کرانچار: از هیچ کوششی برای نباختن دریغ نخواهیم کرد

سرمربی تیم فوتبال امید، گفت: مقابل عربستان باید با قلب و هوشمان به زمین برویم ......

سرمربی تیم فوتبال امید، گفت: مقابل عربستان باید با قلب و هوش‌مان به زمین برویم.

تیم امید روز چهارشنبه در اولین دیدار خود در بازی‌های آسیایی از ساعت 13 و 30 دقیقه به مصاف عربستان می‌رود.

زلاتکو کرانچار سرمربی تیم امید از آمادگی بازیکنان خود و شرایط تیم در اندونزی به صحبت پرداخت.

* ارزیابی‌تان از تیم ملی امید از رویارویی با عربستان در بازی‌های آسیایی چطور است؟

با وجود نتیجه‌ای که در بازی دوستانه‌مان مقابل چین رخ داد و ماشکست خوردیم، باید بگویم که آن مسابقه نشان داد که روند آماده سازی تیم‌مان خوب بوده و ما آماده‌ایم که بازی‌ها‌ی آسیایی را شروع کنیم. در چند وقت اخیر و با چند بازی‌ دوستانه که داشته‌ایم ما به نکات خوبی در تیم رسیده‌ایم و حالا شناخت خوبی از نفرات و خواسته‌هایشان پیدا کرده‌ایم.من می‌دانم که اکنون تیم به چه شرایط تاکتیکی‌ و فنی رسیده است و باور دارم که شروع خوبی در انتظار تیم امید ایران در بازی‌های آسیایی است.

* پس به بازی با عربستان خیلی امید دارید؟

بله امید زیادی دارم. در وهله اول امیدوارم که مقابل عربستان یک بازی با کیفیت داشته باشیم و نتیجه مثبتی برای ما رقم بخورد.

* منظورتان از نتیجه مثبت چیست؟

نتیجه مثبت یعنی اینکه در قدم اول نبازیم و مطمئن باشید از هیچ کوششی برا‌ی نباختن دریغ نخواهیم کرد. تیم ما الان خیلی خوب شده و همه بازیکنانم با انگیزه هستند و قطعا انتظار شروع خیلی خوبی از تیمم دارم.

* تیم شما ٢١ ساله است و حریفان تان  ٢٣ ساله هستند. نگران این کم تجربگی نیستید؟

بازی دوستانه‌مان باعراق خیلی چیزها را مشخص کرد. در آن دیدار عراق به ظاهر فقط ٢ سال از تیم ما بزرگ تر بود، البته بیش از ٢ سال بود اما ما شانه به شانه آنها پیش رفتیم. یعنی اعتماد به نفس بازیکنان و کیفیت‌ آنها مهم است. این یک نسل با استعداد است. به سن و سال نه به کیفیت نگاه می‌کنم. از نظر بازی مثل سایر تیم‌ها با کیفیت هستیم. ذره‌ای نباید این موضع را داشته باشیم که چون جوان هستیم شاید نتوانیم موفق شویم.شاید از نظر تجربه در برخی جزئیات کمتر باشیم اما به عنوان مربی اینجا هستیم تا  به بازیکنان این مسائل را گوشزد کنیم اما از نظر کیفیت و استعداد فکر می‌کنم شانه به شانه هستیم. 

*رسانه‌ها، مردم و مسئولان برای اتمام حسرت 44 ساله‌ خیلی به این تیم امیدوار هستند؟

این آغاز آماده سازی ما برای المپیک است. نمی‌خواهیم اینجا نتیجه کسب نکنیم. می‌خواهیم از فرصت‌مان استفاده کنیم. در این مسابقات تجربه ما بیشتر می‌شود و یک اعتماد به نفس مناسب برای رقابت‌های انتخابی المپیک می‌گیریم. در آنجا بازیکنان هم سن تیم ما هستند و به خاطر حضور در بازی‌هایی آسیایی در اولویت قرار می‌گیریم. باز هم می‌گویم مهمترین مسئله استعداد است که ما استعدادهای خوبی داریم و فکر می‌کنم گزینش خوبی انجام دادیم. با اضافه شدن محمد شکاری و امید نورافکن شرایط بهتر می‌شود. شاید هم بازیکنی از لیگ خودش را به ما تحمیل کرد.

*بازی با عربستان در پیش داریم. هواداران می‌گویند علاوه بر مسئله فوتبالی تیم امید مسئولیت دیگری هم دارد. نگاه دیگر رشته‌های ورزشی هم  به شروع کار با تیم امید است.

بله اولین بازی را ما انجام می‌دهیم و می‌خواهیم کارمان را مثبت پیش ببریم و انگیزه برای سایر ورزشکاران به وجود بیاوریم تا آنها هم نتایج مثبتی رقم بزنند.

* شناخت‌تان از عربستان چقدر است؟

عربستان را آنالیز کردیم. خیلی از موارد را در تمرینات و مسابقاتشان دیدیم. اطلاعات‌مان در مورد آنها زیاد است. از لیگشان هم شناخت داریم. تیم ملی آنها تکنیک خوبی دارد و خیلی سازمان یافته هستند. در بازی تمایل به فریب حریف دارند و به دنبال پرس هستند. در بخشی از تمرین  روی این مسئله کار کردیم که در شرایط پرس تیم خیلی زود از فشار خارج شود. فکر می‌کنم همه چیز را خوب مرتب کردیم. فردا هم در اختیار داریم تا بخش دیگر تمرینات را انجام دهیم و آماده به مصاف عربستان برویم. آنها هم مثل ما دوست دارند به مرحله بعد بروند.  انتظار مسابقه بسیار دشواری دارم اما ما مسیرها را برای کسب نتیجه پیدا خواهیم کرد.

* حساسیت دیدار با عربستان بالا است. بازیکنان را چطور آماده کردید که کار خودشان را انجام دهند؟

ما فقط به بازی توجه داریم. نرمش و جنگ نرم افزار در زمین یعنی انگیزه را پیشه می‌کنیم. در این بازی یک بخش رقابت سنتی هم داریم. نباید با قلب‌مان فقط به زمین برویم. باید با قلب و هوش‌مان به زمین برویم.

* آیا در کرواسی هم تجربه چنین رقابتی را داشتید؟

در آنجا هم این شرایط بود که دو قدرت ملی با هم دیدار می‌کردند. در آنجا همیشه عقلمان بر قلب‌مان سلطه پیدا می‌کرد. در جام جهانی بازیکنان کرواسی خیلی با آرامش بازی می‌کردند و اینطور نبود که بگویند فقط حمله کنیم و در اصطلاح فقط حریف را بگزیم. به بازیکنان می‌گویم فقط بازی خودشان را انجام دهند و با کیفیتشان بر بازی مسلط شوند.  همچنین باید حس ملی‌ گراینه خود هم داشته باشند.

* چه پیامی برای هواداران ایران دارید؟

قبل از قبول هدایت تیم  امید این نوید را دادم که این نسل بسیار با کیفیت می تواند خودش را نمایش دهد و می‌تواند نماینده خوبی برای فوتبال ایران باشد. قطعا ایران می‌تواند به جایگاه همیشگی خود که همیشه به آن تعلق داشته برسد.

تگ ها


المپیک