گزارش؛ صدای پای ستاره های لیگ یک می آید

نقل و انتقالات لیگ برتر از ۶ شهریور آغاز شده اما در روزهای اخیر بیشتر تیم های مدعی و متمول خرید کرده اند و البته تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا.&#۱۶۰; &#۱۶۰;...

به گزارش "ورزش سه"، این طبیعی است؛ جدا از اینکه ادامه بازی های لیگ قهرمانان آسیا پیش رو است. همواره در روزهای ابتدایی نقل و انتقالات بازیکنانی جابجا می شوند که اسمی ترند و این موجب ثبت قراردادهایی می شود که چشمگیر است و موجب می شود خیلی از تیم های متوسط و پایین تر از متوسط دست نگه دارند تا تب و تاب بازار نقل و انتقالات فروکش کند و بازیکنانی را خریداری کنند که البته خوب هستند اما به خاطر ظرفیت محدود تیم های متمول در بازار باقی می مانند. 

گلایه های مطرح شده از سوی تیم ها نسبت به بالا بودن قرارداد ابتدا از سوی باشگاه استقلال آغاز شد. احمد سعادتمند – مدیر عامل باشگاه استقلال با نقد به منع حضور خارجی ها در تیم های لیگ برتر پرده از پیشنهاد ۱۵ میلیاردی برخی از بازیکنان برای ثبت قرارداد با استقلال برداشت؛ در ادامه رضا حدادیان این پرسش را مطرح کند با توجه به شرایط خاص دولت و مشکلات اقتصادی که وجود دارد چگونه باشگاه های دولتی چنین مبالغ کلانی را به بازیکنان پرداخت می کنند و سعید آذری هم در صفحه شخصی اش نوشت فریب برخی از پیشنهادت را نخواهد خورد و صبر خواهد کرد تا خریدهای درستی داشته باشد. 

و البته گلایه تنها راه چاره نبود؛ این فریاد ها ره به جایی نخواهد برد به این خاطر کسانی که به بازیکنان پیشنهادهای میلیاردی می دهند برخی از باشگاه ها هستند که به تعبیر جمشید نورشرق – رییس کمیته تعیین وضعیت چشم و هم چشمی می کنند. از سویی یک فرهنگ غلط در فصل نقل و انتقالات وجود دارد؛ هر تیمی بیشتر خرید کند در فصل پیش رو موفق تر خواهد بود در حالی که هر تیمی کمترین تغییر را داشته باشد در فصل پیش رو موفق تر خواهد بود چرا که موجب می شود تیم هماهنگ تری باقی بماند. 

مصطفی نوروزی در کنار ۴ همبازی دیگر خود با تیم نساجی به عنوان بازیکنان دسته اولی قرارداد امضاء کردند

یکی از راه های درستی که برخی از تیم ها در پیش گرفته اند جذب ستاره های تیم های دسته اولی است؛ ترفندی که اگر با مطالعه باشد می تواند موجب موفقیت شود. نمونه اش خرید دسته اولی که فصل گذشته سپاهان داشت. محمد محبی که در شاهین بوشهر با دستمزدی کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان بازی می کرد توسط سپاهان خریداری شد و در اولین فصل حضور در لیگ برتر هم به تیم امید راه پیدا کرد و هم تیم ملی؛ جدا از اینکه در سپاهان هم نمایش های خوبی داشت. سپاهان شاید از روی اختیار و برخی از تیم های لیگ برتری امروز روی اجبار ستاره های دسته اول را بخدمت می گیرند اما بدون شک بازیکنان خوب دسته اولی می توانند همانند محمد محبی مهره موثری در لیگ برتر باشند. 

ماشین سازی از جمله تیم های لیگ برتری بوده که در روزهای اخیر سعی کرده خریدهای دسته اولی داشته باشد. علی مغنمیان از خوشه طلایی، سیروس صادقیان از نود ارومیه و اکبر آفاقی؛ خوشه طلایی و نود ارومیه این فصل اگر چه به لیگ برتر صعود نکردند اما جزء تیم های خوب لیگ یک بوده اند. آنهم در حالی که از حضورشان در لیگ یک زمان زیادی نمی گذرد و در این بین خوشه طلایی اولین فصل حضور در لیگ یک را تجربه می کرد. نساجی همپای ماشین سازی که بازیکنان زیادی را از دست داده؛ نزدیک به یک تیم ۵ بازیکن از خوشه طلایی بخدمت گرفت. حسن مرادی فر، محمد سرافراز، مصطفی نوروزی، بهزاد داوودی و اصغر نصیری ۵ بازیکنی هستند که جانشین ستاره های نساجی شده اند. بعد ازاین خریدها به نظر می رسد برخی از تیم ها همانند ذوب آهن – فولاد و... هم در پی ستاره های دسته اولی هستند. به خصوص از تیم های مس رفسنجان و آلومینیوم اراک که به لیگ برتر صعود کرده اند. به این خاطر که بازیکنان این تیم ها جز سهمیه لیگ یک به حساب می آیند و یکی از بازیکنان مورد توجه هم محمد علینژاد – مدافع و وینگر راست آلومینیوم است که در لیگ یک ۹ پاس گل داده و ۳ گل زده و جز بهترین پاسورهای لیگ یک بشمار می رود. همانند محمد محبی که در شاهین شهرداری بوشهر ۹ پاس گل داد و ۴ گل زد و در سپاهان ستاره شد. 

علی مغنمیان مدافع خوشه طلایی یکی از خریدهای دسته اولی ماشین سازی بوده است.

با توجه به گران شدن بازیکنان لیگ برتری به نظر می رسد در روزهای آتی تعداد تیم های بیشتری از لیگ برتر برای پر کردن خلاء به وجود آمده روی به ستاره های لیگ یک بیاورند و این اتفاق خوبی است به این خاطر که هم هزینه تیم های لیگ برتری را کاهش می دهد و هم موجب معرفی ستاره های جدیدی به فوتبال باشگاهی می شود؛ به واقع باشگاه های لیگ برتری باید این باور که همه خریدها باید از تیم های لیگ برتری باشد را کنار بزنند و نگاهشان به بازیکنان تیم های دسته اولی نگاه جدی تر باشد.

تگ ها


نقل و انتقالات ۱۳۹۹ دسته یک