گزارش؛جادوگری و رمالی در فوتبال ایران

گزارش ویژه؛ همه چیز درباره جادوگری در فوتبال به گزارش مدال به نقل از فرهنگستان ......

گزارش ویژه؛ همه چیز درباره جادوگری در فوتبال

به گزارش مدال به نقل از فرهنگستان فوتبال- سال ها است که در مورد حضور رمال، جادوگر و دعانویس در فوتبال ایران شنیده ایم، اما تا به حال برخورد جدی ای با اینگونه افراد نشده و آن ها همچنان در کنار فوتبال هستند. هر وقت که یک نمونه از رفتارهای این افراد در فوتبال برجسته می شود، مدتی تب آن در رسانه ها داغ شده و بعد از گذشت چندماه همه چیز فراموش می شود. بعد از اتفاقاتی که هفته ی گذشته در بازی دو تیم گل گهر سیرجان و خونه به خونه بابل در لیگ دسته یک افتاد و فردی اعتقاد داشت طلسم تیم حریف را باطل کرده، سراغ مسعود رضاییان یکی از مدیران شناخته شده ی ورزش کشور رفتیم و با او که مدیرعامل باشگاه های فولاد خوزستان، ملوان بندانزلی و نفت مسجدسلیمان بوده، بررسی کردیم که از چه زمانی این افراد وارد فوتبال شدند و از چه راه هایی اشخاص مختلف در فوتبال را فریب می دهند. رضاییان اعتقاد دارد این افراد با استفاده از مقدسات مردم، اقدام به فریب آنها می کنند.

اولین گروه

 مسعود رضاییان مدیر اسبق فولاد خوزستان در ابتدای صحبتهای خود در مورد اینکه از چه زمانی در فوتبال کشور بحث حضور این افراد در کنار تیم ها و ادعای آنان مبنی بر تضمین موفقیت یک تیم در خارج از مستطیل سبز، مطرح شد، گفت: «این بحث ها حدود ۱۳ سال پیش همان ابتدای لیگ برتر که من در فولاد خوزستان حضور داشتم، با دعاهای ساده شروع شد. افرادی می آمدند و می گفتند: «آقا سیدی که انسان خیلی خوبی است، دعا می نویسد و تیم نتیجه می گیرد». خیلی سخت است که شما با این خرافات مبارزه کنید به این دلیل که یک پای آن را مذهب می گذارند. به خصوص در خوزستان اعتقادات مردم به سیدها خیلی زیاد است. اگر شما بروید و بگویید که من این دعا را نمی خواهم، هر اتفاق بدی که برای تیم شما بیفتد، شما را مقصر می دانند. بنابراین مجبور می شوید نسبت به این قضیه بی تفاوت باشید حتی اگر به آن اعتقادی هم نداشته باشید. نمی توان گفت شروع این ماجرا از کدام شهر بود اما اولین بار که این حرف ها را در فوتبال ایران شنیدم، با دعاهایی بود که آن سال ها تجربه کردم. آن زمان واقعا پولی هم نمی گرفتند در حد ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان پول می گرفتند. بعدها نام آدم هایی مطرح شد که از نظر خودشان مدعی بودند. من در این ۱۳ سال حداقل با سه نفر از آن ها مواجه شدم. آن ها مدعی هستند می توانند تیم شما را برنده کنند و شگردهای مختلفی هم برای فریب دادن افراد دارند. البته باید بگویم در گذشته در این حدی که الان این بحث وجود دارد، واقعا رایج نبود».

