گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

شهر خودرو در فصلی گذشته موفق شد با شروع خوب خود در لیگ برتر تا هفته‌های پایانی در قامت یک تیم مدعی قهرمانی و کسب سهمیه در میادین حاضر شود....

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

به گزارش خبرنگار مدال، شهر خودرو را باید پدیده واقعی لیگ هجدهم دانست. گل‌محمدی و شاگردانش در روزهایی که کسی انتظارش را نداشت در قامت یک مدعی در لیگ برتر به میدان رفتند و در مقطعی حتی در صدر جدول لیگ برتر حضور داشتند. شهر خودرو با گروهی از بازیکنان جوان و ناشناخته موفق شد یقه مدعیان را بگیرد و در نهایت نیز توانستند بالاتر از تراکتور، سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا را کسب کنند.

آیا پدیده که به  شهرخودرو خراسان تغییر نام داده، به عنوان پدیده لیگ هجدهم می‌تواند همچون فصل گذشته مدعی قهرمانی باشد و بار دیگر معادلات را برهم بزند؟ آیا شهرخودرو در لیگ قهرمانان آسیا می‌تواند نماینده شایسته‌‌ای برای فوتبال ایران باشد؟ اینها سوالاتی است که ذهن همه را در قبال تیم شهرخودرو به خود مشغول کرده است.

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

از خانه‌نشینی تا حضور در مشهد
پس از نتایج نه چندان خوب در تراکتور محروم از جذب بازیکن، گل‌محمدی مدتی از لیگ برتر دور بود. وی تابستان سال گذشته با پدیده به پیوست و هدایت این تیم را برعهده گرفت. با حضور مربیانی چون ساکت الهامی و داوود فنایی در کادر فنی، یحیی تیم فنی قدرتمندی در اختیار داشت و با شروع زودهنگام تمرینات، موفق شد تیمی سرسخت را راهی لیگ برتر کند. هر چند مشکلات مالی بی‌پایان پدیده مانع از تحقق تمام اهداف گل‌محمدی در این تیم شد با این حال در همان شرایط نیز گل‌محمدی توانست تیمی یکدست را برای لیگ برتر آماده کند.

جذب بازیکنان ناشناخته و باکیفیت
مسعود ریگی، یونس شاکری، محمد ناصری، امیر منصوریان، فرشاد هاشمی، محمد قنبری، ابوالفضل عباسی، مهران امیری، محمد قاسمی‌نژاد و یوسف بهزادی تمام خریدهای تابستانی گل‌محمدی در تابستان سال گذشته بودند و این در حالی بود که بازیکنانی چون معین عباسیان، محمد قاضی، شهاب گردان، محمدرضا خانزاده و ... این تیم را ترک کرده بودند. گلمحمدی تنها از دو سهمیه لیگ برتری استفاده کرد و با جذب بازیکنان لیگ یکی و بهره بردن از بازیکنان جوان پدیده تیمی قدرتمند را روانه لیگ برتر کرد.

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

شروع خوب به رغم شکست هفته اول
پدیده در هفته نخست و در شرایطی که تنها 13 بازیکن در اختیار داشت مقابل پرسپولیس با یک پنالتی بازی را واگذار کرد. روند خوب یاران یحیی از هفته دوم آغاز شد و در 14 بازی بعدی پدیده، 9 برد و 4 تساوی حاصل شد و مدعیانی چون استقلال، تراکتور مقابل پدیده متوقف شدند. در پایان نیم فصل نخست لیگ برتر، پدیده با 31 امتیاز و تنها به دلیل تفاضل گل کمتر نسبت به سپاهان و پرسپولیس در رده سوم جدول قرار گرفت. نتایج این تیم در نیم‌فصل اول فصل گذشته به شرح زیر است:
پدیده 0 - 1 پرسپولیس
استقلال خوزستان 1 - 2 پدیده
پدیده 1 - 0 صنعت نفت
سپیدرود 0 - 2 پدیده
پدیده 2 - 1 پیکان
ذوب‌آهن 1 - 2 پدیده
پدیده 0 - 0 تراکتورسازی
پارس جنوبی 1 - 1 پدیده
پدیده 2 - 0 فولاد
نفت مسجدسلیمان 0 - 1 پدیده
پدیده 3 - 0 نساجی
استقلال 0 - 0 پدیده
پدیده 1 - 0 سایپا
سپاهان 1 - 0 پدیده
پدیده 2 - 2 ماشین‌سازی

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

از پدیده تا شهرخودرو
پش از مشکلات بی‌پایان مالی و اعتصاب‌های چندین باره که پدیده را تا مرز انحلال پیش برده بود، این تیم در اواسط دی ماه سال گذشته رسما به شرکت شهر خودرو واگذار شد تا با نام و مالک جدید در مسابقات حاضر شود. فرهاد حمیداوی مالک جدید این تیم در گام نخست بخشی از بدهی‌های دردسرساز این تیم را پرداخت کرد و موفق شد گل‌محمدی و بازیکنان این تیم را در مشهد حفظ کند.

