Banner

گزارش عملکرد سپاهان از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

سپاهانی‌ها امسال قوی‌تر از هر سال در فصل نقل و انتقالات ظاهر شده و می‌خواهد مانند فصل قبل مدعی اصلی فتح جام باشد....

در آستانه لیگ نوزدهم سعی داریم دیدار های سپاهان را در لیگ هجدهم مورد بررسی قرار دهیم، سپاهانی که پس از یک دوره افت با امیر قلعه نوعی از خاکستر ها بلند شد و البته باز هم جام نگرفت اما به هر دو جام نزدیک شد. 
امیر قلعه نویی در واقع در لیگ هجدهم استخوان بندی سپاهان را ساخت تا در لیگ نوزدهم مدعی جدیتری باشدو برای قهرمانی اسبش را زین کند. 
سپاهان طبق معمول همیشه تیم های امیر قلعه نویی استارت خوبی نداشت. در واقع تیم های امیر قلعه نویی مثل تریلی هستند، دیر راه می افتند و سخت، اما وقتی راه می افتند متوقف کردنشان کار سختی است. 
تریلی سپاهان هم طبق همین سنت در همان هفته اول لیگ برتر هجدهم، مقابل صنعت نفت متوقف شد. البته خیلی ها می گفتند در این بازی سپاهان می توانسته بازی را با نتیجه ای پر گل به سود خود تمام کند اما واقعیت اینست که نتیجه این دیدار صفر بر صفر بود. 


قلعه نویی: یک هافبک بازی ساز می خواهیم
امیر قلعه نویی بعد از این بازی در کنفرانس خبری گفت: بازی بدون تماشاگر باید بگویم که هیچ لذتی ندارد. ورزش ما قائم به شخص‌ شده است. در گذشته برای مجوز حرفه‌ای همه کار می‌کردند و صورت مسئله را پاک می‌کردند.  نخستین بازی تیمی که سال گذشته شرایط خوبی نداشته را بدون تماشاگر برگزار می‌کنند و این باعث تاسف است. 
 آن‌طور که انتظار داشتیم در این دیدار ظاهر نشدیم و در حدواندازه خودمان نبودیم. می‌توانستیم بازی را ببریم، ولی تیم تغییرات بسیاری داشته است و نبود تماشاگر هم دلیلی شد که نتیجه نگیریم. ما اگر یک هافبک بازیساز به خدمت بگیریم و در ادامه به هماهنگی بیشتری برسیم، نتایج بهتری کسب خواهیم کرد.

طرح زوج و فرد در نتیجه گیری خوب و بد!
در هفته دوم اما سپاهان سنت شکنی کرد و با زدن 6 گل به سپید رود موجب شد خیلی ها تصور کنند که تیم امیر قلعه نویی دیگر در شروع لیگ و هفته های اول نارس نیست اما در هفته سوم سپاهان مجددا متوقف شد اینبار مقابل پیکان! و البته در هفته چهارم دربی را مقابل ذوب آهن برد تا هم رقیب را به بحران هول بدهد و هم به صورت زوج و فرد و یکی در میان بازی هایش را برده باشد.

تساوی پشت تساوی در هفته های پنجم و ششم! 
در حالی که سپاهان دو دیدار از چهار دیدارش تا هفته چهارم را مساوی کرده بود، دو دیدار بعدی را هم مساوی کرد هم مقابل تراکتور سازی و هم مقابل پارس جنوبی تا همه به همان نتیجه برسند که تیم امیر قلعه نویی به زمان نیاز دارد درست مثل همیشه!

5 هفته برد بدون وقفه!
سپاهان امیر قلعه نویی از هفته هفتم استارت زد و 5 هفته برد. در این مسیر امیر قلعه نویی رقبای سختی را هم از جلوی پا برداشت، نساجی ، استقلال، نفت مسجد سلیمان و سایپا حریفان ساده ای نبودند اما سپاهان همه را برد تا تعداد بردهایش بیشتر از تساوی هایش شود. 

