گزارش: افسانه همیشه زنده مجیکو و کادیز

خورخه آلبرتو گونزالز، ملقب به مجیکو، متفاوت بود؛ فوتبالیستی حرفه ای که واقعا اهمیت نمی داد تیمش ببرد یا ببازد! و او به همین دلیل محبوب ترین بازیکن تاریخ کادیز شد. برای مجیکو تفریح و جشنواره بازی ها بود که اهمیت داشت....

به گزارش "ورزش سه"، گونزالز سال ها پیش از اینکه یوتوب وجود داشته باشد، یک بازیکن یوتوب بود. او در بازی کادیز برابر بارسلونا در سال ۱۹۸۴ در نوکمپ تک گل کادیز را به ثمر رساند و در همان بازی بود که آن لایی معروف را به ستاره آن زمان بلوگرانا، دیگو مارادونا، زد.

در سال ۱۹۸۶ برابر ریسینگ سانتاندر نیز سه بازیکن دفاع را دریبل کرد و با یک ضربه چیپ دروازه بان را از پیش رو برداشت.

گلی که از روی ضربه آزاد به طاق دروازه اتلتیکو مادرید دوخت...

گل های متفاوت اما همه به شیوه ای که بازیکنانی بسیار معدود می توانستند قصد زدن آنها را داشته باشند چه برسد به اینکه واقعا بتوانند آن موقعیت ها را به آن شکل بی نقص تبدیل به گل کنند.

مجیکو در سال ۱۹۵۸ در یکی از محلات متوسط شهر سان سالوادور، پایتخت کشور السالوادور، متولد شد. گونزالز استعدادی مادرزاد بود و که در کشور خود، حتی پیش از آنکه در یکی از معدود حضورهای این کشور در جام جهانی، تیم ملی ال سالوادور را به جام جهانی ۱۹۸۲ برساند، تبدیل به محبوب ترین و موفق ترین بازیکن تاریخ شد.

پس از درخشش در جام جهانی او می توانست به پاری سن ژرمن یا اتلتیکو مادرید بپیوندد، اما غیرممکن بود که بتوان پیشنهاد وسوسه برانگیز کادیز، هم شهر و هم باشگاه، را رد کرد.

و عجب پیوند موفق و کاملی هم از آب درآمد.

در طول هشت و نیم فصلی که مجیکو در کادیز حضور داشت، پیروزی در هیچ مسابقه ای قطعی نبود، اما سرگرمی و خوش گذراندن در زمین بازی تضمین شده بود.

بهترین فصل گلزنی او فصل ۸۴-۱۹۸۳ بود که توانست ۱۴ گل در لالیگا به ثمر برساند، اما با این وجود کادیز به دسته پایین تر سقوط کرد.

هیچوقت نمی دانستید که باید چه انتظاری از مجیکو داشته باشید، البته جز اینکه او هرگز در کارهای دفاعی یا پیاده کردن دستورات تاکتیکی شرکت نمی کرد تا انرژی خود را برای رو کردن یک حرکت ناگهانی و یا به ثمر رساندن یک گل عالی وقتی که بالاخره نوبت به او می رسید، ذخیره می کرد.

در طول مدت زمانی که او در کادیز بازی می کرد این تیم دو بار به دسته پایین تر سقوط کرد، اما همچنین دو بار نیز توانست به لالیگا صعود کند. آنها همچنین بالاترین رده خود در لالیگا را در سال ۱۹۸۸ کسب کردند و لیگ را در رده دوازدهم به پایان رساندند و در سال ۱۹۹۰ نیز برای اولین و آخرین بار در تاریخ این باشگاه، به نیمه نهایی کوپا دل ری رسیدند.

در این میان زندگی در خارج از زمین بازی نیز به همین میزان فیرقابل پیشبینی بود.

کادیز شهری است که در آن اولین قانون اساسی دموکراتیک اسپانیا تهیه شده است، جایی که بزرگترین کارناوال محبوب اسپانیا هر ساله در آنجا برگزار می شود و قوانین سختگیرانه جامعه اسپانیا چندان اعمال نمی شوند.

کادیز در سال های ۱۹۸۰ پاتوق مورد علاقه خواننده اسطوره ای فلامنکو، کامرون د لا ایسلا و گیتاریست معروف پاکو د لوسیا نیز بود.

مجیکو خود را در زندگی شبانه شهر کادیز غرق کرد و ماجراجویی های او در این شهر تبدیل به افسانه شدند.

دیگر بازیکنان و تیم ها نیز پایشان به ماجراهای او کشیده می شد، مخصوصا وقتی برای برگزاری تورنمنت مشهور تابستانه "تروفئو کارانزا"، که مجیکو شخصا علاقمند بود در آن به هنرنمایی بپردازد، به کادیز سفر می کردند.

مالکان باشگاه و سرمربیان اما همیشه روی شوخ و شنگ و خوش گذران رفتار مجیکو را درون و بیرون زمین تحمل نمی کردند، اما او همچنان بی ذره ای پشیمانی به لذت بردن از زندگی خود در شهر تا وقتی که در ۳۳ سالگی و در سال ۱۹۹۱ کادیز را ترک کرد، ادامه داد.

گونزالزدر مصاحبه ای با روزنامه ال دیاریو د کادیز گفت: "من فهمیدم که یک قدیس نیستم و حتی مادرم هم نمی تواند علاقه من به مهمانی و خوشگذرانی را از من بگیرد. می دانم که یک بازیکن حرفه ای بد هستم اما دوست ندارم که به فوتبال مثل یک شغل نگاه کنم. اگر این نگاه را به فوتبال داشتم، دیگر خودم نبودم. من فقط بازی می کنم که تفریح کنم و از فوتبالم لذت ببرم."

پس از ترک لالیگا مجیکو به تیم سابق خود، فاس، در وطنش بازگشت و تا زمان بازنشستگی در سال ۲۰۰۰ در آن باشگاه به بازی ادامه داد.

اخیرا گونزالز هدایت تیم های جوانان السالوادور را بر عهده گرفته و همچنین در تالار افتخارات فیفا حضور داشته و در کنار لیونل مسی نیز در تبلیغات یک نوع نوشیدنی ظاهر شده.

در این سال ها تیم کادیز همچنان بین لالیگا و دسته های پایین تر در رفت و آمد بوده و پیش از اوج گرفتن در دهه گذشته، تا دسته سوم فوتبال اسپانیا نیز پایین رفت. تیم فعلی کادیز به اندازه تیمی که مجیکو را در اختیاز داشت پر زرق و برق نیست، اما آنها با این وجود توانستند با صعود به لالیگا در فصل قبل، برای نخستین بار پس از ۱۴ سال، هواداران خود را به وجد بیاورند.

در ماه های اخیر هواداران از باشگاه خواسته اند تا استادیوم کارانزا را در قدردانی و یادبود گونزالز، مجیکو نامگذاری کنند، کسی که میراثش چه در باشگاه و چه در شهر همچنان زنده است...

محتوای اختصاصی ورزش‌سه با همکاری رسمی لالیگا 


This Content Is Provided By LaLiga In Partnership With Varzesh۳

تگ ها


کادیز