نقل و انتقالات نیم‌فصل
به مانند نیم‌فصل نخست، پدیده شهر خودرو در جذب بازیکن چندان موفق عمل نکرد و تنها میلاد فراهانی، بهنام برزای و کارلوس چاواریا به این تیم اضافه شدند. این در حالی است که بازیکنانی چون محمد قنبری، مهران امیری، محمد ناصری، محمدرضا خلعتبری، فریبرز گرامی و امیر منصوریان از جمع یاران گل‌محمدی جدا شدند تا پدیده شهر خودرو با حداقل نفرات نیم‌فصل دوم را آغاز کند.

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

کسب سهمیه لیگ قهرمانان و شگفتی‌سازی
پس از تغییر و تحولات مدیریتی، پدیده شهر خودرو با گل‌محمدی نیم‌فصل دوم را آغاز کرد. مشهدی‌ها باز هم در گام نخست مقابل پرسپولیس مغلوب شدند و با این حال عملکرد تدافعی این تیم در نیم‌فصل دوم بهتر شد و یاران گل‌محمدی به روند خوب خود در نیمه دوم فصل نیز ادامه دادند. پدیده شهر خودرو در نیم‌فصل دوم موفق شد تراکتور و استقلال را شکست دهد و سپاهان را هم مغلوب کند تا در پایان فصل با 56 امتیاز در رده چهارم جدول قرار بگیرند.

پرسپولیس 2 - 0 پدیده
پدیده 1 - 0 استقلال خوزستان
صنعت نفت 0 - 0 پدیده
پدیده 2 - 0 سپیدرود
پیکان 0 - 0 پدیده
پدیده 0 - 1 ذوب‌آهن
تراکتورسازی 1 - 0 پدیده
پدیده 1 - 0 پارس جنوبی
فولاد 1 - 1 پدیده
پدیده 3 - 0 نفت مسجدسلیمان
نساجی 1 - 0 پدیده
پدیده 1 - 0 استقلال
سایپا 0 - 1 پدیده
پدیده 1 - 1 سپاهان
ماشین‌سازی 1 - 2 پدیده

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

یحیی ماند تا مزد زحماتش را بگیرد
فصل گذشته برای شهر خودرو  در حالی به پایان رسید که یکی از تیم‌های کم هزینه لیگ بالاتر از تراکتور کهکشانی مجوز آسیایی شدن خود را جشن گرفت. شاگردان یحیی در حالی که در طول فصل گاها صدرنشین هم بودند با کسب مقام چهارمی آسیایی شدند اما کمتر از یکماه بعد از اتمام لیگ در پی جدایی برانکو ایوانکوویچ و تبدیل شدن یحیی گل محمدی به عنوان گزینه شماره یک باشگاه پرسپولیس، هواداران مشهدی را نگران کرد. آنها می‌دانستند که رکن اصلی موفقیت تیم شان کسی نبوده جز سرمربی جوان و ایرانی که با تلفیقی از بازیکنان جوان و با تجربه توانسته بود تیمی قابل تحسین را شکل دهد. تیمی که از نظر شکل بازی هم تحسین کارشناسان را برانگیخته بود. باشگاه پرسپولیس مصر به جذب یحیی گل محمدی بود که با مشهدی‌ها در پایان فصل تمدید کرده بود اما مرغ حمیداوی مالک باشگاه هم یک پا داشت. از عرب اصرار و از حمیداوی انکار. در نهایت گل‌محمدی ماند و با جدایی ساکت الهامی شاهد ملحق شدن حمید مطهری به کادر فنی تیم مشهدی بودیم. مربی جوانی که سال‌ها در لیگ برتر کار کرده و از مربیان تاکتیکی لیگ بشمار می‌رود. حالا مطهری دستیار اول گل محمدی است و داوود فنایی هم مربی گلرهای توانمندی که با رو کردن رشید مظاهری در ذوب آهن و پیام نیازمند در پیکان نشان داده که از چه توانی در حوزه تخصصی خود برخوردار است. در واقع گل‌محمدی با کادر حرفه‌ای در شهر خودرو ماند تا مزد زحماتش را بگیرد. او می‌تواند در لیگ نوزدهم هم موفقیت‌های سال گذشته را تکرار کند؟ شهرخودرو در نقل و انتقالات تقویت شده یا تضعیف؟ 

اسمی‌ها در تیم شگفتی ساز
پیوستن مسعود ریگی به استقلال و رفتن یکی از دو قاسمی‌نژاد به فولاد و جدایی یکی دو بازیکن دیگر از جمله میلاد فراهانی و یوسف بهزادی در پست دروازه برای شهر خودرو اتفاق خوشایندی نبود و حتی نگرانی هایی را ایجاد کرد اما شهرخودرو در نقل و انتقالات ورودی هایی هم داشت که اتفاقا خبر ساز شدند. 

