گزارشی از نیم فصل پرحاشیه لیگ فوتسال/ فرار دسته‌جمعی

لیگ فوتسال ۹۹-۹۸ امسال هم طبق تقویم ورزشی سازمان لیگ از تیرماه با حضور ۱۴ تیم آغاز شد که با حواشی و اتفاقات فراوانی همراه بود...

لیگ فوتسال ۹۹-۹۸ امسال هم طبق تقویم ورزشی سازمان لیگ از تیرماه با حضور ۱۴ تیم آغاز شد که با حواشی و اتفاقات فراوانی همراه بود

 به گزارش خبرنگار مدال، هر سال مسابقات لیگ برتر فوتسال برگزار می‌شود و امسال هم طبق تقویم ورزشی سازمان لیگ در سال 99-98 کمیته فوتسال فصل جدید لیگ برتر باشگاه‌های کشور از تیرماه با حضور ۱۴ تیم آغاز شد و همچنین امسال دومین سالی است که مرحله پلی‌آف برگزار می‌شود. لیگ برتر امسال در حالی استارت خورد که عده‌ای از مربیان و باشگاه‌ها مخالف برگزاری پلی‌آف به شکل سال گذشته بودند.
 تغییرات در رأس کمیته فوتسال
از طرفی علی کفاشیان رئیس کمیته فوتسال و کاظم سلیمانی دبیر کمیته فوتسال به دلیل قانون بازنشستگی مصوبه مجلس جای خود را به محمدحسن انصاری‌فرد به عنوان رئیس سازمان لیگ فوتسال و کمیته فنی و آرش جابری هم به عنوان دبیر کمیته فوتسال دادند.
 انتخاب پرهیزکار، برخلاف اساسنامه
طبق اساسنامه کمیته فوتسال که با صراحت به این موضوع پرداخته باید یک نفر هم به عنوان رئیس کمیته فوتسال و هم به عنوان رئیس سازمان لیگ باشد که تا قبل از استعفای کفاشیان، او مسئولیت هر دو را بر عهده داشت و سکاندار فوتسال ایران بود. بعد از رفتن کفاشیان و انتخاب انصاری‌فرد به عنوان رئیس سازمان لیگ او باید ریاست کمیته فوتسال را هم بر عهده می‌گرفت، متأسفانه اینگونه نشد و برخلاف اساسنامه و در تصمیمی عجیب از سوی مهدی تاج، داود پرهیزکار به عنوان سرپرست کمیته فوتسال انتخاب شد. انتصابی که واکنش‌های منفی زیادی را درپی داشت.
 توپ‌های فوتسال در گمرک
بعد از استعفای کفاشیان و سلیمانی لیگ برتر فوتسال در تاریخ 15 تیر استارت اولیه خود را زد. لیگ با حواشی متعددی شروع شد. اولینش اعتراض باشگاه‌های لیگ برتری به کیفیت توپ‌های مسابقات بود. باشگاه‌ها قبلاً هم اعتراض خود را بیان کرده بودند اما سازمان لیگ فوتسال زیر بار کیفیت پایین توپ‌ها نرفته بود تا اینکه انصاری‌فرد بالاخره این موضوع را پیگیری کرد و سازمان لیگ در بیانیه‌ای اعلام کرد تعداد ۳۰۰ عدد از توپ‌های جدید را از طریق گمرک فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) ترخیص کردیم و آنها را در اختیار تیم‌ها و هیأت‌های فوتبال استان‌ها و عوامل برگزاری مسابقات قرار دادیم.
 مشکلات مالی باشگاه‌ها، همچنان بلای جان فوتسال
مشکلات مالی و اقتصادی تیم‌ها، همچنان یکی از مهم‌ترین معضلات فوتسال است. باشگاه‌های ارژن شیراز، ستار‌گان ورامین، شاهین کرمانشاه، اهورای بهبهان، آذرش بندرعباس و ... از جمله تیم‌هایی بودند که در آستانه شروع لیگ یا تمرینات خود را تازه آغاز کردند و یا قرارداد بازیکنان و مربیان خود را یک هفته قبل از شروع لیگ به ثبت رساندند. این مشکلات و نابسامانی‌ها و ناهماهنگی‌ها به وضوح در هفته نخست و ادامه لیگ برتر نمایان بود.
  کوچ اجباری بازیکنان فوتسال
