گزارش: طارمی نگاه‌ها را تغییر می‌دهد

وب سایت پلنت فوتبال در مقاله ای طولانی به نحوه حضور مهدی طارمی در فوتبال اروپا و مسیری که طی کرده، پرداخته است....

به گزارش "ورزش سه"، وب سایت پلنت فوتبال در مقاله ای به نحوه حضور مهدی طارمی در فوتبال اروپا پرداخته است. این سایت نوشته است: اگر در برزیل یا آرژانتین بازیکن جوان برجسته ای هستید یا اگر در یکی از کشورهای اروپایی زندگی می کنید، یک چیز برای شما تضمین شده است: یک لشکر از ماموران کشف استعداد هر حرکت شما در داخل زمین را تماشا می کنند.

پسران بزرگ تر از شما دور هم جمع می شوند، آماده می شوند تا شما را لگدمال کنند و مانع از موفقیت شما شوند. اگر آماده هستید، به تیم اول می روید. در غیر اینصورت، شما به تیم دیگری قرض داده می شوید به امید اینکه روزی دوباره به تیم اول بازگردید.

با این وجود اگر در جای دیگری بازی کنید، از جمله خارج از رادار استعدادیاب های قدرتمند، ثروتمند، اروپای غربی، فوتبال مدرن و... این می تواند یک داستان کاملاً متفاوت باشد. هر چقدر آرزو دارید که در زیر چراغ های روشن لیگ قهرمانان بازی کنید، هر چقدر آرزوی یک حرکت بزرگ را دارید تا مهارت خود را در زمین نشان می دهید، ممکن است هنوز پیشنهادات مامورین کشف استعداد و نمایندگان باشگاه ها به دست شما نرسد. گرچه فوتبال شایسته سالارانه تر از بسیاری از مشاغل است، اما در نحوه توزیع فرصت ها نقص هایی وجود دارد.
مهدی طارمی مهاجم پورتو این موضوع را بهتر از بقیه می داند. بازیکن ۲۸ ساله ای که با گلزنی برابر یوونتوس و کسب یک پنالتی، به کمک تیم سرجیو کونسیسائو آمد تا آنها با غلبه بر یوونتوس به جمع ۸ تیم برتر اروپا راه یابند و حالا طارمی قرار است ماه آینده حداقل در یکی از بازی های این مرحله در جمع نخبگان فوتبال اروپا شرکت کند. اما مسیر او از سواحل خلیج فارس ایران تا قله فوتبال جهان طولانی و پر پیچ و خم بوده است.


طارمی مانند اکثر جوانان فوتبال را در زادگاهش و تیم شاهین بوشهر شروع کرد. او سپس به مانند همه مردان ۱۸ ساله ایرانی راهی خدمت سربازی شد که این مسئله پیشرفت او را تا حدی کند کرد. اما طارمی پس از بازگشت به زندگی غیرنظامی، با تیم دوم ایرانجوان قرارداد امضا کرد و در آنجا شروع به گلزنی کرد.
دوازده گل در اولین فصل او توجه باشگاه های برتر لیگ خلیج فارس را به خود جلب کرد و او با پرسپولیس قرارداد امضا کرد. آنها در ایران تیم بسیار بزرگی هستند. پرسپولیس با ۱۳ عنوان قهرمانی رکورد دار است و می تواند در بازی هایش جمعیتی بالغ بر ۱۰۰ هزار نفر را به استادیوم ها بکشاند.


پس از یک فصل، درخشش طارمی شروع شد. وی در فصل های متوالی بهترین گلزن لیگ بود و در سال ۲۰۱۷ عنوان قهرمانی را با پرسپولیس کسب کرد. او توسط کارلوس کی روش به تیم ملی ایران دعوت شد و با زدن هشت گل، بر روی صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ تأثیر بسزایی داشت.
در تمام این مدت، او آرزوی انتقال به یک باشگاه برتر اروپایی را داشت. او برای انتقال راحت تر به اروپا، حتی از تمدید قرارداد با پرسپولیس با وجود شرایط بهتر خودداری کرد. اما هیچ کس در باشگاه هایی که او می خواست در آنها بازی کند، عملکرد طارمی را تماشا نمی کردند.


پیشنهادی از سوی تیم میانه جدولی ریزه اسپور در سوپرلیگ ترکیه به دست او رسید که طارمی ابتدا آن را پذیرفت. اما در آخرین لحظه او تصمیم خود را تغییر داد و تصمیم گرفت در ایران به فوتبالش ادامه دهد. احتمالاً این انتقال، مورد نظر او نبوده است، بنابراین تا حدی تغییر نظر بخاطر احساسات او قابل درک بود، اما ریزه اسپور تحت تأثیر قرار نگرفت. باشگاه ترکیه ای پرونده را به فیفا کشاند و طارمی به دلیل عدم پایبندی به توافق خود به مدت چهار ماه از حضور در فوتبال محروم شد. او پس از محرومیتش به میادین بازگشت و به الغرافه پیوست.
در ابتدا تصور می شد که حقوق او خوب است اما رسیدن سن او به ۲۵ و حضور در قطر، با رویاهای او متفاوت بود. باشگاه های اروپایی بخصوص تیم های سطح بالا به طور فزاینده ای قصد دارند بهترین استعدادها را در کمترین زمان ممکن جذب کنند. طارمی دیگر آن بازیکن مدنظر تیم های اروپایی نیست.


