گزارش عملکرد تراکتور از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال

تراکتور در شرایطی پا به لیگ نوزدهم خواهد گذاشت که در فصل گذشته حواشی مختلف و تغییرات متعدد باعث شد تا این تیم از کورس قهرمانی جا بماند....

به گزارش خبرنگار مدال، همیشه یک بازی در هر فصل هست، و یک لحظه که در همان لحظه از بازی همه چیز می تواند تغيير کند، لحظه ای که برای همه فصل همه چیز یکپارچه می شود یا از هم می پاشد.
جمله بالا، بخشی از کتاب «یونایتد نفرین شده» به قلم «دیوید پیس» که راوی آن «برایان کلاف» سرمربی وقت تیم لیدزیونایتد در دهه 70 است. او از یک اتفاق خاص صحبت می کند، لحظه یا بازی که می تواند همه چیز را یک پارچه کند یا از هم بپاشد! اتفاقی مشابه آن چه که در هفته بیست و پنجم برای تیم تراکتور رخ داد. این اتفاق باعث شد تا همه چیز از هم بپاشد، تمام آن چیزی که بعد از یک و نیم فصل ناکامی، یکپارچه شده و تراکتور را بار دیگر در مسیر قهرمان شدن قرار داده بود. همه چیز اما از هم پاشید، آن هم در بدترین زمان ممکن. بی شک اتفاقی که برای تراکتور در بازی مقابل سپیدرود رخ داد، مصداقی بارز برای نقل قول معروف برایان کلاف است. تراکتور در شرایطی مقابل سپیدرود شکست خورد که در فاصله شش هفته مانده به پایان بازی های لیگ برتر، برای قهرمان شدن این تیم هیچ عذر و بهانه ای وجود نداشت. شکست مقابل سپیدرود و حواشی بعد از آن همه چیز را به هم ریخت، همه آن چیزی که باعث شده بود تی تی ها کلی خاطره تلخ را به خاطرش فراموش کرده و بار دیگر سودای قهرمانی در سر بپرورانند.


من خوبم، چون تراکتور خوب است، من بدم، چون...
تراکتور 98-97، فراتر از همه بحث های فنی، یک تیم دوست داشتنی و سرشار از امید و آرزو برای هوادارانش بود. حال تی تی ها با این تیم خوب بود. تیمی که از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم شده بود و در اولین پنجره پس از پایان محرومیتش نیز عملکرد قابل دفاعی نداشت، در آغاز لیگ هجدهم، سراغ ستاره هایی رفته بود که تک تک شان، یک وزنه برای هر تیمی محسوب می شدند. دور هم جمع کردن ستاره های سرشناس تیم ملی فوتبال، یکی از اتفاقاتی بود که برای آشتی تی تی ها با تیم محبوب شان کارساز بود. خارجی های باکیفیت و پایان داستان گله بازیکنان از مشکلات مالی و اعتصاب های اعصاب خردکن، از تراکتور 98-97 یک تیم ایده آل ساخته بود.
حال هواداران تراکتور خوب بود، چون تراکتور خوب بود. یک تیم پر ستاره و مدعی برای فراموش کردن اتفاقات تلخی که سال گذشته تی تی ها را از معشوقه شان دور کرده بود، کافی بود تا بار دیگر شکوه به یادگار امام بازگردد. نتایج تراکتور در لیگ هجدهم نوسان بسیاری داشت اما شرایط مسابقات به گونه ای رقم خورد که این تیم تا هفته بیست و پنجم یکی از مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می رفت. این یک پوئن مثبت برای فوتبال آذربایجان به شمار می رفت. نه تنها فوتبال بلکه ورزش آذربایجان در طول سال های اخیر همواره به داشتنن تراکتور می بالیده و کسب عنوان قهرمانی لیگ برتر، می توانست فراتر از فوتبال و ورزش بلکه هر بخش دیگری از این خطه را تحت الشعاع قرار دهد. این شرایط ایده آل باعث شد تا در طول فصل جاری شاهد روزهایی شیرین و پر خاطره در میان مردم خطه آذربایجان باشیم که عامل آن «تراکتور» بود و بس. روزهای پایانی لیگ هجدهم اما همه این خاطرات به تلخی گرایید.