تبعات مشکلات اقتصادی و مالی باشگاه‌ها برای فوتسال به همین جا ختم نمی‌شود. این مشکلات باعث شد بازیکنان باکیفیت، کوچ اجباری به خارج از کشور داشته باشند و رفتن این بازیکنان به این باشگاه‌ها باعث شد که کیفیت لیگ را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. آن‌هم رفتن بازیکنان ملی‌پوش و غیرملی‌پوش باکیفیت به کشورهای درجه 3 و یا 4 آسیا مثل اندونزی، چین تایپه و...
 گلایه باشگاه‌ها از ناظم‌الشریعه
از همان شروع لیگ سیدمحمد ناظم‌الشریعه سرمربی تیم ملی از سازمان لیگ و باشگاه‌ها درخواست می‌کند تا بازیکنان دعوت شده به این تیم را در دو روز ابتدایی هر هفته اجازه دهند در اردوی تیم ملی حاضر شوند. این موضوع مورد موافقت سازمان لیگ قرار گرفت اما باشگاه‌هایی که ملی پوش زیادی دارند از این موضوع گله‌مند هستند.
 بی‌توجهی فدراسیون فوتبال به حمایت باشگاه‌ها از انصاری‌فرد
اوایل مرداد محمدحسن انصاری‌فرد بعد از انتصاب محمدرضا ساکت به عنوان عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی از طرف مهدی تاج، از سمت خود به عنوان رئیس کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی و ریاست سازمان لیگ استعفا داد. بعد از استعفای انصاری‌فرد، وحید شمسایی عضو دیگری از کمیته فنی توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی استعفای خود را اعلام کرد. بعد از این استعفاها تعدادی از مدیران باشگاه‌ها بیانیه‌هایی به حمایت از انصاری‌فرد صادر می‌کنند اما باز هم از سوی فدراسیون فوتبال هیچ توجهی به این موضوع نشد.
 هیچ‌کس به دنبال پخش مستقیم فوتسال نیست
البته سؤالی که مطرح است با توجه به این شرایط اقتصادی که باشگاه‌ها دارند، چرا رقابت‌های لیگ برتر فوتسال به صورت زنده از تلویزیون پخش نمی‌شود. اگر این کار انجام می‌شد اسپانسرهای مالی تا حدودی حاضر می‌شدند در فوتسال سرمایه‌گذاری کنند اما متأسفانه هیچ کسی نه در فدراسیون فوتبال و نه کمیته فوتسال به دنبال حل این موضوع و کمک به باشگاه‌ها نیست.
 درگیری بازیکنان، ضرب و شتم داور
علاوه بر همه این‌ها، مسائل بدتری هم در نیم فصل اول فوتسال رخ داد. در بعضی از بازی‌های لیگ هر روز شاهد درگیری بین بازیکنان تیم‌ها مربیان و هواداران بودیم. موضوع مهم‌تری که وجود دارد ضرب و شتم داوران توسط بازیکنان در بعضی از بازی‌های نیم فصل بوده است. البته بی‌نظمی‌ها ‌در زمان برگزاری مسابقات در استان‌های مختلف را هم به موارد بالا اضافه کنید تا به عمق آشفتگی اوضاع پی ببرید. در همین راستا پرونده‌های بسیاری در مورد این بی‌نظمی‌ها به کمیته اخلاق ارسال شده و باید دید این کمیته چه رأیی برای این باشگاه‌ها صادر می‌کند.
 نیم‌فصل اول رقابت‌های فوتسال، روز چهارشنبه به پایان رسید. مشکلاتی که به آنها اشاره شد، همچنان پابرجاست و با همین مشکلات، فوتسال نیم‌فصل دوم را آغاز می‌کند. آیا فدراسیون فوتبال قرار نیست توجه بیشتری به فوتسال داشته باشد و فکری به حال این مشکلات کند؟ قرار نیست مشکلات ادامه‌دار فوتسال حل شوند؟

بیشتر بخوانید:

تصمیم مهم برای بازی ایران و کامبوج؛ ظرفیت جایگاه زنان افزایش می‌یابد؟

تگ ها


فوتسال فوتسال ایران لیگ برتر فوتسال ایران فوتبال