گریزمان، نیمار، مسی، سوارز؛ بهترین خط‌حمله تاریخ

آیا حضور همزمان نیمار و گریزمان در نیوکمپ اتفاق می‌افتد؟ آیا این دوخرید بزرگ بارسلونا را دوباره به قدرت اول اروپا تبدیل می‌کنند؟...

محمد امیرپور / هفته اول لالیگا و اولین مسابقه بارسلونا را تصور کنید. وقتی که گزارشگر حاضر در ورزشگاه نیوکمپ اسم بازیکنان داخل زمین را می‌خواند. مارک آندره ترشتگن، یوردی آلبا، جرارد پیکه، ساموئل اومتیتی، سرخی روبرتو، سرخیو بوسکتس، فرانکی دی‌یونگ....، بعد نوبت ستاره‌های خط‌حمله می‌رسد؛ شماره 7 نیمار، شماره 10 لیونل مسی، شماره 14 گریژمان و شماره 9 لوئیز سوارز.

چینش 1-3-2-4 رویایی بارسلونا نیاز به تحقق این سناریو دارد؛ سناریویی که بخش اولش این‌طور شکل می‌گیرد؛ فرستادن کوتینیو به علاوه 100میلیون یورو برای بازگرداندن نیمار از پاریسن‌ژرمن. بخش دوم آن هم با پرداخت بند فسخ قرارداد 120میلیون یورویی گریژمان نوشته خواهد شد؛ مسی، سوارز، نیمار و گریزمان. بیایید صادق باشیم؛ این قدرتمندترین دارودسته تهاجمی تاریخ فوتبال است که همزمان لباس یک باشگاه را پوشیده‌اند. اما آیا بارسلونا با حضور این دوستاره تبدیل به تیم بهتری خواهد شد؟

حضور همزمان 4مهاجم بزرگ در یک باشگاه بارها امتحانش را پس داده است؛ از روزی که لیگ قهرمانان اروپا راه‌اندازی شده، غیر از بارسلونا تنها سه‌باشگاه موفق به گرفتن سه‌گانه شده‌اند. منچستریونایتد سال 99 با 4مهاجم بزرگ در ترکیبش سه‌گانه گرفت؛ اندی مول، داویت یورک، اولگار سولشر و تدی شرینگهام. اینتر مورینیو هم سال 2010 با دیگو میلیتو، اتوئو، ماریو بالوتلی و گوران پاندف همه جام‌ها را برد. آخرین فاتح سه‌گانه هم بایرن مونیخ یوپ هاینکس در سال 2013 بود که آرین روبن، مانژوکیچ، گومز و ریبری را در ترکیبش داشت. بارسلونای والورده هم با انتقال این دوستاره شانس بردن سه‌گانه را بعد از سال 2009 خواهد داشت.

نکته بعدی ابعاد مالی این دوانتقال است. فقط کافی است هزینه‌های بارسلونا برای خرید عثمان دمبله و کوتینیو را حساب کنیم. دوخریدی که نتوانستند با عملکردشان پول‌های پرداخت شده بابت خودشان را توجیه کنند. بارسلونا طی چندفصل اخیر ثابت کرده موانع مالی برایش اهمیتی ندارد و اصولا باشگاهی که طی یک دهه گذشته جزو دو سه باشگاه طراز اول دنیا از لحاظ ابعاد مالی است، برای انتقال گریژمان و نیمار و پرداخت 220میلیون یورو برای جذب آنها مشکلی ندارد. ژانویه 2018 را به یاد بیاورید که جذب کوتینیو چطور 142میلیون پوند هزینه روی دست باشگاه گذاشت. 18ماه از آن روزها گذشته، کوتینیو 75بار برای بارسلونا بازی کرده و تنها 21گل در لباس بارسلونا زده است. این یعنی هر گل کوتینیو حدود 7میلیون پوند برای بلوگرانا هزینه داشته است. چنین شکست افتضاحی در ترانسفر یک بازیکن، حالا می‌تواند تبدیل به برگ برنده مدیریت بارسلونا شود؛ خروج کوتینیو و ورود نیمار که رابطه‌ای صمیمی با لئو مسی و سوارز دارد، خواسته رختکن بارسلوناست. آن هم در شرایطی که بازیکنان تاثیرگذار در رختکن بارسلونا – مسی، آلبا، پیکه و بوسکتس- جزو حامیان ورود نیمار به حساب می‌آیند. بارسلونا با این 4نام وارد دنیای شگفت‌انگیزها خواهد شد؛ دنیایی که هیچ غیرممکنی در آن وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید: 

رئیس لالیگا: ای کاش نیمار هرگز به بارسا و لالیگا برنگردد!

تگ ها


گریژمان سوارز مسی نیمار یادداشت اختصاصی یادداشت‌های اختصاصی بارسلونا لالیگا فوتبال