قلعه نویی پس از پیروزی بر استقلال: شفر مربی خوبی است، این برد را به کارگران کنار کوره های 1600 درجه تقدیم می کنم!

امیر قلعه نویی پس از دیدار با استقلال  درباره وضعیت استقلال گفت: شفر مربی کارکشته‌ای است. امیدوارم همانطور که با آقای کی‌روش قرارداد ۸ ساله بستند با او هم قرارداد بلند مدت ببندند.
قلعه‌نویی درباره آینده تیم ملی با کی‌روش اظهار کرد: معتقدم باید بعد از ۸ سال پیشرفت کنیم. البته معتقدم باید باهم تعامل داشته و به لیگ و پیشکسوت‌ها نیز احترام بگذاریم. در این ۸ ساله به بزرگترها توهین شده است. کی روش ازنظر فنی حرف ندارد اما از نظر رفتاری باید کنترل شود.
وی گفت: این برد را به کارگرانی که در کنار کوره ۱۶۰۰ درجه گرما را تحمل می کنند تا سپاهان به حیات خود ادامه دهد، تبریک می‌گویم. هواداران ما ۹۰ دقیقه تیم را تشویق کردند. بازی بسیار خوبی بود و توقع می رفت که اینگونه باشد. ما شروع بسیار بدی داشتیم و من دقیقه ۵ می خواستم تعویض کنم اما تغییر سیستم دادیم و بهتر شدیم. در نیمه دوم تغییراتی دیگری داشتیم و با لایه های دفاعی عمق را بستیم. به شهامت داور تبریک می گویم.

پرسپولیس و سپاهان و کنفرانس هایی شبیه به سیرک!

سپاهان اما در دیدار با پرسپولیس دوباره مساوی کرد و با نتیجه یک بر صفر متوقف شد. تکسیرا در کنفرانس خبری پس از تساوی مقابل پرسپولیس در نشست خبری به جای قلعه نویی شرکت کرد و صحبتش را با این جمله شروع کرد: « قلعه نویی نخواست در سیرک شرکت کند !».

این جمله یعنی امیر قلعه نویی به هیچ وجه از اتفاقاتی که در نقش جهان رخ داد و او سه امتیاز مهم را با پنالتی ای که مشکوک بود از دست داد، رضایت ندارد و تکسیرا را فرستاد تا همین پیام را مخابره کند و به نوعی حرکت برانکو ایوانکوویچ را که اتفاقا روابط حسنه ای هم با او دارد، جبران کرده باشد.

رفتار سرمربی سپاهان البته بُعد دیگری هم داشت؛ همانطور که چند ماه پیش خبرنگاران حاضر در فولادشهر از رفتار برانکو ناراحت شده بودند، عدم حضور قلعه نویی در نشست خبری در ورزشگاه خانگی و استفاده از اصطلاحی که پیش‌تر برانکو استفاده کرده بود، سبب شد خبرنگاران و به خصوص رسانه های اصفهانی بار دیگر به انتقاد از این رفتار برآیند که مربی پرتغالی سعی کرد با آرامش به سوال آنها پاسخ بدهد و حضورش در نشست خبری را دلیلی بر ادای احترام به آنها بداند.

امیرقلعه نویی و برانکو ایوانکوویچ دیدارهای حساسی برابر هم برگزار کردند ولی شاید مهم ترین واژه‌ای که حالا از دل نبرد ژنرال و پروفسور بیرون می آید، چیزی جز سیرک نباشد !  واژه‌ای که توسط برانکو در فولادشهر استفاده شد و یکشنبه 18 آذرماه در نقش جهان توسط قلعه نویی و در کنایه به رفتار برانکو پاسخ داده شد، تا نبرد بعدی این دو مربی تحت تاثیر این کلید واژه بوده باشد.

نیم فصل بدون شکست
سپاهان دوباره به طرح زودج و فرد برگشت و مساوی برد و مساوی محصول هفته سیزده و چهارده و پانزدهمش شد و با صدر نشینی البته هم امتیاز با پرسپولیس و پدیده نیم فصل را به اتمام رساند.

