کومان مثل کرویف؛ تکرار ۳ کامبک تاریخی؟

رونالد کومان به خوبی می داند که طعم جبران امتیازات از دست رفته در لالیگا و کسب عنوان قهرمانی چگونه است....

به گزارش "ورزش سه"، با حذف بارسلونا از لیگ قهرمانان حالا تیم تحت هدایت رونالد کومان تنها شانس قهرمانی در لالیگا و کوپا دل ری را دارد. بارسا به فینال کوپا دل ری رسیده و باید یک ماه دیگر برار بیلبائو قرار بگیرد و در لالیگا نیز به فاصله ۱۲ بازی تا پایان، ۶ امتیاز کمتر از اتلتیکوی صدرنشین دارد.

چنین شرایطی برای رونالد کومان بیگانه نیست. او زمانی که بازیکن بارسا بود، بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ سه بار متوالی در شرایطی یکسان توانست عنوان قهرمانی را تجربه کند.

سال ۱۹۹۲

به هر پیروزی در آن دوران دو امتیازتعلق می گرفت و بارسا تا پایان هفته ۳۳ چهار امتیاز با رئال صدرنشین اختلاف داشت. بارسا هر ۵ بازی پایانی را برد و جالب اینکه سه برد پایانی پس از فتح لیگ قهرمانان ۱۹۹۲ با گلزنی رونالد کومان همراه بود. بارسا روحیه ای مضاعف داشت و چشم انتظار امتیاز از دست دادن رئال مادرید نشسته بود.

رئال هفته ۳۴ به اویدو باخت و سپس برابر اوساسونا متوقف شد. شکست هفته پایانی در زمین تنه ریف و برتری بارسا بر بیلبائو در نهایت منجر به قهرمانی آبی اناری ها با ۵۵ امتیاز شد.

سال ۱۹۹۳

بارسا یکی از بهترین های تاریخش را داشت ولی خطر به پایان رساندن فصلی بدون جام را حس می کرد. در هفته ۳۵ بارسا در زمین سلتا بازنده شد و رئال با تساوی برابر اوساسونا به صدر جدول رفت. در دو هفته بعدی رئال و بارسا بازی های خود را پیروز شدند ولی در هفته پایانی رئال بازهم به تنه ریف باخت و بارسا با برتری بر سویا عنوان قهرمانی را کسب کرد.

سال ۱۹۹۴

پس از شکست ۶-۳ بارسا در زمین ساراگوسا که با تحقیر رونالد کومان و تعویض او در دقیقه ۵۳ همراه بود، بسیاری شانس بارسا برای قهرمانی را اندک می دانستند. دپورتیوو لاکورنیا تیمی بسیار مطمئن نشان می داد و با ۶ امتیاز اختلاف در صدر قرار داشت. یوهان کرویف مربی وقت بارسا در نشست خبری پس از بازی با ساراگوسا گفت که قهرمانی غیرممکن نیست.

او با تغییر سیستم بارسا، ورق را برگرداند و آبی اناری ها توانستتند با برتری ۳-۰ بر دپورتیوو، ترس را به جام این تیم بیندازند. دپور در ادامه امتیازات عجیبی را از دست داد و در هفته پایانی نیز با توقف برابر والنسیا و پنالتی دقیقه پایانی جوکیچ که از دست رفت، جام را به بارسلونا هدیه داد.

تگ ها


رونالد کومان اتلتیکو مادرید پیشکسوت هلند یوهان کرویف رئال مادرید بارسلونا