کفاشیان: متأسفانه یک فرد از بیرون فوتبال با من دشمنی می‌کند!

رئیس سابق فدراسیون فوتبال گفت: متأسفانه یک فرد از بیرون فوتبال با من دشمنی می‌کند! ببیند من سرم را بالا می‌گیرم، چون از خودم مطمئن هستم....

رئیس سابق فدراسیون فوتبال گفت: متأسفانه یک فرد از بیرون فوتبال با من دشمنی می‌کند! ببیند من سرم را بالا می‌گیرم، چون از خودم مطمئن هستم.

به گزارش مدال، علی کفاشیان به کمیته استیناف رفت و توضیحاتش را درباره پرونده جنجالی حق‌پخش داد. در بازی‌های مقدماتی دور اول جام‌جهانی برزیل، شرکت ایتالیایی قراردادی ۳۰۰ هزار دلاری با ایران بست. آن‌ها بعد از اولین بازی ادعا کردند ۷۹ هزار دلار به حساب فدراسیون ریخته‌اند. کفاشیان، اما تأکید داشت پولی به حساب نیامده. او اعتقاد داشت این شرکت سندسازی کرده است. خلاصه پرونده روی هوا بود تا اینکه سرانجام کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال وارد کار شد و کفاشیان و ترابیان را به‌خاطر این پرونده ۵ سال از حضور در فوتبال محروم کرد. روز دوشنبه بود که رئیس سابق فدراسیون به کمیته استیناف رفت تا توضیحاتی در این‌باره دهد.

 

*آقای کفاشیان برای دفاع رفتید کمیته استیناف چه شد؟

بله رفتیم و حرف‎‌هایمان را زدیم. توضیحاتی که نیاز بود دادیم. حتی مدارک بیشتری نسبت به قبل بردیم. منتظریم تا نتایج بررسی‌ها اعلام شود. خیلی کامل توضیحات‌مان را دادند. یکسری چیز‌ها گفتند ما گفتیم این‌طوری نیست. چیز‌هایی هم گفتند این‌طوری نبوده که ما گفتیم بوده. مدارک را هم کامل دادیم. ان‌شا‌ءا... همین هفته یا هفته آینده رأی نهایی صادر می‌شود.

* ظاهراً باید دوباره به کمیته استیناف بروید و توضیحاتی بدهید.

نمی‌دانم. در جریان نیستم. اگر بخواهند دوباره می‌رویم و توضیحات می‌دهیم. ۱۰ بار دیگر هم بخواهند می‌رویم. فکر کنم، چون همه اعضای استیناف نبودند گفتند ما دوباره برویم. به قول معروف طلا که پاکه چه منتش به خاکه؟ تا ته این ماجرا می‌رویم. هزار بار هم می‌گفتند می‌رفتیم. من چیز‌های زیادی برای گفتن دارم. اینجا هم گفتیم، ترسی نداریم و هرچه بخواهند می‌گوییم.

*علی کفاشیان تا به حال اینقدر مصمم نبوده که بخواهد یک چیز را ثابت کند.

ببینید بعضی‌ها دوست داشتند ما بله‌قربان‌گو باشیم، منتهی من مدیری نبودم که این کار را بکنم. من بله‌قربان‌گوی آن‌ها نبودم. شما مطمئن باشید این آدم‌ها اگر چیزی از من داشتند، آبرویم را همان دورانی که در فدراسیون بودم می‌بردند. متأسفانه از سکوت ما هم سوءاستفاده شد ولی از این به بعد دیگر سکوت نمی‌کنم و جواب‌شان را می‌دهم.

*ممکن است اقدام قانونی هم کنید؟

اصلاً شک نکنید. من به قوه قضائیه می‌روم و قطعاً شکایت می‌کنم. من می‌دانم ریشه این اقدامات علیه من کجاست. کاملاً خبر دارم.

*به هر حال باید تکلیف این حق‌پخشی که گم شده روشن شود. شما که معتقدید آن شرکت ایتالیایی کلاهبرداری کرده است.