فهرست نتایج تیم سپاهان درنیم فصل اول لیگ برتر دوره هجدهم ۹۸-۹۷ به شرح زیر است:

 

هفته اول:
سپاهان ۰ - ۰ صنعت نفت
هفته دوم:
سپیدرود ۱ - ۶ سپاهان
هفته سوم:
سپاهان ۰ - ۰ پیکان
هفته چهارم:
ذوب آهن ۱ - ۲ سپاهان
هفته پنجم:
سپاهان ۲ - ۲ تراکتورسازی
هفته ششم:
پارس جم ۲ - ۲ سپاهان
هفته هفتم:
سپاهان ۳ - ۱ فولاد
هفته هشتم:
نفت م ۰ - ۲ سپاهان
هفته نهم:
سپاهان ۳ - ۲ نساجی
هفته دهم:
استقلال ۰ - ۱ سپاهان
هفته یازدهم:
سپاهان ۳ - ۰ سایپا
هفته دوازدهم:
سپاهان ۱ - ۱ پرسپولیس
هفته سیزدهم:
ماشین‌سازی ۱ - ۱ سپاهان
هفته چهاردهم:
سپاهان ۱ - ۰ پدیده
هفته پانزدهم:
اس.خوزستان ۱ - ۱ سپاهان

شروع نیم فصل دوم مثل نیم فصل اول
دو دیدار ابتدایی نیم فصل دوم تقریبا شبیه به همان نیم فصل اول برای سپاهان بود، یعنی تساوی مقابل صنعت نفت و پیروزی پر گل سه بر صفر مقابل سپید رود رشت. اما در هفته سوم امیر قلعه نویی در مواجهه با ذوب آهنی که از منصوریان به عنوان مربی استفاده می کرد شوکه شد و به تساوی رضایت داد . 

اولین شکست
در هفته بیستم اما سپاهان از تراکتور سازی شکست خورد تا اولین شکست را دریافت کرده باشد. تراکتور سازی که با محمد تقوی قبلا اوج گرفته بود دو بر صفر سپاهان را شکست داد.
سکوت قلعه نویی شکست
امیر قلعه نویی که در تاریخ ۲۰ بهمن تنها با حضور در محل برگزاری نشست خبری و سکوت در برابر قرائت بیانیه‌اش که توسط مدیر رسانه‌ای تیم خوانده شد، بدون هیچ صحبتی نشست را ترک کرد، بعد از چهار هفته و در پایان دیدار با فولاد خوزستان بار دیگر در نشست حضور یافت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در این بین به دلیل غیبت و سکوتش یکماهه‌اش نیز اشاره کرد.
بازگشت به زوج و فرد
سپاهان پس از این بازی در هفته بیست و یکم پارس جنوبی را برد و با فولاد در هفته بیست و دوم مساوی کرد. هفته بیست و سوم سپاهان مقابل نفت مسجد سلیمان برنده شد و در هفته بیست و چهارم مقابل نکونام مجددا متوقف شد تا نکونام را خیلی ها باور کنند. 
انتقام استقلال از قلعه نویی و سپاهان
در هفته بیست و پنجم استقلال دقیقا در قلعه نویی تایم با گل زیبای پاتوسی از سپاهان انتقام گرفت و در پایان بازی بازیکنان شفر را به هوا انداختند. غافل از اینکه پروسه برکناری شفر کلید خورده است. 

سپاهان – پرسپولیس جنجال و دیگر هیچ!
در هفته بیست و ششم سپاهان با 5 گل سایپای بحران زده را از جلوی پا برداشت تا برسد به بازی سال، یعنی دیدار با پرسپولیس که می توانست قهرمان را تعیین کند. برد سپاهان رسما پرسپولیس را پایین می کشید، این بازی اما به سود پرسپولیس رقم خورد و بازی مساوی شد. دیداری که گل نداشت، اما در دقایق پایانی پُر از درگیری و برخورد فیزیکی بازیکنان با یکدیگر بود و فحاشی تماشاگران و درگیری هواداران دو تیم را به همراه داشت؛ البته این تساوی بهترین نتیجه برای استقلال و دیگر مدعیان قهرمانی و کسب سهمیه آسیایی مثل تراکتورسازی و پدیده هم بود. بعد از این بازی سپاهان فولاد را دو بر صفر برد و با پدیده مساوی کرد تا ضمن رعایت طرح زوج و فرد خودش لیگ را با مقام نایب قهرمانی به پایان برساند تا هم سپاهان و هم امیر قلعه نوعی همچنان در حسرت جام بمانند.

