گزارش؛ آیا میزبانی از منامه گرفته می‌شود؟

با تصمیم هیات رییسه کنفدراسیون فوتبال آسیا بحرین به عنوان میزبان بازی های باقی مانده گروه C مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب شده است.&#۱۶۰;...

به گزارش "ورزش سه"، فدراسیون فوتبال ایران به این تصمیم معترض شده است و اعتراض خود را به صورت رسمی به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارایه داده است. فدراسیون فوتبال ایران حتی تهدید به شکایت به دادگاه بین المللی ورزش کرده است که به نظر می رسد تا زمان رسیدگی به این پرونده از سوی CAS خرداد ماه از راه برسد و بازی ها تیم ملی در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ برگزار شود.

آیا مقصر فدراسیون فوتبالی قبلی بود؟ 

فدراسیون فوتبال جدید بعد از اعلام رای از سوی هیات رییسه کنفدراسیون فوتبال آسیا فدراسیون فوتبال قبلی را مقصر این تصمیم گیری اعلام کرد! در حالی که فدراسیون فوتبال قبلی توسط حیدر بهاروند اداره می شد که به نظر می رسد با رییس جدید فدراسیون فوتبال ارتباط خوبی دارد. اما واقعیت از این قرار است انتخاب بحرین به عنوان میزبان بازی های باقی مانده در گروه C با رای اکثریت اعضای هیات رییسه صورت گرفت. هیات رییسه ای که به نظر می رسد ۲۴ نفر هستند و مهدی تاج تنها یک حق رای در این انتخاب داشت. بحرین در حالی به عنوان میزبان بازی ها انتخاب شد که قصد داشت در اسفند ماه جام ملت های جوانان آسیا را با حضور ۱۶ تیم برگزار کند. از جمله ایران. بحرین در سال ۲۰۱۶ هم این مسابقات را با حضور ۱۶ تیم برگزار کرد که تیم ایران با مربیگری امیر حسین پیروانی بهمراه ویتنام مشترکا به عنوان سومی دست یافت و به جام جهانی صعود کرد. این انتخاب نشان می دهد میزبانی بحرین بارها و بارها در گذشته از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا مورد ارزیابی قرار گرفته و مطلوب بوده است. به واقع ذهنیت اعضای هیات رییسه نسبت به انتخاب بحرین به عنوان میزبان بازی ها روشن تر از ایران بود. در حالی که ایران در دهه های اخیر حتی برای میزبانی جام ملت های نوجوانان و جوانان آسیا کاندید نشده است. حتی دیدید که انتخاب گوای هند به عنوان میزبان بازی های لیگ قهرمانان آسیا با دفاع از سوی رییس کمیته مسابقات فدراسیون فوتبال روبرو شده است. سهیل مهدی البته به درستی گفت جزیره گوای هند در سال ۲۰۱۶ جام ملت های نوجوانان آسیا را با حضور ۱۶ تیم برگزار کرد و یک فصل بعد جام جهانی را در همین رده سنی با حضور ۲۴ تیم میزبانی کرد. 

رای هیات رییسه تغییر نمی کند

برای خیلی ها این پرسش به وجود آمده است آیا با اعتراض ایران رای هیات رییسه تغییر می کند؟ واقعیت این است تصمیم گیرنده اصلی در خصوص مسایل کلان فوتبال آسیا اعضای هیات رییسه هستند. مهدی تاج هم یکی از اعضاء به شمار می رود و البته تنها یک حق رای دارد. وقتی در خصوص مسله ای رای گیری می شود تصمیمی که با اکثریت آراء توام شود نهایی می شود و در ادامه غیر قابل تغییر است. بدون شک اگر قرار باشد یک بار دیگر اعضای هیات رییسه تصمیم گیری کنند باز هم انتخاب بحرین خواهد بود. به این خاطر که بحرین با اکثریت آراء به عنوان میزبان بازی ها انتخاب شد. شاید بحرین برای گرفتن رای نهایی لابی هم کرده باشد اما نمی شود از توانمندی این کشور در میزبانی تورنمنت های مهم در سال های اخیر به راحتی گذشت در حالی که دیدید کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی پرسپولیس در بازی برگشت فینال لیگ قهرمانان آسیا ایرادات زیادی به استادیوم آزادی تهران گرفت و رفع این ایرادات موجب شد تا پرسپولیس برگزار کننده بازی نهایی باشد. 

به وضوح مشخص است این تصمیم بیشتر به سود بحرین تمام شد چون اگر قرار بود بازی ها همانند گذشته برگزار شود بحرین در سه دیدار از دور برگشت باید در خانه حریفان به میدان می رفت اما کرونا موجب برگزاری بازی ها در یک کشور به صورت متمرکز شده است و بهتر است تیم ملی با این تصمیم کنار بیاید و در منامه به دنبال صعود به جام جهانی باشد. وقتی قرار باشد بازی ها بدون حضور تماشاگر برگزار شود استادیوم آزادی با استادیوم ملی بحرین تفاوتی ندارد. 

شاید بهتر است فوتبال ایران به جای اعتراض به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا به دنبال توانمندی سازی خود در زمینه خصوص امکانات سخت افزاری برود. ابتدا برای میزبانی جام ملت های نوجوانان – جوانان و امید کاندید شود و بعد از به رخ کشیدن توانمندی خود در میزبانی تورنمنت های مهم به دنبال جام ملت ها بزرگسالان و انتخابی جام جهانی برود.

تگ ها


تیم ملی بحرین تیم ملی ایران فدراسیون فوتبال بحرین