کوپاآمریکا/ بخش اول؛ امپراتوری برزیل در ساده‌ترین گروه

معرفی تیم‌های حاضر در گروه اول کوپاآمریکا...

گروه اول: برزیل، بولیوی، ونزوئلا، پرو

برزیل: یکی از کامل‌ترین ترکیب‌های ممکن تاریخ برزیل در اختیار تیته، سرمربی سلسائو قرار گرفته است؛  تیمی که از آلیسون بکر در دروازه، تا گابریل خسوس و کوتینیو آنقدر ستاره دارد که هیچ کس جای خالی نیمار را احساس نکند. برزیل پرستاره البته تبدیل به شمشیر داموکلس روی سر تیته هم شده است. بعد از حذف در جام‌جهانی مقابل بلژیک، تیته فرصت اشتباه دیگری را ندارد و مردم برزیل توقعی جز قهرمانی از تیمشان ندارند. برزیل میزبان این دوره از مسابقات است و مردم برزیل می‌خواهند بعد از سال 2007 که آخرین قهرمانی را در آمریکای جنوبی جشن گرفتند، دوباره در خانه جام را بالای سر ببرند؛ سلسائو آماده است تا بعد از 12سال قهرمان کوپا شود.

بولیوی: مردم بولیوی هیچ وقت کوپاآمه‌ریکای 1963 را فراموش نمی‌کنند. تورنمنتی که بولیوی میزبان مسابقات بود و همه را در لاپاز غافلگیر کرد و بدون باخت تنها قهرمانی‌اش در این جام را به دست آورد. هر چند آن قهرمانی بیشتر از شایستگی بولیوی، به غلظت اکسیژن و ارتفاع این کشور از سطح دریا برمی‌گردد که تیمهای دیگر را به شدت خسته می‌کرد و دچار مشکلات تنفسی می‌شدند. اما خاطرات خوش گذشته بعید است دوباره تکرار شوند. تیم بی‌ستاره بولیوی در حالی به برزیل می‌رود که تنها سه بازیکن لژیونر را در ترکیبش می‌بیند؛ دوبازیکن که در پوئبلای مکزیک بازی می‌کنند و مارسلو مورنو که معروفترین بولیویایی سال‌های گذشته است که سابقه بازی در شاختار دونتسک را هم دارد و این روزها در لیگ دو چین حضور دارد.

ونزوئلا: رافائل دودامل، سرمربی تیم بهتر از هر کس دیگری از زیروبم تیمش باخبر است. او هدایت تیم زیر 17سال ونزوئلا را برعهده می‌گیرد، با بالا رفتن سن نوجوانان او هم سرمربی تیم زیر 20سال می‌شود و حالا هدایت همان پسربچه‌های بزرگ‌شده را در تیم ملی عهده‌دار است. معروف‌ترین فوتبالیست‌های ونزوئلا هم توماس رینکون، هافبک تورینو و سالومون راندون – بازیکن تیم نیوکاسل – به حساب می‌آیند. سالومون راندون 29ساله بعد از یک فصل موفق در لباس نیوکاسل حالا به دنبال صعود همراه ونزوئلا به دور بعدی است. ونزوئلا هیچ وقت در این تورنمنت قهرمان نشده و به فینال هم نرسیده است. بهترین نتیجه تاریخ این تیم رسیدن به عنوان چهارم در سال 2011 بود. اتفاقی که بعید است به این زودی‌ها دوباره تکرار شود.

پرو: پرو سال 2015 تا نیمه نهایی کوپا هم بالا آمد اما از پس شیلی میزبان برنیماد تا نتواند بعد از سال 1975 که قهرمان شدند، رسیدن به فینال را دوباره تجربه کند. شاید معروف‌ترین بازیکن پرو برای ما آندره کاریلو باشد. مهاجم تیم الهلال عربستان. اما فارغ از بازیکنان متوسط تیم پرو که در تیمهای معمولی‌ و لیگهای پایین اروپا یا ام ال اس آمریکا بازی می‌کنند، نقطه قوت پرو، ریکاردو گارکا است. سرمربی 61ساله آرژانتینی که در جام جهانی هم نمایش فوق‌العاده‌ای با تیمش ارائه کرد و حالا به دنبال خلق یک شگفتی در کوپا آمه‌ریکاست. فراموش نکنید پرو از سال 1982 هیچ وقت به جام جهانی نرفته بود و گارکا این طلسم را شکست و حالا برای این تورنمنت هم شاید یک شگفتی دیگر داشته باشد.

 

جدول مسابقات گروه اول

تگ ها


کوپا آمه‌ریکا برزیل بولیوی ونزوئلا پرو یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی کوپا آمریکا UEFA Champions League Copa America فوتبال