کفه سنگین ترازوی تاریخ برای ایران (آمار)

تاریخ تقابل های ایران با چهار حریف پیش رو نشان از قدرت مطلق فوتبال کشورمان مقابل تیم هایی دارد که کسب پیروزی مقابل شان لازمه حفظ تیم ملی در مسیر صعود به جام جهانی است....

به گزارش مدال و به نقل از ورزش سه، کمتر از یک هفته به شروع کار تیم ملی در دور برگشت مرحله دوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا باقی مانده است. ملی پوشان فوتبال ایران از روز پنج شنبه سیزدهم خرداد، ۱۲ روز پر فشار را استارت خواهند زد؛ ۱۲ روزی که سرنوشت حضور تیم ملی در جام جهانی قطر را تعیین می کند. تیم ملی با توجه به دو شکست مقابل عراق و بحرین در شرایطی خوبی در گروه سوم قرار ندارد اما قدرت تیم اسکوچیچ از نظر مهره ای و تاریخی، باعث شده تا فوتبالدوستان ایرانی نسبت به پیروزی شاگردان این مربی کروات در هر چهار دیدار پیش رو امید زیادی داشته باشند.

در آستانه این رقابت های بسیار حساس نگاهی انداخته ایم به تاریخچه تقابل های تیم ملی ایران با چهار تیم هنک کنگ، بحرین، کامبوج و بحرین از ابتدا تا به امروز. با مرور نتایج کسب شده توسط تیم ملی در این تقابل ها به خوبی متوجه قدرت بالای فوتبال ایران از همان ابتدا تا به امروز خواهید شد؛ قدرتی که تمام حریفان آسیایی به آن واقف هستند و یک برگ برنده بزرگ برای تیم ملی ایران به حساب می آید.

هنگ کنگ: همیشه بازنده!
رتبه در رنکینگ فیفا: ۱۴۴

ایران و هنگ کنگ در تاریخ دیدارهای ملی رسمی تا کنون ۴ بار به مصاف هم رفته اند. تیم ملی ایران در هر ۴ تقابل قبلی خود مقابل هنگ کنگ به برتری دست یافته است. پیش از بازی رفت این رقابت ها مقابل هنگ کنگ که با برتری ۲ بر صفر تیم ملی ایران همراه بود دو تیم طی چند دهه اخیر هیچ دیدار رسمی با یکدیگر برگزار نکرده بودند و آخرین تقابل شان به سال ۱۹۷۷ میلادی بر می گشت که تیم ملی ایران در مقدماتی جام جهانی با ۳ گل از سد هنگ کنگ گذشته بود. نتایج تقابل های قبلی دو تیم به شرح زیر است:

هنگ کنگ ۰-۲ ایران (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۹)
ایران ۳-۰ هنگ کنگ (مقدماتی جام جهانی – ۱۹۷۷)
هنگ کنگ ۰-۲ ایران (مقدماتی جام جهانی – ۱۹۷۷)
ایران ۲-۰ هنگ کنگ (جام ملت های آسیا – ۱۹۶۸)
۴ بازی: ۴ برد – بدون مساوی و شکست

بحرین: آمار به نفع ما
رتبه در رنکینگ فیفا: ۹۸

بحرین به عنوان یکی از دو حریف جدی ایران در راه صعود از گروه سوم مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا، در تاریخ تقابل هایش با ایران، معمولا تیم شکست خورده میدان بوده اما ۲ تا از ۳ شکستی که این تیم در بازی های رسمی به ایران تحمیل کرده، به شدت تاثیر گذار بوده اند. شکست اول که به سال ۱۳۸۰ و مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲ بر می گردد که موجب ناکامی تیم ملی از صعود به جام جهانی شد و شکست دوم هم شکست در بازی رفت همین رقابت هاست که مهمترین تفاوتش با شکست اول، فرصت انتقامی است که تیم ملی در دیدار برگشت خواهد داشت. تیم ملی در تاریخ تقابل های رسمی خود با بحرین چندین برد پرگل از جمله (۶-۰ و ۶-۱ و ۳-۰) دارد. نتایج تقابل های قبلی دو تیم به شرح زیر است:

ایران ۰-۱ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۹)
ایران ۲-۰ بحرین (جام ملت های آسیا - ۲۰۱۵)
ایران ۰-۰ بحرین (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۱۲)
ایران ۱-۱ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۱)
ایران ۶-۰ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۱)
ایران ۳-۰ بحرین (فوتبال غرب آسیا – ۲۰۱۰)
ایران ۱-۰ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۵)
ایران ۰-۰ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۵)
ایران ۴-۲ بحرین (جام ملت های آسیا – ۲۰۰۴)
ایران ۱-۳ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۱)
ایران ۰-۰ بحرین (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۱)
ایران ۳-۰ بحرین (مقدماتی جام ملت های آسیا – ۲۰۰۰)
ایران ۰-۱ بحرین (مقدماتی جام ملت های آسیا – ۲۰۰۰)
ایران ۰-۰ بحرین (بازی های آسیایی – ۱۹۹۴)
ایران ۳-۰ بحرین (مقدماتی المپیک – ۱۹۷۵)
ایران ۶-۰ بحرین (بازی های آسیایی – ۱۹۷۴)
۱۶ بازی: ۸ برد – ۵ مساوی – ۳ باخت


