کواچ: ایران یکی از تیم‌های خوب دنیا است

سرمربی تیم ملی والیبال صربستان گفت: کولاکوویچ تجربه زیادی دارد و مسئولیتی که به او محول می‌شود را درست و دقیق انجام می‌دهد....

سرمربی سابق تیم ملی والیبال ایران می گوید:  سراسر از استعداد و پتانسیل است و تنها نیاز دارد تا یک رهبر واقعی در راس امور والیبال باشد تا همه چیز را مدیریت کند. اگر این اتفاق رخ دهد شک ندارم که والیبال ایران می‌تواند حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد.

* در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
اکنون من در تعطیلات هستم و استراحت می‌کنم. تابستان امسال با هیچ تیم ملی کار نکردم. آخرین فعالیتم هم در تیم والیبال بلگورود در لیگ روسیه بود.


* اخیراً با تیم ملی والیبال صربستان به توافق رسیدید؟
مذاکرات خوب و مهمی داشتیم. بعد از جدایی گربیچ که به نوعی توافقی هم بود مسئولان فدراسیون با من صحبت کردند. شرایط خوب است و فکر می‌کنم بتوانیم در کنار هم قله‌های زیادی را فتح کنیم. صربستان بازیکنان بسیار بزرگ و خوبی دارد. من هم در این مدت به اندازه کافی با تجربه شده ام و فکر می کنم توان مدیریت و برنامه ریزی برای آنها را داشته باشم.


* آیا هنوز والیبال ایران را هم پیگیری می‌کنید؟
ایران یکی از تیم‌های خوب دنیا است و مربیانی که در سطح بالا کار می‌کنند باید شرایط این تیم را هم زیر نظر داشته باشند. من هم بازی‌های ایران را کم و بیش تماشا می‌کنم، اما جزئیاتی از شرایط کنونی این تیم ندارم. به هر حال چند سالی هست که من از این تیم جدا شده ام و اخبار دقیقی از شرایطش ندارم.


* در مسابقات والیبال انتخابی المپیک ایران با قبول شکست مقابل روسیه میزبان فعلاً نتوانست جواز حضور در المپیک 2020 را کسب کند...
بله؛ ایران در مسابقات انتخابی المپیک عملکرد خوبی داشت و مقابل روسیه هم خوب بازی کرد، اما باید بپذیریم که روسیه در حال حاضر بهترین تیم ملی جهان است. ضمن اینکه روس‌ها میزبان بودند و در خانه بازی می‌کردند. آنها قهرمان لیگ ملت‌ها شدند و حالا هم جواز حضور در المپیک را کسب کردند. فکر می‌کنم همه به خوبی متوجه شرایط روسیه باشند. آنها با ترکیبی جوان و بدون حضور ستاره ‌هایش در لیگ ملت ها نمایش خوبی داشت و در پایان هم عنوان قهرمانی را کسب کرد. برای انتخابی المپیک هم کمی تیم خود را تقویت کردند؛ در این بین نباید فشار تماشاگران و موضوع میزبانی را هم فراموش کرد.


* حالا ایران باید در مسابقات انتخابی المپیک قاره‌ای شانس خود را امتحان کند...
همینطور است؛ اما ایران باید بداند که تیم‌های آسیایی همچون استرالیا و چین هم در رقابت‌های انتخابی المپیک عملکرد بسیار خوبی داشتند. گاهی من از دیدن مدل بازی آنها متعجب می‌شدم، چراکه بسیار پیشرفت کرده‌اند و مشخص است که برنامه خاصی برای حضور در المپیک دارند. نبرد ایران با تیم‌های چین و استرالیا در قاره آسیا سخت خواهد بود، اما اگر ایران این تیم‌ها را دست‌کم نگیرد، می‌تواند به المپیک صعود کند. در این بین تیم هایی همچون کره جنوبی و ژاپن هم همیشه تیم های خطرناکی برای والیبال ایران بودند. آنها سبک خاص خود را دارند و گاهی بازی کردن با آنها مشکل خواهد بود. در شرایط عادی باید بگویم که ایران بهترین تیم آسیا است و بالاترین شانس را برای حضور در المپیک دارد.