در زمانی که کارلوس کی روش هدایت تیم ملی ایران را بر عهده داشت، سباستیائو ماسیاس مربی آمادگی جسمانی تیم ملی ایران بود. او در سال ۲۰۲۰ به Tribuna Expresso گفت: "[طارمی] یک بازیکن حرفه ای شکوهمند، پنج ستاره، یک بازیکن در خدمت تیم، صادق و سخت کوش است. من یک پتانسیل جسمی عظیم [در او] می بینم." ماسیاس همچنین این واقعیت را برجسته کرد که طارمی دائماً از کی روش کمک می گیرد و به دنبال نکاتی در مورد حرکت و چگونگی بهترین تعامل با هم تیمی هایش است. متأسفانه طارمی در جام جهانی برای برای کی روش و ماسیاس، گلی نزد و ایران، البته با شجاعت، در گروهی که شامل اسپانیا و پرتغال بود در رده سوم قرار گرفت. هرچند رابطه با کی روش در تابستان ۲۰۱۹ به شکلی متفاوت رقم خورد.
به توصیه مربی سابق منچستر یونایتد، طارمی به ریو آوه نقل مکان کرد. ریو آوه، باشگاه بزرگی نبود که طارمی آرزویش را داشت، اما سرانجام این یک لیگی بود که او می توانست در آن توجه ها را به خودش جلب کند.


طارمی در سال ۲۰۱۹ گفت: "من گزینه های زیادی داشتم". یکی از آنها اقامت در قطر بود ، جایی که به او پیشنهاد قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیون یورو در سال را داده بودند. او پیشنهاد تیم های قطری را نپذیرفت و آنها از او پرسیدند که چقدر می خواهی تا در قطر بمانی؟ او پاسخ داده بود: "من علاقه ای به پول ندارم."


او می خواست بازی کند و به شبکه پرتغالی کانال ۱۱ گفت: "[کی روش] به من گفت، [باشگاه ریو آوه] برای تو بهترین انتخاب است، پرتغال برای تو خوب است... برای زندگی و ورزش."


کی روش حق داشت. در اولین بازی که طارمی از ابتدا برای ریو آوه به میدان رفت، انزو زیدان فرزند زین الدین زیدان یک گل برای اسپورتیو آوز در مقابل یاران طارمی به ثمر رساند، اما تمامی اخبار در مورد مهاجم ایرانی ریو آوه بود. او که در سمت چپ خط حمله تیمش بازی می کرد، سه گل به ثمر رساند و یک پاس گل نیز داد. سه گلی که دو مورد آن با پای چپ زده شدو کارلوس کاروالیال سرمربی ریو آوه می دانست که بازیکن خاصی در اختیار دارد. بازیکنی با سبکی تکرار نشدنی و بی نظیر که می تواند در آینده کارهای بزرگی انجام دهد."هیچ بی احترامی به ریو آوه و لیگ پرتغال نیست، [اما] مهدی بازیکن دیگری است. حضور وی در اینجا بخاطر توانایی های کارلوس کی روش در پیشرفت اوست."


طارمی خیلی زود نشان داد که این گفته ها حقیقت دارد. در پایان فصل گذشته، او ۱۸ گل در لیگ به ثمر رساند و باعث شد تا بهترین گلزن لیگ پرتغال شود. او سپس از ریو آوه جدا شد و به پورتو پیوست. پیگیری نکردن پول، نتیجه داده بود.


طارمی پس از چند ماه برای سازگاری با خواسته های باشگاه جدیدش، اخیراً دوباره فرم خودش را پیدا کرده است. او همکاری خوبی با موسی مارگا آغاز کرده است. او سرسختی و سرعت کار، خلاقیت و حرکت هوشمندانه خود را نشان داده است. بیشتر از همه، او بی رحمی و توانایی استفاده از هر دو پایش را در بازی های پورتو نشان داده است.


از زمان کریسمس، طارمی در ۱۴ بازی هشت گل به ثمر رسانده و چهار پاس گل داده است. او در این بازی ها ابتدا دروازه بنفیکا را باز کرد و پس از گذشت تنها ۶۳ ثانیه از آغاز دیدار با یوونتوس، در یک چالش سخت با شزنی سنگربان بیانکونری، با سماجت و فشاری که بر دروازه بان یووه وارد کرد، دروازه این تیم را گشود که این نتیجه همان تمایل او برای حضور در ترکیب اصلی است.
این گل باعث شد تا او اولین ایرانی باشد که در مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا گلزنی می کند و این بهترین پاداش برای تمام تلاش هایش است. همانطور که اخیراً گفت: "اگر دوران فوتبالم را در پورتو به پایان برسانم، می توانم بگویم که آرزویم را تحقق بخشیده ام."


متأسفانه ، طارمی به دلیل دریافت یک کارت قرمز بی مورد در بازی برگشت در تورین از بازی اخراج شد تا او بازی رفت مقابل چلسی را از دست بدهد. اما او برای بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی می تواند پورتو را در استمفوردبریج همراهی کند.
طارمی با نمایش های خود در ریو آوه و پورتو نه تنها توجهات را به خود جلب کرده بلکه ارزش نگاه کردن به بازیکنان با سن بالا را نیز اثبات کرده است.

تگ ها


پورتو مهدی طارمی