...
مقصر اصلی این ماجرا بی شک اوست. او بود که تیم را ویران کرد و تمام بازیکنان اصلی را از دست داد و دست شفر را خالی کرد. حتی او بود که با وجود تاخیر شفر در بازگشت با این مربی برخورد نکرد. او بود که وقتی هنوز بحث سوپرجام داغ بود تیم را به ترکیه فرستاد درحالی‌که اگر آن روز ما در تهران بودیم قطعا CAS به ضررمان رای‌نمیداد)، حتی افتخاری میتوانست وقتی شفر میگوید بازی نمیکنم، او را موظف به بازی کند، چرا که شفر کارمند باشگاه بود و باید به حرف مدیرعامل گوش میکرد. پس تردیدی نیست که نفر اصلی این فاجعه افتخاری است.


4- فتحی و خطیر هم کاملا مقصر به نظر می رسند آنها باید ثابت می کردند که پرسپولیس و داوران به میدان نیامده اند که بازی سه بر صفر شود. حتی اگر چنین نبود هم باید با بررسی ابعاد حقوقی این ماجرا این دو که داعیه کاربلدی در مسائل حقوقی را دارند می فهمیدند که یا نمی توانند از این حکم دفاع کنند یا باید می فهمیدند و درست دفاع می کردند. در واقع آنها خودشان از روز اول می دانسته اند که حکم به سودشان نخواهد بود وقتی همزمان با دربی سوپر جام در ترکیه استقلال وسط بدنسازی آن هم با بازیکنان امید و رزرو بوده است.


محل اختلاف اینجاست:
 باشگاه استقلال می گوید نه نامه داده و نه ملکی چیزی را امضا کرده است. در شورای تامین اما صورت جلسه ای که امضا نشود خیلی پر مفهوم نیست با این حال این موارد را باید دقت کرد. اولین خطا از توفیقی بود که روی آنتن زنده گفت در این مسابقه شرکت نمی کنیم:
توفیقی در برنامه ورزش و مردم در روز 22 / 4/ 97: در سوپرجام شرکت نمی‌کنیم
سخنگوی هیات مدیره استقلال از عدم حضور این تیم در سوپرجام فوتبال ایران خبر داد.
به گزارش ایلنا، پندار توفیقی در گفت‌و‌گو با برنامه ورزشگاه که از شبکه ۵ سیما روی آنتن رفت، به صورت رسمی اعلام کرد تیم فوتبال استقلال بین ۳۱ تیر تا یکم مرداد به تهران برمی گردد.
این یعنی آبی‌پوشان در دیدار سوپرجام که ۲۹ تیرماه برنامه ریزی شده است حضور نخواهند داشت!
البته توفیقی این توضیح را داد که چون هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا حضور دارند، بهتر است دربی سوپرجام به زمان دیگری موکول شود اما سازمان لیگ بارها اعلام کرده زمان سوپرجام تغییر نخواهد کرد.


مسئله اصلی امضای صورت جلسه است!
عباس ملکی پس از صدور حکم نهایی سوپرجام گفت: من صورتجلسه ای را امضا نکرده ام و اگر امضایی از من دارند نشان بدهند تا حرف هایم را پس بگیرم. 
در ادامه  سعید فتاحی رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ در واکنش به ادعای ملکی گفت: من فقط روی یک نکته تایید می کنم. مگر می شود پس از اتمام هر جلسه، صورتجلسه به امضای اعضا نرسد؟! در میان اسناد و مدارک ارسال شده  استقلال به دادگاه کاس، مستندترین مدرک همان صورتجلسه ای بود که به امضای عباس ملکی رسیده بود.
حالا فقط ابهامی وجود دارد که ملکی و فتاحی روی آن بحث دارند و آن اینست: آیا ملکی صورت جلسه را امضا کرده است؟ اصلا اگر او زودتر جلسه را ترک کرده باشد و دیگران صورت جلسه را امضا کرده باشند آن صورت جلسه مستند هست؟
 

بیشتر بخوانید:

کدام بازیکنان استقلال در جام حذفی به میدان می روند؟!

تگ ها


باشگاه استقلال مقصران پرونده سوپرجام مدیران استقلال رای سوپرجام فوتبال