ببیند این رأی که صادر شده، یعنی بنده مقصر بوده‌ام. من سال‌های سال است در مدیریت این ورزش هستم. در ضمن، فوتبال اینقدر سوراخ‌سنبه دارد که می‌شود راحت از آنجا پول برد. ولی بنده هیچ‌وقت این کار را نکردم. آن‌وقت بیایم برای ۷۹ هزار دلار خودم را خراب کنم؟ مگر من در کمیته ملی المپیک نبودم؟ بودجه زیادی همیشه در اختیار ما بود. همیشه و در دوران مدیریتم به چیزی که داشته‌ام قانع بودم. همیشه نان حلال سر سفره خانه ام بردم، چون روی این چیز‌ها حساس هستم. اگر بنده می‌خواستم از این کار‌ها کنم، به اندازه کافی در فوتبال فرصتش را داشتم. درآمد‌های زیادی هم از جام‌جهانی و سایر مسابقات داشتیم. این دنیا دار مکافات است. شما هر کاری کنید جواب پس می‌دهید. من به این چیز‌ها اعتقاد دارم. در زندگی‌ام هیچ‌وقت دنبال چنین پول‌هایی نبوده‌ام. خیالم راحت است. شاید ما تخلف کوچکی هم کرده باشیم ولی به‌حدی نبوده که بخواهند اینقدر اذهان عمومی را تشویش کنند و چنین جوی علیه ما راه بیاندازند. بنده ۸، ۹ سال در فدراسیون فوتبال مدیریت کردم. سازماندهی درستی داشتیم. این‌همه منافع و منابع برای فوتبال آوردیم.

*گفتید شاید تخلف کوچک کردید؟

ببینید کار ما این بود که سیگنال را از آن شبکه می‌گرفتیم و می‌دادیم تلویزیون. یک کاسبی کوچک این وسط می‌کردیم که بتوانیم هزینه‌های فدراسیون را تأمین کنیم. طبیعی هم بود. متأسفانه دفعه دوم این اتفاق افتاد که از ما کلاهبرداری شد.

*آن ۷۹ هزار دلار را شرکت ایتالیایی بالا کشید؟

بله، متأسفانه پول را بالا کشیدند. ما اتفاقاً شکایت هم کردیم. گفتیم این‌ها از ما کلاهبرداری کرده‌اند. قبلاً با شرکت ام‌پی‌سیلوا کار کردیم که پولمان را گرفتیم. ببیند از این‌طور اتفاقات می‌افتد. قبلاً در داخل کشور یک صرافی بود که پول ما را خورد. شکایت کردیم، او را گرفتند. بخشی از پول را گرفتیم ولی دوباره در رفت. باز هم شکایت کردیم و باز هم در رفت. این چیز‌ها اتفاق می‌افتد.

*ظاهراً بحث کمیته اخلاق این بوده که چرا کل قرارداد را کنسل کردید، چون بالای ۳۰۰ هزار دلار بود.

وقتی سر یک بازی از ما کلاهبرداری کرده، چطور اجازه می‌دادیم قرارداد ادامه پیدا کند؟ ما وقتی شکایت کردیم متوجه شدیم این شرکت نه تنها از ایران بلکه از چند کشور دیگر هم کلاهبرداری کرده است. پول بقیه را هم بالا کشیده بود. متأسفانه با وجود شکایت ره به جایی نبردیم.

*شما از فوتبال خداحافظی کردید؟

بله، من که از فوتبال رفتم و دیگر هم برنمی‌گردم. حرص فوتبال را نمی‌زنم. شما شک نکنید اگر من خلافی کرده بودم در دوره حضورم در فوتبال علیه من اقدام می‌کردند. از فوتبال رفتم و راحت شدم. شما هم راحت شدید. هی علیه ما مطلب می‌نوشتید. من فقط یک حرف دارم. با مدیری که برای ورزش ما زحمت‌کشیده، این رفتار‌ها را نکنید. این حق من نبود. چنین رأی‌هایی هیچ‌وقت باعث نمی‎شود خجالت بکشم و سرافکنده باشم. یک چیز‌هایی وجدانی است. من هیچ‌وقت پیش خودم عذاب وجدان ندارم و راحت سرم را روی زمین می‌گذارم.

*حرف خاصی مانده بگویید؟

ما این‌همه در آکادمی فوتبال کار کردیم. پک را ساختیم. برای سنگی که روی سنگ دیگر آکادمی گذاشتیم، زحمت کشیدیم. فدراسیون ما جزو موفق‌ترین فدراسیون‌ها بود. چقدر پول برای این فوتبال آوردیم؟ این حق من نبود که چنین حکمی بدهند. متأسفانه یک فرد از بیرون فوتبال با من دشمنی می‌کند! ببیند من سرم را بالا می‌گیرم، چون از خودم مطمئن هستم. من همیشه سلامت کار کردم. شاید یک جا‌هایی ایراد‌هایی بوده، اما حقش نبود که این‌طور آبرویم را ببرند و این‌گونه با من رفتار کنند.

بیشتر بخوانید:

کفاشیان: به مدیران توصیه می‌کنم حتما بگویند «چَشم»!

تگ ها


علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال لیگ برتر خلیج فارس فوتبال