تراکتور 98-97 شروعی برای یک رویای بزرگ
سوای همه آن چه که خواندید، تراکتور 98-97 را باید شروعی برای یک رویای بزرگ بدانیم. این تیم همان گونه که می دانید و در این مطلب هم خواندید، بعد از پشت سر گذاشتن یک بحران بزرگ، به پا خواست و دوباره مدعی شد. تراکتور 98-97 به قدری خود بود که خیلی زود، روزهای تلخ اش به فراموشی سپرده شود. اگر فوتبالی به موضوع نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که تبدیل رتبه دهم سال گذشته به رتبه پنجم، یک اتفاق خوب برای تراکتور به حساب می آید. هر چند نباید این نکته را نیز فراموش کنیم که هواداران تراکتور تیمی را سال گذشته در مکان دهم جدول رده بندی دیدند که سال های سال به عنوان یکی از مدعیان اول قهرمانی در مسابقات لیگ برتر حضور داشت.
با کنار هم قرار دادن همه معادلات، می توانیم با قاطعیت این موضوع را بیان کنیم کنیم که تراکتور 98-97 شروعی برای یک رویای بزرگ بود. این تیم با پشت سر گذاشتن یک بحران بزرگ، بار دیگر شخصیت تیمی خود را بازیافت و به جمع مدعیان بازگشت؛ پا به پای دیگر تیم های مدعی جنگید و در نهایت نیز با چند امتیاز ناقابل از کسب سهمیه و مقام قهرمانی بازماند. به این ها جام و سهمیه نمی دهند! درست! ولی فوتبال همواره در جریان است. پایان لیگ هجدهم، پایان فوتبال نیست و تا هستیم و نفس می کشیم، فوتبال جزئی از زندگی ما هست و خواهد بود.

تراکتور لیگ هجدهم را آن گونه که پیش بینی می شد به پایان نرساند اما این امید را در دل هوادارانش زنده کرد که بار دیگر می توانند روی تیم شان حساب باز کرده و در هفته های پایانی لیگ، برای کسب قهرمانی و سهمیه حرص و جوش بخورند، نه اتفاقات تلخی چون محرومیت و بدهی و اعتصاب.

تراکتور لیگ هیجدهم را میتوان آغازگر فصلی نو در تراکتور و عصری نو در باشگاه داری حرفه ای در فوتبال ایران دانست. تراکتور بعد از ناکامی در لیگ های شانردهم و هفدهم با واگذاری به بخش خصوصی خیلی متفاوت تر از قبل پای به مسابقات گذاشت. آنچه در تراکتور و در طول یک فصل شاهد آن بودیم آنقدری زیاد است که به رشته تحریر درآوردن آن کاری دشوار است و بدون اغراق میتوان از آن یک جلد کتاب به چاپ رساند. در این مطلب در نظر داریم خلاصه وار نگاهی کلی به تراکتور فصل هجدهم داشته باشیم.

ستاره‌های خارجی
خرید بازیکن خارجی در فوتبال ایران همواره یک ریسک بزرگ به شمار می رود. کیفیت مبهم این بازیکنان و حواشی بسیاری که در این زمینه شاهد آن بوده ایم باعث شده تا خرید بازیکن خارجی در فوتبال ایران یک ماموریت بسیار دشوار برای مدیران به شمار برود. تراکتور پس از واگذاری به بخش خصوصی، حضوری قدرتمندانه در بازار نقل و انتقالات داشت. بخش قابل توجهی از خریدهای تراکتورسازان به بازیکنان خارجی اختصاص داشت. یوکی سوگیتا و آنتونی استوکس دو بازیکن خارجی هستند که تراکتوری ها در تابستان سال 97 آنها را به خدمت گرفتند و جزو ستاره های مطلق تیم شان به شمار برفتند. آنتونی استوکس با فاکتور گرفتن یک دوره دو ماهه که دور از ایران حضور داشت، حضوری بسیار موفق در تراکتور رقم زد و بعد از مدت ها این تیم را صاحب یک مهاجم ششدانگ و گلزن کرد. او با زدن 11 گل، پایین تر از کی روش استنلی، پریرا و علیپور در رده چهارم جدول گلزنان لیگ برتر قرار گرفت و چه بسا از بی نظمی ها و مرخصی های طولانی او نبود میتوانستیم او را در قامت آقای گل لیگ ببینیم. سوگیتا، دیگر خارجی موفق تراکتوری ها، با ثبات ترین خارجی سرخ پوشان در لیگ هجدهم نیز به شمار می رود. او با کمترین سر و صدا و حاشیه ای به تراکتور پیوست و با در پیش گرفتن همین روال توانست از بهترین های تیمش باشد. در کنار این دو بازیکن، تراکتور لی هری اروین، هری فوریستر و کوین کنستانت را نیز به خدمت گرفت اما این سه بازیکن نتوانستند عملکردی مشابه سوگیتا و استوکس داشته باشند. از لحاظ اسم و رسم، سه بازیکن یاد شده کم از دو تای قبلی ندارند اما شرایط به گونه ای رقم خورد که آنها نتوانستند توانایی های خود را در راستای موفقیت تراکتور به کار بگیرند. به طور کلی و با در نظر گرفتن همه جوانب، تراکتور را باید دست به جیب ترین تیم لیگ هجدهم در زمینه خرید بازیکنان خارجی بنامیم.