فهرست نتایج تیم سپاهان درنیم فصل دوم لیگ برتر دوره هجدهم ۹۸-۹۷ به شرح زیر است:

هفته شانزدهم:
صنعت نفت ۰ - ۰ سپاهان
هفته هفدهم:
سپاهان ۳ - ۰ سپیدرود
هفته هجدهم:
پیکان ۰ - ۱ سپاهان
هفته نوزدهم:
سپاهان ۱ - ۱ ذوب آهن
هفته بیستم:
تراکتورسازی ۲ - ۰ سپاهان
هفته بیست و یکم:
سپاهان ۱ - ۰ پارس جم
هفته بیست و دوم:
فولاد ۱ - ۱ سپاهان
هفته بیست و سوم:
سپاهان ۱ - ۰ نفت م
هفته بیست و چهارم:
نساجی ۰ - ۰ سپاهان
هفته بیست و پنجم:
سپاهان ۰ - ۱ استقلال
هفته بیست و ششم:
سایپا ۲ - ۵ سپاهان
هفته بیست و هفتم:
پرسپولیس ۰ - ۰ سپاهان
هفته بیست و هشتم:
سپاهان ۲ - ۰ ماشین‌سازی
هفته بیست و نهم:
پدیده ۱ - ۱ سپاهان
هفته سی ام:
سپاهان ۲ - ۰ اس.خوزستان

نقل و انتقالات لیگ نوزدهم برای سپاهان

فهرست نقل و انتقالات سپاهان برای فصل ۹۸-۹۹ به شرح زیر است:
لیست بازیکنان ورودی : امید نورافکن، شایان مصلح، علیرضا نقی زاده، محمد رضا حسینی، جورج وولسیانی، رضا میرزایی، محمد زینالی، محمد محبی، محمدرضا حسینی و مرتضی منصوری 

لیست بازیکنان خروجی: سیاوش یزدانی، محمد ابراهیمی، جلال الدین علی محمدی، محمد مسلمی پور، خالد شفیعی، حسن جعفری، رضا دهقانی، میلاد سرلک، بختیار رحمانی و مهدی امینی از طلایی پوشان جدا شدند.

جنجال بزرگ حذفی!
اما جنجالی ترین اتفاق ها نه در لیگ برتر که در جام حذفی بین سپاهان و پرسپولیس رخ داد.  در این دیدار که دقیقا در قلعه تایم( لحظات آخری که معمولا متعلق به قلعه نوعی بود) نتیجه ای نوستالژیک و پر افسوس برای سپاهان رقم زد، جنجال های زیادی ایجاد شد که تا همین امروز و در آغاز لیگ نوزدهم هم ادامه دارد. 
در دقیقه ۱۲۰ و در حالی که همه در انتظار اتمام بازی بودند، شوت احمد نورالله‌ی با برخورد به پای بازیکن سیاوش یزدانی وارد دروازه سپاهان شد و پرسپولیس در آخرین دقیقه بازی به گل پیروزی بخش خود دست یافت.
با این گل بازی به پایان رسید و پرسپولیس به فینال جام حذفی صعود کرد تا ۱۲ خرداد در فولاد آره نا به مصاف داماش گیلان برود.
به این ترتیب بود که قصه شروع شد. 
محرومیت یزدانی آغاز یک پروسه بود در این دیدار که محرومیت ها و جنجال هایی ایجاد کرد امیر قلعه نویی سه روز بعد از آن دیدار گفت: به خاطر صحبت‌های یزدانی ما خودمان با او برخورد کردیم. او فردای بعد از بازی مصاحبه کرد و خودش هم پشیمان بود ولی اگر مربی او قلعه‌نویی نبود فقط به او یک تذکر می‌دادند و یک تعلیق. البته کار یزدانی خوب نبود. آن‌ها مشکلشان من هستم. ما توقع داشتیم یزدانی را با یک تذکر و یک تعلیق روبرو کنند. اگر من نبودم صد درصد همین می‌شد. ما فقط یزدانی که محروم است و کومان که مصدوم است را در اختیار نداریم.
وی در کنفرانس خبری بعد از بازی جنجال بزرگی به پا کرد: قلعه نویی: پرسپولیس با مهندسی فوتبال به فینال جام حذفی راه یافت

