کسی جرات داشت به علی کریمی و مجتبی جباری چپ نگاه کند؟

تصمیمی که گرت ساوتگیت برای رحیم استرلینگ گرفت را هرگز نمی‌توانید برای دایی‌ها، رحمتی‌ها، جباری‌ها و کریمی‌ها در استقلال و پرسپولیس و تیم ملی ایران بگیرید!...

محمد سررشته داری

رحیم استرلینگ بازیکن منچستر سیتی بدلیل درگیری در پی شکست ۳_۱ مقابل جو گومز مدافع لیورپول، با تصمیم گرت ساوتگیت از لیست تیم ملی انگلستان برای بازی روز پنجشنبه تیم ملی در مقدماتی یورو برابر مونته نگرو خط خورد.
این خبر برای ما در فوتبال ایران به شدت درس دارد، حرف دارد، کلی باید از روی آن نوشت حتی شبیه به جریمه. مثل آن روزها که معلم می گفت صد بار از روی فلان جمله بنویس . 
دقیقا باید روی آن فکر کرد، رویه ای که گرت ساوت گیت دارد نسخه ایرانی ندارد چون اینجا ما اصول فوتبال را به عنوان یک کار گروهی نمی شناسیم. 

دهداری را با گلوله برف زدیم!
به سال ها قبل برگردیم، آن روزها که دهداری 15 بازیکن را از تیم ملی کنار گذاشت و نسل نامجو مطلق ها و زرینچه ها را به فوتبال ایران معرفی کرد و مردم با گلوله های برفی آقا معلم را زدند که چرا ستاره های دریبل زن قبلی را عوض کرده است. 

مایلی کهن را له کردیم!
به آن روز برسیم که محمد مایلی کهن علی دایی را از تیم ملی خط زده بود و از من و مای تماشاگر تا رئیس سازمان تربیت بدنی و معاون فنی وقت جناب فائقی مثل کوه جلوی او ایستادیم که الا و بالا باید دایی را به نوک حمله تیم ملی ایران برگردانی . 

جباری همیشه می ماند و مربیان می رفتند!
دوباره مرور کنید، امیر قلعه نویی 9 بار و ناصر حجازی و مظلومی یک بار با مجتبی جباری به مشکل خوردند اما تقریبا همیشه این جباری بود که می ماند و این مربیان بودند که می رفتند. 

80 میلیون نفری پشت رحمتی بودیم!
رحمتی را به خاطر بیاورید که از تیم ملی خداحافظی کرد و کی روش او را خط زد. تقریبا همه 80 میلیون نفرمان به تقابل با کی روش پرداختیم و می خواستیم او برود اما رحمتی بیاید. به خیالمان رحمتی با واکنش های فردی خود می توانست همه چیز را به هم بریزد و ما را به جام جهانی برساند. 

کسی جرات داشت به علی کریمی چپ نگاه کند؟
حتی علی کریمی در پرسپولیس هم همین وضعیت را داشت، او هم حریم امن داشت و شرایطی بسیار خاص تا جایی که گاهی با دایی و رویانیان و ... به سادگی درگیر می شد و مردم هم طرف او را می گرفتند و البته شاید به همین دلیل هم بود که پرسپولیس با جادوگرش هرگز جام نبرد. 

مربی بازیچه بازیکنان بود!
در تیم برانکو هم اوج این حریم امن ها به دایی و کریمی و مهدوی کیا و کریم باقری در جام 2006 برمی‌گشت. آن روزها برانکو کلا حریف این بازیکنان نبود که نبود. به چشم هم نگاه می کردند و پاس نمی دادند، ائتلاف می کردند و ترکیب تیم را عوض می کردند. به ساک پزشکی شوت می زدند و تقریبا هر کاری که دوست داشتند انجام می دادند اما توسط مردم حمایت می شدند. 
در آمریکای جنوبی هم آش و کاسه همین است که هست. اگر لئو مسی باشی در آرژانتین می توانی مربی تعیین کنی و ترکیب بچینی، اگر مارادونا باشی پرستیده هم شاید بشوی اما همان مسی در اروپا و در بارسا اجازه اظهار نظر اشتباه، بی نظمی هر چند کوچک و ... را ندارد. شاید به همین خاطر است که بارسا نتیجه می گیرد و آرژانتین نه!


فوتبال را یاد گرفته ایم؟
به گرت ساوت گیت برمی گردیم و خط زدن رحیم استرلینگ در تیم ملی. باید بپرسیم از خودمان که آیا با آوردن کی روش و برانکو و استراماچونی و شفر و کالدرون و .... این موضوع را یاد گرفته ایم؟ یاد گرفته ایم که بی نظمی حتی برای برترین بازیکنان جهان هم غیر قابل قبول است و این باشگاه و تیم ملی هستند که مهم هستند؟؟ 
یاد گرفته ایم که قاعده های فوتبال اروپا را باید جانشین فوتبال آمریکای جنوبی کنیم؟ امروز که تیم ملی به دلیل ساختاری که کی روش ساخت ستاره ای بی نظیر و بی بدیل ندارند اما اگر داشت، اگر داشت فوتبال مدرن را به اجرا در می آوردیم یا باز هم با گلوله برفی یا ناسزا گفتن در فضای مجازی به استقبال مربی و مدیر می رفتیم؟

بیشتر بخوانید:

جنگ سیتی - لیورپول به تیم ملی کشیده شد؛ محرومیت استرلینگ!

 

تگ ها


پرسپولیس استقلال محمد سررشته‌داری یادداشت اختصاصی علی کریمی مجتبی جباری رحیم استرلینگ لیگ برتر خلیج فارس فوتبال