سه ملی پوش
تراکتورِ 98-97 پر ستاره ترین تراکتورِ تاریخ به شمار می رود. بخش قابل توجهی از این موضوع متوجه حضور سه بازیکن سرشناس در این تیم است. این سه بازیکن عبارتند از مسعود شجاعی، اشکان دژاگه و احسان حاج صفی. سه ملی پوش با سابقه فوتبال ایران جزو مهره های غیر قابل انکار تراکتور در لیگ هجدهم به شمار می روند. شاید کمتر کسی پیش از آغاز لیگ برتر، تصور می کرد که روزی اشکان دژاگه و مسعود شجاعی را در کنار هم و در یک تیم لیگ برتری ببیند. این اتفاق اما رخ داد و تراکتوری ها در آخرین روزهای نقل و انتقالات تابستانی با به خدمت گرفتن این دو کاپیتان ملی پوش، ترکاندن بمب در بازار نقل و انتقالات را به معنای واقعی کلمه انجام دادند. بعد از حضور اشکان و مسعود، نوبت به جذب احسان رسید. تراکتوری ها پس از آغاز رقابت ها با توجه به اینکه به شدت در پست دفاع چپ به یک مهره قابل اتکا نیاز داشتند، دست روی ملی پوش قدیمی تیم ملی گذاشتند و موفق شدند این بازیکن را پس از کش و قوس ها فراوان به خدمت گرفته و در جذب ملی پوشان مطرح فوتبال کشور در تابستان نقل و انتقالاتی سال 97، هت تریک کنند. هر سه بازیکن یاد شده جزو مهره های کارآمد تراکتور محسوب می شوند و بخش قابل توجهی از بار تیم روی دوش آنهاست. حضور مسعود، اشکان و احسان هم از نظر فنی و هم از نظر شخصیت تیمی، تراکتور را چند پله بالاتر از تراکتورهای سال های قبل برد.

جان توشاک؛ حضور و جدایی ناگهانی
جان توشاک با کوله باری از تجربه و افتخارات، در تابستان سال 97 به عنوان سرمربی تیم تراکتور انتخاب شد. حضور سرمربی اسبق رئال مادرید که سابقه حضوری طولانی مدت به عنوان بازیکن در تیم لیورپول را داشت، یک اتفاق بزرگ در فوتبال ایران بود. توشاک وظیفه داشت تا تراکتورِ نوپای زنوزی را به تیمی مخوف در فوتبال ایران تبدیل کند. او با توجه به اینکه فرصت زیادی برای شناخت تیمش پیش از آغاز لیگ نداشت، در هفته های ابتدایی، روش آزمون و خطا را در پیش گرفت. نتیجه این روش، کسب نتایجی بود که چندان به مذاق تراکتوری ها خوش نیامده بود. با توجه به اینکه پیش از حضور در تراکتور، توشاک هیچ پیش زمینه ای از فوتبال ایران نداشت، زمان مهم ترین نیاز او در مقطع یاد شده به شمار می رفت. در اولین بازی تراکتور در جام حذفی اما اتفاقاتی رخ داد که نهایت آن، جدایی زودهنگام توشاک بود. تراکتور آن بازی را در حالی که تا ده دقیقه پایانی سه بر یک از حریف پیش بود، در ضربات پنالتی واگذار کرد. همان شب شایعاتی مبنی بر برکناری توشاک مطرح شد. تکذیب از سوی مدیران باشگاه، اولین واکنش رسمی به این شایعات بود. غیبت توشاک در تمرینات به شایعات دامن زد تا اینکه این مربی ولزی بامداد روز26 شهریور 97 تبریز را به مقصد کشورش ترک کرد. او کاملا غیرمنتظره و بدون اعلام قبلی تبریز را ترک کرد و در فرودگاه نیز در پاسخ به سوال خبرنگار مدال که به چه دلیلی تبریز را ترک می کند؟ سکوت پیشه کرد. سکوت توشاک در مورد جدایی اش از تراکتور تا این لحظه ادامه دارد و این مربی تا کنون هیچ اظهار نظری در مورد چرایی قطع همکاری ناگهانی اش با سرخ پوشان انجام نداده است. پست اینستاگرامی پسر توشاک پس از جدایی تقوی از تراکتور، تنها سرنخ این ابهام بود که البته پرداخت چندانی در رسانه ها به آن نشد.

