کلوپ در فصل ۲۰۲۰؛بحران خنده در نشستهای خبری !

با مصدومیت بلند مدت ویرجیل فن‌دایک ، طرفداران لیورپول روزهای خوبی را برای کسب مجدد عنوان قهرمانی پیش روی خود نمی بینند....

در قسمتی از فیلم شاهکارِ رستگاری در شاوشنک، اندی دوفرین ، شخصیت اصلی داستان بدشانسی‌اش را اینگونه تعریف می‌کند: بدشانسی رو هوا معلقه و باید رو یک نفر بشینه ، نوبت من بود فقط همین. و به نظر یورگن کلوپ دقیقا باید وضعیت تیم قهرمان‌اش را در آغاز لیگ جزیره این‌گونه توصیف کند. مصدومیت طولانی‌مدت آلیسون بکر، شکست خرد کننده با هفت گل و در آخر پارگی رباط صلیبی فن‌دایک روزگار شیرین قرمزها را تلخ کرده است. 


دوری حداقل ۶ ماهه مدافع تنومند هلندی بدترین خبر برای این تیم است. آنها در این فصل حتی با حضور فن‌دایک بدترین خط دفاعی لیگ برتر را در اختیار داشته اند و با از دست دادن یکی از بهترین‌های جهان، به نظر وضعیت بغرنج‌تری در انتظار قرمزهای آنفیلد خواهد بود. علاوه بر این یورگن کلوپ با فرض حضور همیشگی فن‌دایک به مانند دو سال و نیم گذشته، دژان لوورن را به زنیت فروخت و هیچ مدافعی را در اختیار نگرفت تا مجبور باشد تا حداقل نیم فصل به زوج ماتیپ و جو گومز اعتماد کند. 

تیم قهرمان را تغییر بده!


نقل قولی وجود دارد که پس از کسب قهرمانی ، برای آنکه تیمت همچنان تشنه‌ی پیروزی باشد، تغییرات مهمی را ایجاد کن، قبل از آنکه ناکامیِ پس از آن تو را مجبور به ایجاد تغییرات کند. لیورپول یورگن کلوپ دو فصل پیاپی تقریبا با یک ترکیب ثابت پای به میادین گذاشت و بیش از ۱۸۰ امتیاز را در طی دو فصل و در لیگ کسب کرد. این آمار متحیرکننده است اما بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند استفاده همیشگی از یک ترکیب ثابت بالاخره تیم کلوپ را دچار فرسایش فیزیکی و ذهنی خواهد کرد. 

آنهایی که کلوپ را با خنده‌های سرمستانه به یاد دارند می‌دانند که کار او برای تکرار نمایش دندانهای درشتش سخت تر گذشته خواهد بود!

کسب عنوان قهرمانی چمپیونز لیگ و لیگ جزیره، عطش بازیکنان لیورپول را فرونشاند و آنها پس از دوران کرونا مرتبا از سطح قبلی خود نزول پیدا کردند. 


خط دفاعی مستحکم قرمزها اکنون بیشترین گل را در هفته‌های ابتدایی دریافت کرده است، خبری از هجوم های وحشیانه آرنولد و رابرتسون از چپ و راست دیده نمی شود و در خط دفاع نیز متزلزل نشان می‌دهند، خط هافبک نبوغش را تنها مدیون حضور کوتاه مدت تیاگو آلکانترا است و مثلث هجومی لیورپول هم به مانند سابق خطرناک نشان نمی‌دهد. فیرمینو با گلزنی غریبه شده است، صلاح موقعیت‌های زیادی را از دست می دهد و چندان در بازی گروهی شرکت نمی‌کند و مانه هم روند پر فراز و نشیبی را طی می کند. 


در فصل نقل و انتقالات نیز عملکرد لیورپول جالب توجه نبود. آنها تا مدت‌ها به دنبال جذب تیمو ورنر از لایپزیش بودند اما با پیشنهاد ۵۰ میلیون یورویی این باشگاه مخالفت کردند. اما چندی بعد با همین مبلغ اقدام به جذب دیگو ژوتا از ولوز کردند که این بازیکن چندان شروع امیدوار کننده ای را نداشته است.  

فصل آخر یورگن کلوپ؟ 

اگرچه یورگن کلوپ تا سال ۲۰۲۴ با قرمزها قرارداد دارد، اما همین چند روز پیش بود که جیمی کرگر، مدافع سابق لیورپول عنوان کرد مطمئن نیست که کلوپ تا پایان قراردادش در آنفیلد بماند. از طرف دیگر از شهر بارسلونا خبر می‌رسد که ویکتور فونت، یکی از نامزدهای مدیریت باشگاه بارسلونا، وعده‌ی انتخاباتی خود را برای کسب رای، حضور یورگن کلوپ روی نیکمت کاتالان ها عنوان کرده است. در مادرید هم گفته می‌شود در صورتی که زیدان نتواند در این فصل برای رئال جامی را به ارمغان بیاورد و عملکرد خوبی در طول فصل نداشته باشد، پرز برای جانشینی وی به سراغ کلوپ خواهد رفت.  به راحتی می توان دریافت هر زمان سرمربی آلمانی لیورپول درخواست خروج دهد بسیاری از تیم‌های اروپایی برای جذب او تلاش خواهند کرد و عدم کسب نتیجه در فصل جاری می تواند کلوپ را به چنین نتیجه‌ای برساند. حتی دور از ذهن نیست عدم نتیجه گیری یواخیم لو در یورو ۲۰۲۱ مسئولان فوتبال آلمان را برای جذب کلوپ ترغیب کند؛ او که چندی پیش به حضور روی نیمکت مانشافت ابراز علاقه کرده بود. 

امید به فصل عجیب لیگ جزیره

مصدومیت ویرجیل فن‌دایک بسیاری از طرفداران لیورپول را نسبت به ادامه‌ی فصل نا امید کرده است ، اما وضعیت متزلزل دیگر مدعیان قهرمانی می‌تواند ضعف های قرمزها را پوشش دهد و آنها حتی بدون ثبات قبلی باز هم قهرمانی را بدست بیاورند. حضور اورتون و استون ویلا در صدر جدول این نوید را به لیورپولی ها می‌دهد که قرار نیست آنها حتی با کسب ۹۶ امتیاز نیز قهرمان نشوند. با توجه به نتایج عجیب لیگ جزیره، شاید با کمتر از ۸۰ امتیاز هم بتوان عنوان قهرمانی را کسب کرد.

تگ ها


یورگن کلوپ لیورپول