کریمی: پنالتی دربی، بدترین شب زندگی ام را ساخت

هافبک باتجربه استقلال به مردم در روزهای قرنطینه فیلم و کتاب معرفی کرد....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، برنامه نوروز فوتبالی که در تعطیلات عید ۹۹ هرروز برای انتخاب برترین های فوتبال ایران در سال ۹۸ روی آنتن شبکه ورزش سیما می رود، امروز میزبان علی کریمی هافبک توانمند استقلال بود. کریمی در این گفت و گو صحبت های جالبی را درباره مسائل مختلف انجام داد که مشروح آن را در ادامه می خوانید:


عید مرا یاد دیدو بازدیدهای دوستانه و خانوادگی می اندازد. عید البته مرا یاد پیک نوروزی هم می اندازد. من آن را خودم حل می کردم و در یکی دو روز آن را تمام می کردم.


سال نود و هشت هم اتفاقات خوب و هم خاطرات تلخ داشت. از نظر فوتبالی برایم سال خوبی بود. زیاد به این فکر نکردم که چه اتفاق خوبی می تواند مرا خوشحال کند. تنها چیزی که ذهنم را درگیر کرده این است که این بحران به وجود آمده بگذرد و بعد بتوانیم برنامه ریزی خوبی کنیم.


من مثل همه سعی می کنم در خانه بمانم. هم در خانه ورزش می کنم و بالاخره باید طوری سرگرم شویم. فیلم می بینم و آخرین فیلمی که دیدم سرخپوست بود و از مردم می خواهم آن را ببینند. کتاب هم می خوانم و الان کتاب خداوند الموت را پیشنهاد می کنم.


مردم فکر می کنند فوتبالیست ها اهل مطالعه نیستند اما فوتبالیست ها واقعا جزو باهوش ترین اقشار جامعه هستند. دوستان من در فوتبال چه در تیم ملی و چه در باشگاه هم اهل مطالعه هستند و اطلاعات عمومی خوبی دارند.


مهم ترین اتفاقات سال ۹۸ این بود که ما بازی های خوبی انجام دادیم. جدا از نتایج استقلال اما فوتبال زیبایی به نمایش می گذاشتیم. می توانم بازی تراکتور را بگویم، مقابل الریان خوب بودیم و فکر می کنم خیلی سال بود که با آن نتیجه الریان را ببریم. این ها اتفاقات خوب سال ۹۸ بود.


بازیکنان خیلی خوبی در استقلال داریم و نمی شود از کسی نام برد. با این حال فکر می کنم مهدی قائدی مرد سال استقلال در ۹۸ بود. او بعد از اتفاقاتی که پشت سر گذاشت را به عنوان یک جوان نمایشی باثبات و فوق العاده را پشت سر گذاشت. وریا غفوری و شیخ را هم می توانم بگویم اما اینها سال ها است این نمایش را داشته اند. قائدی اما به خاطر اینکه در دو سال گذشته نتوانست پتانسیل خود را نشان دهد و امسال در تک تک بازی ها تاثیرگذار بود و کمک کرد مهم تر است.


کاپیتان ما وریا غفوری اما ارزشمند ترین است. او در روند مثبت تیم تاثیرگذار بوده است. چه داخل زمین و چه بیرون از زمین روی تیم تاثیر دارد.


من فکر می کنم گلی که به محمد دانشگر به شاهین زد، زیباترین گل استقلال بوده است. او در تمرین هم گل زیاد می زند اما اینکه یک مدافع در بازی چنین گلی بزند، جذاب و شیرین است.


من متولد اصفهان هستم اما خانواده پدرم اهل ایذه خوزستان و بختیاری هستند. فوتبالم را از ۱۰ سالگی در مدرسه فوتبال ذوب آهن شروع کردم. بعد از دو سال به سپاهان رفتم و حدود ۱۰ سال در سپاهان بازی کردم. در رده های مختلف این تیم حضور داشتم. احسان حاج صفی، مهدی شریفی، جلال علی محمدی و خیلی ها دیگر شرایطی مثل من داشتند.


حضور در کرواسی تجربه خوبی بود. دیناموزاگرب تیم بزرگی بود. بزرگترین اشتباهم این بود که به ایران برگشتم. شرایط سختی داشتم اما باید می ماندم و می جنگیدم. تلاشم این بود که قبل از جام جهانی بیشتر بازی کنم. متاسفانه قبل از جام جهانی هم مصدوم شدم و به این تورنمنت نرسیدم. با این حال کرواسی لیگ بزرگی است و بازیکنان زیادی به لیگ های معتبر ترانسفر می کند. فکر می کنم اشتباه بزرگی کردم که از کرواسی برگشتم.


سبکی که تیم ما این فصل بازی کرد، استایل ترکیب ما ۲-۵-۳ بود اما در حمله بسیار پرتعداد بازی کردیم. همه بازیکنان موقعیت های زیادی داشتیم و من هم به عنوان یک هافبک موقعیت هایی پیش آمد که نتوانستم همه را استفاده کنم. ما الان ۳ بازیکن در خط حمله داریم که در کورس آقای گلی هستند. این نشان دهنده موفقیت تیم ما است.