راه های فریب فوتبالی ها

رضاییان در ارتباط با نحوه ی برخورد این افراد با فوتبالی ها، می گوید: «من یکی از این افراد را از نزدیک دیدم، البته او خوزستانی نبود. بیشتر این افراد تلفنی کار می کنند. من هم با یکی از آن ها تلفنی حرف زدم. خیلی دوست داشتم متوجه شوم این ها چه کاری انجام می دهند. به من می گفتند: «ما برای شما کاری می کنیم که در این دقایق گل بزنید و برنده شوید». بعضی از این افراد کوتاه مدت قول می دهند. یعنی می گفتند: «بازی بعد برای شما فلان کار را می کنم. یا مثلا تیم شما از سه بازی خود چند امتیاز کسب می کند». بعضی از آن ها هم بلندمدت به شما پیشنهاد می دادند. نگاه می کردند به وضعیت تیم شما در جدول رده بندی، اگر شما مدعی قهرمانی بودید، می آمدند روی برنامه ی شما زوم می کردند و می گفتند: «شما را قهرمان می کنیم و برای قهرمانی باید این مبلغ را به ما بپردازید».  اگر در حالت سقوط هم بودید یک مبلغ قابل توجهی مثلا قیمت یک بازیکن را از شما می خواستند و می گفتند: «شما بروید بازی خودتان را بکنید، ما جلوی سقوط تیم شما را می گیریم». بعد اگر شما با این ها همکاری نمی کردید، بعد از هر باخت تیم شما، شروع می کردند، می گفتند: «این کار را ما انجام داده ایم». من پیام های این افراد را هم دارم که می گفتند: «ما روی تیم شما کار کرده و اجازه نداده ایم تیم شما برنده شود. ما بودیم که اجازه ندادیم شما قهرمان لیگ شوید. ما بودیم که باعث شدیم تیم شما سقوط کنید. ما بودیم که در بازی قبلی تیم شما که با دو گل باختید، این کار را کردیم که نتیجه بازی اینگونه رقم خورد». کدهایی را می دادند که البته هیچ کدام از این کدها واقعیت نداشت. به نظر من همه این ها، از حماقت و جهل آدم های مقابل خودشان استفاده می کنند و گرنه هیچ کدامشان چنین توانایی ای ندارند که بخواهند بازی ای را برای کسی در بیاورند. بعضی ها از روی ناچاری می روند وارد این قضیه می شوند و کارشان به اینجا می کشد. من با آدمی طرف بودم که مدعی بود سه برد پیاپی تیم ملی مقابل قطر، لبنان و کره جنوبی در بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل که منجر به صعود تیم ملی به جام جهانی شد، کار او بوده است و می گفت: «من با فدراسیون فوتبال همکاری می کنم و تیم ملی را به جام جهانی برده ام».

خلاقیتی عجیب

رضاییان در سه باشگاه فوتبال کشور مدیرعامل بوده است. او در پاسخ به این سؤال که آیا در سال های مدیریتش در فوتبال، سرمربی ای بوده که از او بخواهد، بروند با دعانویس، رمال و جادوگر صحبت کنند تا تیم به موفقیت برسد، گفت: «هیچ وقت چنین مربی ای در تیم های خود نداشتم. هدف این ها فقط کلاهبرداری است. به نظر من این امکان وجود دارد که همزمان برای یک بازی با دو تیم که مقابل هم قرار می گیرند، صحبت کنند. جام حذفی یا پلی آف که باشد حتما بازی برنده دارد. زمانی که فولاد بودم آن کسی که گفتم به ما پیشنهاد داد، آمده بود بحث یک میلیارد تومان را مطرح می کرد. ولی شنیدم که بعدها با یک تیم دیگر  بحث ۱۳۰ میلیون تومان را مطرح کرده است. می خواهم بگویم آدم های متفاوتی هستند. آن آدم اسم ۳ تیم را می برد که من با این ها کار می کنم. هیچ کدام از آن ۳ تیم که او نام می برد، موفقیتی در فوتبال کشور کسب نکردند».

شبیه سیستم جاسوسی

مدیرعامل اسبق ملوان بندر انزلی در ادامه صحبت هایش در خصوص گروهی که می روند و می گویند که جادو و یا طلسم تیم حریف را باطل می کنیم. اظهار کرد: «سیستم رمالی مثل سیستم جاسوسی است. یک اداره ضد جاسوسی یا همان ضد رمالی هم در کنار آن خلق می شود. وقتی یک گروه بیایند بگویند: «کاری می کنیم تا تیم شما برنده شود». گروه دیگری هم به وجود می آید که بگویند: «کاری می کنیم جادوی حریف شما خنثی شده و نبازید». دقیقا مثل همان اتفاقی که در بازی گل گهر سیرجان و خونه به خونه بابل افتاد. ما در سال ۱۳۸۴ در باشگاه فولاد خوزستان این نمونه را داشتیم. وقتی که لیگ تمام شد و ما قهرمان شدیم،  پاداشی تعیین کرده و به بازیکنان تیم دادیم. بازیکنان اصلی پژو پارس گرفتند. یازده نفر سمند و یازده نفر هم با توجه به زحمتی که کشیده بودند، پراید گرفتند. شخصی که یکی از لیدرهای تیم فولاد خوزستان بود، علاوه بر اینکه لیدر بود، در باشگاه هم کارهایی مانند آب دادن به زمین را انجام می داد. یک آدم با سطح سواد بسیار پایین و با مشکلات مالی بسیار فراوان که علاقه ی زیادی به فولاد خوزستان داشت.  بعد از پایان لیگ آمد و مدعی شد که به من هم باید ماشین پاداش دهید، اگر من نبودم شما قهرمان نمی شدید. به او گفتم: «شما چه تأثیری داشتی؟ بازیکنان برای قهرمانی فولاد زحمت زیادی کشیدند. تیم ما به جز سایپا همه ی تیم های تهرانی یعنی پرسپولیس، استقلال و پاس را رفت و برگشت شکست داده. بازیکنان تیم هیچ کدام مدعی نشدند که ما به تنهایی باعث قهرمانی فولاد شدیم، این حرف شما درست نیست». آن فرد در جواب حرف من گفت: « در بازی ای که تیم مقابل ما دعا آورده بودند و گذاشته بودند جلوی دروازه، من رفتم و آن دعا را باطل کردم و باعث شدم فولاد قهرمان شود». می خواهم بگویم این موضوع ریشه در باورهای آدم های زیادی در کشور ما دارد که طلسم وجود دارد و می شود آن را باطل کرد