نتایج نیم‌فصل نخست
تراکتور که فصل را با جان توشاک آغاز کرده بود از هفته هفتم و پس از جدایی این سرمربی ولزی تا پایان نیم‌فصل نخست با هدایت محمد تقوی در لیگ برتر به میدان رفت. تراکتور با تقوی در فاز دفاعی پیشرفت محسوسی داشت با این حال برخی حواشی مانند جدایی یک باره اروین و استوکس و چند نتیجه نسبتا ضعیف تراکتور را از کورس دور کرد تقوی در پایان نیم‌فصل اول از این تیم جدا شد. نتایج تراکتور در نیم‌فصل اول فصل گذشته به شرح زیر است:

نفت مسجدسلیمان 0 - 0 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 1 نساجی
استقلال 3 - 0 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 0 سایپا
سپاهان 2 - 2 تراکتورسازی
تراکتورسازی 2 - 1 ماشین‌سازی
پدیده 0 - 0 تراکتورسازی
تراکتورسازی 6 - 0 استقلال خوزستان
صنعت نفت 2 - 1 تراکتورسازی
تراکتورسازی 2 - 1 سپیدرود
پیکان 1 - 2 تراکتورسازی
تراکتورسازی 4 - 1 ذوب‌آهن
پرسپولیس 0 - 0 تراکتورسازی
پارس جنوبی 0 - 1 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 2 فولاد

جرج لیکنز؛ ثبات در ترکیب و پیروزی‌های اقتصادی
​پس از جدایی تقوی، سکان هدایت تراکتور به جرج لیکنز سرمربی باتجربه بلژیکی سپرده شد. لیکنز با سابقه درخشان خود قصد داشت تراکتور را به سهمیه لیگ قهرمانان آسیا برساند. در این مسیر برنامه اصلی وی، تقویت فاز تدافعی تراکتور و کسب پیروزی‌های اقتصادی بود. لیکنز اعتقادی به تغییر در ترکیب تیم نداشت و تراکتور در تمام طول نیم‌فصل دوم به جز مواقعی که بازیکنان این تیم شرایط بازی نداشتند با ترکیب قابل پیش‌بینی به زمین می‌رفت. در نقل و انتقالات زمستانی، تراکتور اکبر ایمانی، محمدرضا اخباری، ساسان انصاری، احمد موسوی و کوین کنستانت را جذب کرد که در این میان کنستانت برای این تیم به میدان نرفت. همچنین، بازیکنانی چون محمد مسلمی‌پور، رضا عبدی، رضا حیدری، امیر نصرآزادانی و محمدرضا مهدی‌زاده در نقل و انتقالات زمستانی از این تیم جدا شدند.

