کومان بخاطر ۴ میلیون یورو، قید هالند را زد!

رونالد کومان سرمربی هلندی بارسلونا در مقطعی که هدایت اورتون را برعهده داشت، بخاطر تنها ۴ میلیون یورو، قید خرید ارلینگ هالند را زد!...

به گزارش "ورزش سه"، رونالد کومان سرمربی بارسلونا که در ابتدای فصل زیر بار تصمیم مدیران بلوگرانا رفت و با فروش لوئیس سوارز به اتلتیکو مادرید، ضمن تقویت رقیب مستقیم خود در پایان فصل نیز شاهد جشن قهرمانی این مهاجم اروگوئه ای و تیم جدیدش بود، چند سال پیش هم بخاطر تنها ۴ میلیون یورو، قید خرید ارلینگ هالند را زده است.


روزنامه AS اسپانیا در شماره امروز خود پرده از رازی برداشته که قطعا باعث خشم و نفرت هواداران اورتون از سرمربی کنونی بارسلونا می شود. این روزنامه نوشته است استیو والش استعدادیاب باشگاه اورتون در سال ۲۰۱۶ و زمانی که کومان مسئولیت هدایت این باشگاه را برعهده داشت، با قراردادی ۴ میلیون یورویی هالند را به اورتونی ها پیشنهاد داد ولی کومان از خرید او امتناع کرد.


این روزنامه در ادامه نوشته است: تردیدی وجود ندارد که ارلینگ هالند یکی از داغ ترین موضوعات نقل و انتقالات حال حاضر فوتبال جهان است. گلزنی های پرتعداد مهاجم دورتموند باعث جلب توجه بارسلونا، رئال مادرید، تیم های سری آ و لیگ برتر شده است و طرف بوندس لیگایی برای فروش ستاره خود، برچسب ۱۵۰ میلیون یورویی را بر روی این مهاجم گذاشته است. 


به نظر می رسد که هالند برای فصل ۲۲-۲۰۲۱ در دورتموند باقی خواهد ماند اما زمانی که او از جمع زنبورها جدا شود، یکی از بالاترین هزینه های نقل و انتقالاتی در تاریخ فوتبال را رقم خواهد زد. بارسلونا به دلیل محدودیت های مالی باشگاه و پس از به خدمت گرفتن سرخیو آگوئرو به صورت بازیکن آزاد از منچسترسیتی، کم و بیش خود را از مسابقه برای جذب هالند کنار گذاشته است، اما رونالد کومان می توانست مهاجم نروژی را پنج سال پیش و در اورتون تحت هدایت خود داشته باشد.


فرصت تصاحب هالند جوان از طریق استعداد یاب اورتون یعنی استیو والش حاصل شد. والش که یکی از معتبرترین استعداد یاب های جهان است، انگولو کانته را با مبلغ ۶ میلیون یورو از کان فرانسه، ریاض محرز را با پرداخت تنها ۶۰۰ هزار یورو از لوهاور و جیمی واردی را با صرف هزینه ۱.۲ میلیون یورویی از فلیتوود تاون به لسترسیتی آورد.


موفقیت های والش باعث شد باشگاه اورتون را ترغیب کند تا او را به عنوان رئیس کمیته استعدادیابی خود در سال ۲۰۱۶ انتخاب کند که همزمان با ورود رونالد کومان به مرسی ساید برای هدایت این باشگاه در لیگ برتر بود. هنگامی که کومان به گودیسون پارک آمد، یک امضای قرارداد را روی میز خود داشت:  یک مهاجم ۱۶ ساله و نروژی خجالتی.


والش و تیم استعدادیابی وی هنگام حضور در براین در لیگ دسته دوم نروژ، هالند ناشناخته را زیر نظر داشتند و او را به عنوان یک سوپراستار بالقوه در آینده معرفی می کردند. والش در مصاحبه ای با Athletic در سال ۲۰۱۹ و هنگامی که هالند به دورتموند پیوسته بود، گفت: "من ارلینگ هالند مهاجم سالزبورگ و پدرش را به انتقال ۴ میلیون یورویی راضی کرده بودم." با این حال، پس از یک جلسه آزمایشی چهار روزه در اورتون و علی رغم پیشنهاد والش برای ثبت قرارداد، کومان و اورتون تصمیم گرفتند که این نوجوان را به خدمت نگیرند، که سرانجام تحت نظر اوله گونار سولسشر، مربی فعلی منچستر یونایتد به مولده نقل مکان کرد.


ادامه سرنوشت هالند مشخص است. او در ژانویه سال ۲۰۱۹ به سالزبورگ پیوست و در ۲۷ بازی ۲۹ گل زد و مورد توجه چندین باشگاه بزرگ اروپایی قرار گرفت. سرانجام دورتموند با پرداخت هزینه ای در حدود ۲۰ میلیون یورو این مهاجم را به خدمت گرفت و هالند با ۵۷ گل در ۵۹ بازی و ثبت آمار تقریبی یک گل در هر بازی، به ستاره آینده دار دنیای فوتبال تبدیل شده است.

تگ ها


ارلینگ هالند رونالد کومان بروسیا دورتموند بارسلونا