کمال، نقطه اتکای پرسپولیس برابر اولسان؟

باتوجه به حضور سه عنصر هجومی شناخته شده در ترکیب اولسان، احتمال دارد کمال کامیابی نیا برای کنترل حملات حریف در ترکیب اصلی قرار گیرد....

به گزارش "ورزش سه"، در ترکیبی که تصور می‌کنیم مقابل اولسان به میدان برود کمال کامیابی‌نیا جایی در ارنج اولیه ندارد اما همه می‌دانیم نه احمد نوراللهی و نه میلاد سرلک به اندازه کمال قابلیت بازی مقابل خط دفاعی و پوشش آن منطقه از زمین را ندارند و به عبارتی بیشتر هافبک‌های رو به جلو، پاسور و بازیساز هستند که مدل بازی‌شان به حضور مداوم در جنگ‌های وسط زمین نمی‌خورد و هیچ‌وقت اندازه کمال تکل نزده‌اند و تنه‌شان به تنه حریف نخورده است.

دیروز جلال چراغپور به نکته جالبی در خصوص مدل تهاجمی اولسان و ایجاد مربعی در خط حمله اشاره کرده بود: «این تیم از یک فوتبال دو یا سه نفره استفاده می‌کند که بین حفره یا فاصله بین دو خط پرسپولیس به وجود می‌آید. یعنی فاصله بین سیدجلال حسینی و حسین کنعانی‌زادگان و کمال کامیابی‌نیا و سرلک. یعنی اگر بین این بازیکنان فاصله‌ای بیشتر از ۵ متر به وجود بیاید، تیم اولسان دقیقاً برای همین فضا نقشه دارد و با همین تاکتیک تمام گل‌های خودش را زده است. روش بازی تیم اولسان یک بازی دو نفره، به اضافه یک نفر اضافه است. پس اگر مسئولان فنی پرسپولیس بتوانند این معادله را حل کنند از اولسان گل نخواهند خورد.»

قطعاً یحیی گل‌محمدی و کادرش در بازی بزرگی مثل فینال هدف اولیه را گل نخوردن و هدف ثانویه را دستیابی به دروازه حریف قرار خواهند داد پس طبیعی است که راه‌ها و نقشه‌های کور کردن نقاط قوت اولسان در فاز تهاجمی را در اولویت قرار خواهند داد.

در این شرایط و با در نظر گرفتن مثلث تهاجمی خطرناک حریف متشکل از یون بیت گارام – بیورن یانسن - جونیور نگرائو در فاز حمله اضافه شدن کامیابی‌نیا به ترکیب بعید هم نیست. با این حال اگر کمال به ترکیب اضافه شود یا باید سرلک از ترکیب بیرون برود یا عالیشاه یا سیستم تغییر کند.

یحیی دوست داشت به شکل همزمان از سه هافبک میانی توانمندش یعنی کمال، سرلک و نوراللهی در ترکیب استفاده کند اما تست استفاده توأمان از آنها مقابل نفت مسجدسلیمان جواب نداد چرا که در سیستم ۲-۴-۴ خطی، سرلک به عنوان هافبک چپ و روی دست سعید آقایی بازی کرد که نه در حمله نه در دفاع عنصر مفیدی نبود و با کارایی پایینش حتی باعث شد آقایی در فاز دفاعی افت عجیبی داشته باشد و یک نیمه پراشتباه را در آن دیدار تجربه کند.

سرلک در بازی با شهرخودرو به مرکز زمین آمد و کمال بیرون رفت تا یکی از بهترین‌های تیمش در میانه میدان باشد و با توجه به آن نمایش و گلزنی بعید است دوباره از ترکیب بیرون برود مگر اینکه یحیی سیستم تیمش را به ۲-۴-۴ لوزی تغییر دهد و با بیرون گذاشتن امید عالیشاه- که با توجه به برگشت‌های ضعیفش یک نگرانی در فاز دفاعی خواهد بود – کمال را در رأس عقب لوزی و بشار را در رأس جلو قرار دهد و از نوراللهی و سرلک به عنوان دو بازیکن خط میانی بهره ببرد.

با این تغییرات یحیی می‌تواند دل قرص‌تری در دفاع داشته باشد چرا که کمال مأمور پاک کردن فضای مقابل خط دفاعی و جنگ در آن محدوده خواهد شد ضمن اینکه می‌تواند از دو بازوی خود کمک بگیرد.

تگ ها


پرسپولیس تهران کمال الدین کامیابی نیا