 رفتار توهین آمیزی با من داشتند

رضاییان در مورد اینکه آیا تا به حال اسم این افراد را به مسئولان فدراسیون فوتبال داده است تا با آن ها برخورد شود، می گوید: «شخصی پیش من آمد و گفت: «من این بازی، این کار را انجام می دهم تا شما برنده شوی و اینقدر هم پول می گیریم. من به این موضوع اعتقادی نداشتم. فقط برای اینکه ببینم این ها چه کاری می کنند، گفتم بیاید و کاری که می گوید را انجام دهد. ما آن بازی را نبردیم و اتفاقی هم نیفتاد. وقتی از آن فرد در مورد اینکه چرا برنده نشدیم، سوال کردم، خیلی توهین آمیز به من گفت: « دل شما پاک نیست و به خدا و پیغمبر اعتقادی نداری». در زمان ریاست فدراسیون علی کفاشیان تمام مشخصات فردی که به من پیامک می زد را به یک مقام مسئول در فدراسیون دادم که با او برخورد شود. به مسئولین هم گفتم: «شما نمی خواهد به پیام ها توجه کنید، از همان سیستم نظارتی، یک نفر به آن آقا زنگ بزند و بگوید آقا سید ما یک تیم داریم که وضع آن خوب نیست، می خواهیم با ما همکاری کنید. خیلی مدعی و گستاخانه شروع می کند با شما کار کردن». به شما می گوید: «ما مدیا هستیم یعنی یک واسطه هستیم که از روی زمین با ماورا در ارتباط هستیم و اینکار را برای شما انجام می دهیم». هنوز هم حاضر هستم حتی اگر کسی می خواهد، مشخصات آن فرد را بدهم

در سیستم ریاست جمهوری هم نفوذ کرده بودند

مسعود رضاییان که فردی با تجربه در فوتبال محسوب می شود، در مورد اینکه چگونه می توان با این معضل در فوتبال ایران مقابله کرد، گفت: «این یک بحث کاملا درون باشگاهی است که می تواند از سمت سرمربی رخ دهد و از طرف باشگاه هم حمایت شود. حتی می تواند از طرف برخی از بازیکنان هم در یک تیم به وجود آید. مطلقا نمی شود از بیرون این مجموعه با آن به طور صددرصدی برخورد کرد. فکر می کنم بسیاری از آدم ها با نتایجی که با این روش می گیرند به آن اعتقاد دارند و اعتقاد هم خواهند داشت. به نظر من در فوتبال کشور اینگونه کارها وجود دارد. این کارها جز جهل و خرافه پرستی چیز دیگری نیست و نباید به آن ها توجه شود. یعنی اگر از باشگاه ها کسی سمت اینگونه افراد نرود یا واکنشی نسبت به آن ها نشان ندهد این افراد خودبه خود بیکار می شوند و بقیه قضیه حل می شود. ۸۰ درصد قضیه بر می گردد به درون باشگاه و یک تیم که خود را  از اینگونه فعالیت ها مبرا کنند و بقیه هم برای گروه های نظارتی مثلا کمیته اخلاق است که با این افراد برخورد کنند. چون کار پر دردسری است. مثلا طرف می گوید: «من این کار را نکردم». اثبات اینکه بخواهی بگویی این کار را کرده است، خیلی ساده نخواهد بود. مثلا یک نفر می گوید: «من دعا می کنم و پول دعا کردن را می گیرم». به راحتی نمی شود رفت و از او شکایت کرد، علیه او تشکیل پروند داد و به عنوان مجرم با او برخورد کرد. تا آن جایی که من می دانم این آدم ها که ما به آن ها رمال یا جادوگر می گوییم، در گذشته در سیستم ریاست جمهوری ما هم نفوذ کرده بودند. چگونه قانون ما با افرادی که توانسته اند در گذشته در رأس بزرگترین و بالاترین مقامات کشور نفوذ کرده و آن ها هم به این افراد اعتقاد داشته اند، برخورد کند؟

پ‍ارسا شیرازی نژاد، فرهنگستان فوتبال

 

تگ ها


اخبار روز جادوگری در فوتبال فوتبال