گزارش: تن‌هاگ، ستاره بزرگ آژاکس

باشگاه‌های زیادی نیستند که سابقه و افتخارات‌شان با آژاکس قابل مقایسه باشد اما این تیم در حال نوشتن فصل جدیدی با اریک تن‌هاگ است که تیم را تا آستانه نخستین سه‌گانه بعد از روزهای یوهان کرویف رسانده است....

به گزارش ورزش سه و به نقل از ایران ورزشی ، یکشنبه تیم تن‌هاگ با پیروزی ۴ بر صفر برابر ویلم تیلبورگ قهرمان جام حذفی شد و گام اول را برداشت. نبرد قهرمانی لیگ با پی‌اس‌وی آیندهوون هفته آینده به نتیجه می‌رسد و آن موقع شاید آژاکس برای نخستین‌بار بعد از سال ۱۹۹۶ به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده باشد.


این تیم برتری یک بر صفر لندن را به بازی خانگی امشب برابر تاتنهام می‌آورد و با درخشش ستاره‌های جوانی مثل ماتیس دلیخت، فرانکی دیونگ و دونی فان دبیک چنان توفانی در اروپا راه انداخته که تا اینجا رئال‌مادرید و یوونتوس را زمینگیر کرده است.


این بازیکنان خبرساز شده‌اند اما شاید کار فوق‌العاده مربی ۴۹ساله بوده که تیم را تا اینجا رسانده. او دوران بازی قابل توجهی ندارد و قهرمانی در جام حذفی هلند در سال ۲۰۰۱ در ضربات پنالتی مقابل پی‌اس‌وی آیندهوون تنها دستاورد دوران بازی او است. تن‌هاگ در آن بازی کاپیتان توئنته بود. تن‌هاگ رابطه خوبی با مربی‌اش در توئنته، فرد روتن داشت و وقتی در ۳۲سالگی بازی را کنار گذاشت، دستیار روتن در پی‌اس‌وی شد. مدتی هم دستیار استیو مک کلارن، مربی سابق تیم ملی انگلیس بود که توئنته را به تنها قهرمانی تاریخش در لیگ هلند در سال ۲۰۱۰ رساند اما این روزها سبک کار و بازی تیمش بیشتر به پپ گواردیولا شباهت دارد. آندره اونانا دروازه‌بان آژاکس می‌گوید: «وقتی توپ را از دست می‌دهیم، باید زود آن را پس بگیریم. مربی روی این تمرکز دارد و همیشه می‌گوید اگر توپ داشته باشیم می‌توانیم به هر حریفی فشار بیاوریم.»


تن‌هاگ در نخستین فصل مربیگری مستقلش، گو اهد ایگلز را به دسته اول آورد اما آنجا نماند و به تیم «ب» بایرن‌مونیخ در دسته چهارم آلمان رفت. حضورش در باواریا همزمان شد با دو سال اول مربیگری گواردیولا در بایرن‌مونیخ. او می‌گوید: «هنوز خوب یادم است که وقتی از لیگ هلند رفتم تا در لیگ منطقه‌ای آلمان شرکت کنم خیلی‌ها خوشبین نبودند اما هرگز از آن تصمیم پشیمان نیستم. کار در باشگاه بزرگی مثل بایرن با شخصیت‌های قدرتمندی مثل پپ گواردیولا یا مدیر ورزشی، ماتیاس سامر مثل بردن لاتاری بود.» او فرصت داشت جلسات تمرین گواردیولا را تماشا کند تا اینکه در سال ۲۰۱۵ به هلند برگشت و مربی اوترخت شد. دوبار قرار گرفتن در میان پنج تیم بالای جدول و یک حضور در فینال جام حذفی، آژاکس را مجاب کرد در میانه فصل قبل و بعد از اخراج مارسل کایزر او را به خدمت بگیرد.


نایب‌قهرمان لیگ اروپا در مراحل اولیه هر دو رقابت اروپایی حذف شد اما تن‌هاگ تیم را به رتبه دوم لیگ رساند و پایه‌های موفقیت این فصل ریخته شد. پیر فان هویدونک مهاجم سابق تیم ملی هلند و فاینورد که کارشناس خبره‌ای شده، می‌گوید: «کار او با این بازیکنان جوان واقعا چشمگیر است. امثال دلیخت، دیونگ و فان دبیک تازه از آکادمی آمده‌اند و مثل باتجربه‌ها بازی می‌کنند. تن‌هاگ شایسته تمجید است.»


اگر آنها بتوانند برای نخستین‌بار بعد از سال ۱۹۷۲ که کرویف برای تیم بازی می‌کرد، سه‌گانه بگیرند، تن‌هاگ اسطوره باشگاهی می‌شود که در این سال‌ها ستاره‌های بزرگ زیادی را به خود دیده است.


سمیه طالقانی

تگ ها


آژاکس