کامبوج: محترم تا پیش از تقابل آخر
رتبه در رنکینگ فیفا: ۱۷۴

کامبوج حریفی تقریبا ناشناخته برای فوتبالدوستان ایرانی به شمار می رود. تیم صد و هفتاد و چهارم رنکینگ فیفا تا پیش از تقابل اخیر با تیم ملی در دور رفت مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ که با برتری ۱۴ بر صفر ایران همراه بود، به مانند هنگ کنگ چند دهه ای می شد که با ایران هیچ دیداری برگزار نکرده بود. آخرین باری که تا پیش دیدار قبلی، دو تیم ایران و کامبوج به مصاف هم رفته بودند در سال ۱۹۷۲ بود که ایران آن دیدار را با نتیجه ۲-۱ به سود خود به پایان رسانده بود. نتایج تقابل های قبلی دو تیم به شرح زیر است:

ایران ۱۴-۰ کامبوج (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۹)
ایران ۲-۱ کامبوج (جام ملت های آسیا – ۱۹۷۲)
ایران ۲-۰ کامبوج (جام ملت های آسیا ۱۹۷۲)
۳ بازی: ۳ برد – بدون مساوی و شکست


عراق: مستعد در باختن؛ این را تاریخ می گوید
رتبه در رنکینگ فیفا: ۶۸

تقابل تیم ملی ایران با عراق طی چند سال اخیر به تقابلی حساس و پر فشار تبدیل شده است. این در حالی است که در طول دهه های اخیر کفه ترازوی تقابل های دو تیم به شدت به سمت ایران سنگینی می کند. تیم ملی با وجود اینکه طی دو بازی رسمی  و یک بازی دوستانه متحمل دو شکست مقابل عراق شده و تنها یک مساوی کسب کرده اما در تاریخ تقابل هایش با این تیم، کاملا تیم برتر است. ایران و عراق از سال ۱۳۴۱ تا به امروز ۲۰ بار در رقابت های رسمی به مصاف هم رفته اند و نتایج این دیدارها، پیروزی در بازی حساس پیش رو مقابل عراق را بسیار محتمل جلوه می دهد. نتایج تقابل های قبلی دو تیم به شرح زیر است:

ایران ۱-۲ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۱۹)
ایران ۰-۰ عراق (جام ملت های آسیا – ۲۰۱۹)
ایران ۳-۳ عراق (جام ملت های آسیا – ۲۰۱۵)
ایران ۲-۱ عراق (جام ملت های آسیا – ۲۰۱۱)
ایران ۲-۱ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۱۰)
ایران ۲-۱ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۷)
ایران ۰-۰ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۷)
ایران ۲-۱ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۴)
ایران ۰-۰ عراق (مسابقات غرب آسیا – ۲۰۰۲)
ایران ۲-۱ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۱)
ایران ۲-۱ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۲۰۰۱)
ایران ۱-۰ عراق (جام ملت های آسیا – ۲۰۰۰)
ایران ۱-۲ عراق (جام ملت های آسیا – ۱۹۹۶)
ایران ۱-۲ عراق (مقدماتی جام جهانی – ۱۹۹۳)
ایران ۲-۰ عراق (جام ملت های آسیا – ۱۹۷۶)
ایران ۱-۰ عراق (مقدماتی المپیک – ۱۹۷۵)
ایران ۱-۰ عراق (بازی های آسیایی – ۱۹۷۴)
ایران ۳-۰ عراق (جام ملت های آسیا – ۱۹۷۲)
ایران ۰-۰ عراق (مقدماتی المپیک – ۱۹۶۴)
ایران ۴-۰ عراق (مقدماتی المپیک – ۱۹۶۳)
۲۰ بازی: ۱۲ برد – ۵ مساوی – ۳ باخت

نکته: در بازی های رودرروی ایران با بحرین و عراق، فقط تقابل هایی که در چارچوب رقابت های رسمی انجام شده، لحاظ گردیده و بازی های دوستانه و تورنمنت های چهارجانبه از جمله جام ال جی و جام صلح و دوستی مدنظر قرار نگرفته است.

در مجموع، تیم ملی ۴۳ بار با ۴ تیم فوق بازی کرده که در ۲۷ بازی به پیروزی دست یافته و ۶ باخت و ۱۰ مساوی، دیگر نتایجی بوده که مقابل این تیم ها کسب شده است.

تگ ها


تیم ملی ایران فوتبال ایران لیگ برتر خلیج فارس فوتبال