نتایج نیم‌فصل دوم؛ از شروع خوب تا بحران هفته‌های پایانی
تراکتور نیم‌فصل دوم را به شکلی بسیار عالی آغاز کرد. پیروزی پر گل مقابل نفت مسجدسلیمان، غلبه بر استقلال، سپاهان و پدیده که رقبای مستقیم این تیم بودند تراکتور را به عنوان مدعی فتح لیگ معرفی کرد. با این حال پس از حواشی بازی این تیم با سپیدرود که با برتری 3 بر 1 تیم رشتی و اشتباهات عجیب محسن فروزان به پایان رسید، تراکتور در سراشیبی قرار گرفت و تا پایان فصل رنگ پیروزی را به چشم ندید. نتایج این تیم در نیمه دوم فصل گذشته به شرحج زیر است:
تراکتورسازی 3 - 0 نفت مسجدسلیمان
نساجی 1 - 1 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 0 استقلال
سایپا 0 - 0 تراکتورسازی
تراکتورسازی 2 - 0 سپاهان
ماشین‌سازی 0 - 2 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 0 پدیده
استقلال خوزستان 0 - 3 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 0 صنعت نفت
سپیدرود 3 - 1 تراکتورسازی
تراکتورسازی 0 - 1 پیکان
ذوب‌آهن 2 - 0 تراکتورسازی
تراکتورسازی 1 - 1 پرسپولیس
تراکتورسازی 1 - 1 پارس جنوبی
فولاد 2 - 2 تراکتورسازی

پدیده‌ای به نام محسن فروزان
در حالی که تراکتور در حال مبارزه برای رسیدن به صدر جدول بود، یک شکست سنگین و عجیب مقابل سپیدرود در رشت باعث شد تا تراکتور به طور کامل از کورس کسب سهمیه نیز جا بماند. فروزان که فصل خوبی را پشت سرگذاشته بود در دیدار با سپیدرود گل‌های عجیبی را دریافت کرد تا شائبه تبانی وی با سپیدرود که در معرض خطر سقوط بود به وجود بیاید. بعدها اخباری پیرامون شرط‌بندی این بازیکن و همسرش نیز منتشر شد و در حال حاضر نیز پرونده وی در جریان است و هنوز حکم نهایی این پرونده صادر نشده است. آنچه مسلم است، اتفاقات بازی با سپیدرود یک بازی دو سر باخت برای تراکتور و فروزان بود و هر کدام از طرفین به نحوی در این ماجرا آسیب دیدند.

تحقق رویای دنیزلی-تراکتور؛ واقعی تر از مستند!

بیش از یک دهه از بازگشت تیم تراکتور به لیگ برتر می گذرد و این تیم در طول سال های اخیر، با فاکتور گرفتن از لیگ هفدهم، همواره جزو تیم های بالای جدول بوده است. به واسطه این عملکرد قابل توجه، شاهد حضور مربیان سرشناسی روی نیمکت این تیم بوده ایم. از تونی الیویرا گرفته تا جان توشاک، جورج لیکنز و ارطئرول ساغلام خارجی هایی بودند که در سال های اخیر هدایت تراکتور را بر عهده گرفته اند. در میان مربیان داخلی نیز چهره های نام آشنای بسیاری همچون امیر قلعه نویی، رسول خطیبی، فراز کمالوند و یحیی گل محمدی سابقه نشستن روی نیمکت تراکتور را دارند. در این میان اما نام یک مربی همواره به عنوان گزینه هدایت تراکتور در سال های اخیر مطرح می شد و هر بار نیز پس از چند روز به فراموشی سپرده می شود.
گزینه ای که از آن صحبت می کنیم، هر زمان که تراکتوری ها وارد فاز انتخاب سرمربی می شدند، نامش در صدر نامزدهای تصدی پست یاد شده دیده می شد و هر بار نیز بدون توجه به عدم تحقق حضورش در دفعات پیشین، هواداران تراکتور از شنیدن نامش در میان گزینه های هدایت تیم شان به وجد آمده و برای حضور او در تیم محبوب شان لحظه شماری می کردند. این داستان سال ها ادامه داشته و کاملا به یک اپیدمی تبدیل شده بود. اپیدمی که رفته رفته به یک طنز نیز تبدیل شد؛ طنزی که بر اساس آن گزینه یاد شده، همواره گزینه ای بود برای سرگرم کردن هواداران و تمرکز باشگاه برای مذاکره با گزینه های دیگر! رفته رفته دیگر هواداران تراکتور مطمئن شده بودند که این گزینه قرار نیست روی نیمکت تیم شان بنشیند و دیگر از حضور نامش در بین گزینه ها هم هیجان زده نمی شدند تا اینکه در آخرین روزهای بهار سال 98 به یک باره خبری منتشر شد که هیچکس انتظار آن را نداشت.