* به نظر شما چه تیم‌ هایی می‌ توانند برای ایران در مسابقات انتخابی قاره‌ ای مشکل‌ ساز شوند؟
همانطور که گفتم تیم‌های چین و استرالیا خیلی خوب شده‌اند. آنها در انتخابی المپیک مقابل تیم‌هایی همچون آرژانتین و ایتالیا به سختی نتیجه را واگذار کردند. ایران برای رسیدن به هدفش نباید هیچ تیمی را دست کم بگیرد.


* در ایران برخی‌ها نسبت به عملکرد ایگور کولاکوویچ انتقاد دارند. نظر شما درمورد عملکرد وی چیست؟
ایگور مربی خیلی خوبی است. او تجربه زیادی دارد و مسئولیتی که به او محول می ‌شود را درست و دقیق انجام می ‌دهد. من در جایگاهی نیستم که بخواهم درمورد عملکرد وی صحبت کنم و فقط تاکید می‌ کنم که او مربی خیلی خوبی است. او تجربه بالاتری نسبت به من دارد و عناوین بیشتری کسب کرده و به همین دلیل نمی‌ توانم درمورد کار او صحبت کنم.


*  به نظر شما والیبال ایران با هدایت کولاکوویچ موفق بوده است؟
به هر حال باید به نتایج تیم ایران نگاه کرد. والیبال ایران با هدایت کولاکوویچ توانست امسال به مرحله نهایی لیگ ملت ‌ها صعود کند. ضمن اینکه در رقابت ‌های قهرمان قاره‌ ها هم ایران توانست نخستین مدال جهانی خود را کسب کسب کند. برای بررسی عملکرد مربیان باید به کارنامه آنها نگاه کرد و با نگاهی به کارنامه کولاکوویچ در ایران باید گفت که او شرایط خوبی داشته است. ضمن اینکه حضور در المپیک برای ایران هنوز از دست نرفته که آن را یک نقطه تاریک در کارنامه او بدانیم.


* تیم ملی والیبال جوانان هم با کادر فنی ایرانی عنوان قهرمانی جهان را به دست آورد. نظرتان در مورد این موضوع چیست؟
نتایج مسابقات جوانان جهان را پیگیری می کردم و قهرمانی ایران در جهان را دیدم. به نظرم این یک نتیجه فوق‌ العاده برای ایران است. آنها شاهکار بودند و نشان می‌ دهد آنها چقدر خوب با بازیکنان جوان کار کرده ‌اند. ایران سراسر از استعداد و پتانسیل است و تنها نیاز دارد تا یک رهبر واقعی در راس امور والیبال باشد تا همه چیز را مدیریت کند. اگر این اتفاق رخ دهد شک ندارم که والیبال ایران می‌تواند حرف‌های بیشتری برای گفتن داشته باشد.


* دلتان برای ایران تنگ نشده است؟
چرا که نه؟ من تجربه خوبی در ایران داشتم و روزهایی که در این کشور بودم را فراموش نمی‌کنم. به هر حال در دنیای حرفه‌ای مربیان ممکن است مجبور باشند تیم‌های خود را تغییر داده و به کشورهای دیگر بروند. این اتفاق برای من هم رخ داد و بعد از ایران به کشورهای مختلفی رفتم. ایتالیا، اسلوونی، ترکیه و ... از جمله کشورهایی بودند که من در این مدت بخاطر شرایط کاری‌ام به آنها سفر کردم.


* حرف پایانی...
برای مردم و والیبال ایران آرزوی موفقیت می‌کنم. از اینکه در کارنامه‌ام فعالیت در تیم ملی ایران و بازیکنانش نوشته شده بسیار خوشحال هستم. امیدوارم شاهد موفقیت و پیشرفت بیشتر ایران باشم.

بیشتر بخوانید:

صدرنشینی والیبالیست‌های جوان در رنکینگ جهانی

 

 

 

تگ ها


تیم ملی والیبال ایران اسلوبودان کواچ والیبال