احکام انضباطی برای سپاهان و پرسپولیس
با اعلام کمیته انضباطی تیم پرسپولیس به دلیل پرتاب اشیا محترقه ، استفاده از لیزر و شعارهای موهن و تحریک تماشاگران تیم مقابل به پرداخت 1/000/000/000 ریال جریمه نقدی محکوم شد. 
همچنین تماشاگران این تیم از حضور در یک مسابقه از همراهی تیم خود محروم هستند.گفتنی است، این رای قابل تجدید نظر است.
تیم سپاهان اصفهان به دلیل پرتاب اشیا و استفاده از شعارهای موهن از سوی تماشاگران منتسب به برگزاری یک مسابقه بدون حضور تماشاگر محکوم و باید800/000/000 ریال جریمه نقدی پرداخت کند.این رای قابل تجدید نظر است.

به هر حال سپاهان وسط همین دعوا ها خودش را به لیگ نوزدهم رسانده است و باید دید با اینهمه درگیری و دعوا و آن تغییرات برای لیگ جدید چه اتفاقاتی را رقم می زند؟

علیرضا بیرانوند- دروازه بان تیم پرسپولیس به دلیل رفتار غیر ورزشی به یک جلسه از همراهی تیم خود محکوم شد و باید 400/000/000 میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت کند. این رای از حیث جریمه نقدی قابل تجدید نظر است.
سیامک نعمتی و بشار رسن- بازیکنان تیم پرسپولیس تهران به دلیل رفتار غیر ورزشی هر کدام به طور جداگانی به توبیخ کتبی وپرداخت 30 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
امیر قلعه نویی-سرمربی سپاهان به دلیل رفتار غیر ورزشی به یک جلسه از همراهی تیم خود محروم شد و باید 000/000/400 ریال جریمه نقدی پرداخت کند. این رای از حیث جریمه نقدی قابل تجدید نظر است.
میگوئل تکسیرا- مربی تیم سپاهان اصفهان به دلیل رفتار غیر ورزشی به یک جلسه از همراهی تیم خود محروم است و باید20 میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت کند.این رای از حیث جریمه نقدی قابل تجدید نظر است.
مهدی کیانی- بازیکن تیم سپاهان به دلیل نشراکاذیب از طریق مصاحبه  به پرداخت 50 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.
سیاوش یزدانی به دلیل تحریک عمومی به خشونت  به یک جلسه از همراهی تیم خود و حضور در مسابقه که به لحاظ محرومیت متحمل شده  ناشی از دستور موقت، باید 100 میلیون ریال جریمه نقدی پرداخت کند. رای از حیث جریمه نقدی قابل تجدید نظر است.

اخبار مرتبط:

گزارش عملکرد نساجی از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

گزارش عملکرد سایپا از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال

گزارش عملکرد پرسپولیس از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال

گزارش عملکرد استقلال از لیگ هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال

تگ ها


گزارش عملکرد سپاهان قلعه‌نویی امیر قلعه نویی نقل و انتقالات سپاهان عملکرد سپاهان در لیگ هجدهم سپاهان در جام حذفی اخبار سپاهان بازیکنان سپاهان کادر فنی سپاهان سپاهان در آسیا سپاهان لیگ برتر خلیج فارس فوتبال