مصطفی دنیزلی، پای ثابت گزینه های هدایت تراکتور در سال های اخیر، عصر روز پنج شنبه بیست و سوم خرداد ماه سال هزار و سیصد و نود و هشت با حضور در دفتر محمدرضا زنوزی، برای نشستن روی نیمکت تیم تراکتور به توافقات لازم دست یافته و رسما به عنوان سرمربی سرخ پوشان فوتبال آذربایجان معرفی شد. دقیقا در شرایطی که دیگر همه هواداران تراکتور مطمئن شده بودند که قرار نیست دنیزلی را روی نیمکت تیم شان ببینند افندی محبوب فوتبال ترکیه با مالک تراکتور دست همکاری داده و به یک آرزوی دیرین در بین هواداران میلیونی تراکتور رنگ واقعیت بخشید.

هواداران تراکتور که همواره تعصب خاصی روی گزینه های بومی تیم شان داشته اند، با توجه به نزدیکی زبان و فرهنگ شان به کشور ترکیه همواره از گزینه های ترکیه ای استقبال ویژه ای به عمل می آورند. این موضوع زمانی که ساغلام به تراکتور آمد و علی رغم کسب نتایج نه چندان خوب، با حمایت حداکثری هواداران مواجه شد به خوبی خود را نشان داد. در این میان اما مصطفی دنیزلی به دلیل سبک بازی جذاب، شخصیتی برونگرا و کسب افتخارات بزرگ در تیم های باشگاهی ترکیه گزینه ایده آل هواداران تراکتور برای نشستن روی نیمکت تیم محبوب شان به شمار می رفت و جزو معدود سرمربیانی بود که هر گاه به عنوان گزینه هدایت تراکتور نامش مطرح می شد، هیچ واکنشی منفی از سوی افکار عمومی را شاهد نبودیم.

هواداران تراکتور اینک به آرزوی چندین و چند ساله خود رسیده اند و مصطفی دنیزلیِ محبوب سرمربی تیم شان شده است. این بار دنیزلی جایی در میان گزینه های هدایت تراکتور نداشت و خیلی بی صدا به سمت این تیم گرایش پیدا کرده و حضور خود را به واقعیت تبدیل کرد. زنوزی، مالک باشگاه تراکتور با این اقدام هوشمندانه خود ضمن ایجاد شرایطی مساعد با انجام مذاکرات پیش از عقد قرارداد، هواداران تیمش را با یک سورپرایز فراموش نشدنی روبرو کرد تا ناکامی فصل گذشته با کوله باری از ستاره های گرانقیمت به کلی از یاد آنها پاک شده و موجی از شادی، سرور و امیدواری فوتبال آذربایجان را فرا بگیرد.

نقل و انتقالات تابستانی؛ پروسه‌ای که هنوز به پایان نرسیده
تراکتور در تابستان امسال خریدهای متفاوتی نسبت به سال گذشته داشته است. محمدرضا خانزاده، محمدرشید مظاهری، سعید مهری، مهدی تیکدری، میثم تیموری، رضا شکاری، مازولا، رضا اسدی و ویلیان میمبلا خریدهای تابستانی تراکتور تا به امروز بوده‌اند و این تیم قصد خرید حداقل دو بازیکن دیگر را نیز دارد.
محسن فروزان، رضا شربتی، مهدی‌ مهدی‌پور، دانیال اسماعیلی‌فر، احسان پهلوان، کوین کنستانت، محمد طیبی، علی طاهران، لی اروین، علیرضا نقی‌زاده، آنتونی استوکس، علی عبدالله‌زاده، حسن فریور، علی اسماعیلی و مهدی محمدیان نیز نفرات خروجی تراکتور در نقل و انتقالات تابستانی امسال بوده‌اند.

اخبار مرتبط:
گزارش عملکرد سایپا از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد نساجی از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد ذوب‌آهن از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد پرسپولیس از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال

 

تگ ها


اخبار تراکتور برنامه بازی های تراکتور در لیگ برتر تراکتور عملکرد تراکتور در لیگ هجدهم مصطفی دنیزلی Tractor لیگ برتر خلیج فارس فوتبال