به نظرم مسی از مارادونا و پله بهتر است. البته من بازی های مسی را دیده ام. ضمن اینکه مارادونا و پله هم فوتبالشان شگفتی ساز است. اعتقاد دارم هرچه جلوتر رفتیم فوتبال پیشرفت کرده است. شاید زمان پله فوتبال آسان تر بوده است. دستاوردهای پله شاید از مسی بیشتر باشد اما کاری که مسی با توپ می کند مارادونا هم انجام می داد و مسی پیشرفته تر است.


خودم فکر می کنم سال خوبی را پشت سر گذاشتم. تلاشم را می کنم فصول آینده هم بهتر از این باشد. فکر می کنم استقلال مظلوم واقع شده است. به ما آنطور که باید توجه نشد. مسئولین تصمیم گیرنده خیلی می توانستند به ما بیشتر کمک کنند. حواسشان به ما باشد. دو تیم هستند که تحت نظر وزارت ورزش هستند. البته که نباید اینطور باشد ولی فکر می کنم اگر اینقدر مظلوم واقع نمی شدیم می توانستیم بهتر از اینها باشیم.


انتخاب من در پست هافبک راست اشکان دژاگه است اما امیری، ابراهیمی و ... هم عملکرد خوبی داشتند. با این حال اشکان بازیکن بزرگی است و امسال خیلی آماده بود وخوب کار کرد.


من کمی زود عصبانی می شوم ولی زود ریکاوری می کنم و آرام می شوم. خیلی از شلختگی ها و ناملایمتی ها زود ناراحت می شوم.


۶، ۷ سال است می گویند استقلال و پرسپولیس خصوصی می شوند و اتفاقی نمی افتد. در فوتبال ما سوءمدیریت وجود دارد ولی نکته اصلی این است که برخی باشگاه های ما مثل سپاهان بدهی ندارند. چون مشخص است ساز و کارش چیست.


ترک سپاهان اتفاقات فوتبالی بود. من به استقلال خیلی علاقه داشتم. سپاهان یکی از بهترین باشگاه های ایران بود و من در دوران کودکی سپاهانی بودم ولی قبل از حضور در استقلال فکر می کردم این باشگاه بزرگ و باشخصیت است. گرایشم به استقلال بود.


سال ۸۲ به تیم ذوب آهن رفتم تا تست بدهم. اسمم را پرسیدند. آن سال اوج فوتبال آقای علی کریمی بزرگ بود. مربی تیم نگاهم کرد و دوباره پرسید: اسمت چیست؟ گفتم علی کریمی. گفتند مگر شوخی داریم؟ گفتم شوخی نمی کنم من علی کریمی هستم. آن بازی مرا به زمین هم نفرستادند! آخرش نزد مربی رفتم و گفتم به اسمم چه کار دارید؟ بازی ام را ببینید اگر خوب بودم فردا شناسنامه ام را می آورم. سن مرا هم پرسید و تعجب کرد. دقیقا ۹سال و نیمه بودم. بالاخره بازی کردم و مربی گفت به منزل تان برویم تا شناسنامه ات را ببینیم. شناسنامه را دید و دو روز بعد با من قرارداد بستند. 


مدیریت ورزشی را برای آینده بیشتر از مربیگری دوست دارم. فکر می کنم در ورزش ما خیلی از مدیران مثل کاشانی و ساکت ورزشکار نبودند اما مدیریت شان عالی بود. فکر می کنم اگر ورزشکاران بعد از تحصیلات عالی ورود کنند شاید بیشتر بتوانند کمک کنند. اگر من الان ناراحت می شوم دلیلش این است که او نمی تواند مرا و مشکلم را درک کند. اگر یک بازیکن یا ورزشکار در آن پست باشد بیشتر می تواند درک کند. در جودو و وزنه برداری و کشتی و.. این را دیده ایم که مدیریت آن رشته به دست همان ورزشکار سپرده شده است.


فکر می کنم آن دربی که پنالتی از دست دادم،بدترین شب زندگی فوتبالی ام بود. هرگز هم جبران نکردم. چون اتفاق بدی بود که افتاد اما تلاش کردم در بازی های دیگر به تیمم کمک کنم و تاثیرگذار باشم. نمی شود گفت جبران کردم.


من میلیچ را منصرف نکردم. اما زمانی که رفته بود، تلاش کردم تا برگردد. او دوستم بود و بیشتر تایمش در ایران را با من می گذراند. او به خاطر خانواده نمی خواست برگردد اما خواهش کردیم و برگشت.


استراماچونی به شخص من و بقیه بازیکنان خیلی کمک کرد. او سبکی را ایجاد کرد که خوب بود. استراماچونی باهوش است و شخصیت خوبی دارد. او توانست تیمی را بسازد و متاسفانه دوران حضورش کوتاه بود. ما همان راه را با آقای مجیدی ادامه می دهیم. او آدم باهوش و خوش اخلاقی است که به عنوان مربی جوان می تواند موفق باشد.


با استراماچونی زیاد حرف می زدیم . او با من خیلی شوخی می کرد اما بقیه بچه ها زیاد متوجه نمی شدند. در داخل زمین از من می خواست با بچه ها صحبت کنم. در تمرینات نیز اینگونه بود. متاسفانه دوران حضور او زود تمام شد.شک نکنید مجیدی هم با استقلال موفق می شود.

بیشتر بخوانید:

ستاره استقلال امروز میهمان نوروز فوتبالی

رییس هیئت مدیره استقلال عزادار شد

 

 

تگ ها


استقلال تهران فوتبال ایران علی کریمی فوتبال