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

جذب مهدی رحمتی مهم ترین اتفاق بود
رحمتی در شرایطی از استقلال جدا شد که فصل گذشته در هفده بازی دوازده کلین شیت داشت و میانگین گل خورده وی 0/4 گل در هر بازی بود و این یعنی که تیم آسیایی شهر خودرو یک گلر باتجربه و آماده را بخدمت گرفته است. فرشاد محمدی مهر مدافع راستی که فصل گذشته اغلب تیم‌های مدعی لیگ خواهان او بودند و در استقلال فرصت کافی را برای نشان دادن توانایی خود پیدا نکرد به همراه روح‌الله باقری که برخی مازاد شدن او را تصمیم اشتباه استراماچونی می‌دانند از جمله مهره‌های کارآمدی بودندکه به شهر خوردو پیوستند. دیگر  خرید اسمی شهر خودرو سروش رفیعی بود. البته سروش اگر از نظر  بدنی خود را به شرایط ایده‌آل نرساند شاید تبدیل به گزینه فیکس گل‌محمدی نشود چرا که یحیی گل محمدی به هافبک‌هایی میدان می‌دهد که قدرت دوندگی بالا داشته باشند و سروش رفیعی چنین ویژگی ندارد. اتفاقا گل‌محمدی هم در مصاحبه‌های خود اشاره داشته که سروش اگر می‌خواهد موفق باشد باید سخت کار کند. جذب رفیعی اما شاید پایان خریدهای اسم و رسم دار مالک شهر خودرو نباشد چرا که حمیداوی عنوان کرده که مذاکرات خوبی با امید ابراهیمی داشته‌ و این بازیکن اگر در ایران بازی کند به عضویت شهرخودرو در خواهد آمد.

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

قطب چهارم لیگ از نظر تماشاگر اما بدون استادیوم
شهرخودرو نه تنها با شگفتی سازی تیم چهارم لیگ شد و آسیایی شدن خود را جشن گرفت بلکه با حضور انبوه تماشاگران در دیدارهای خانگی و حتی برخی بازی های خارج از خانه مهم به نوعی در کنار سپاهان  به قطب چهارم فوتبال ایران از نظر تعداد تماشاگر در دیدارهای فصل گذشته تبدیل شد. شهر خودرو مشهد با بازی های تماشاگر پسند و هجومی و کسب نتایج درخشان مقابل تیم های مدعی قهرمانی روز به روز و هفته به هفته مشتاقانه و علاقه مندان بیشتری یافت تا جایی که حالا گل‌محمدی یکی از ره‌آوردهای خود  و تیمش را جذب تماشاگر می‌داند اما او و تیمش  در عین حال بشدت هم ناراحت و دلخور هستند که چرا نمی‌توانند در یکی دو بازی تدارکاتی هم که شده در ورزشگاه امام رضا و یا ثامن بازی کنند. آیا مسوولان مشهدی در رقابت با مدعیان پابه‌پای مالک، کادر فنی و بازیکنان و تماشاگران تلاش خواهند کرد که تیم محبوب شهر مشهد را از همه نظر حمایت کنند؟

گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال

فصل برداشت
پدیده عادت کرده بود برای ماندن بجنگند و در این سال‌ها که از نظر مالکیتی و مدیریتی دچار بحران شده بود اوضاعش بدتر و بدتر می شد اما حالا  این باشگاه با تلاش‌های گل‌محمدی و سماجت او و قهر و آشتی‌های وی به بخش خصوصی واگذار و به یک تیم مدعی تبدیل شده. تیمی که مالک جوان اما فوتبالی‌اش هم نشان داده که با توپ پر وارد عرصه فوتبال شده است. شهر خودرو فصل گذشته به وحدت تاکتیکی خوبی رسید و می‌تواند به رغم برخی تغییرات در ترکیب اصلی در لیگ نوزدهم بازی هایی چشم نوازتری هم به نمایش بگذارد. شهر خوردو اگر فصل را خوب شروع کند و درگیر حاشیه نشود این توان را دارد که باز هم در جمع مدعیان دیده شود. این تیم سودای موفقیت‌های بیشتری را در سر دارد و تلفیق افکار بلندپروازنه و جاه طلبانه گل محمدی و حمیداوی و بازیکنان اسمی و جوان تیم پرتماشاگر مشهدی نویدبخش روزهایی شیرین برای فوتبال دوستان مشهدی است؛ اگر که آنها سخت حامی تیم خود باشند و سطح توقع و انتظارات شان منطقی بوده و فشار روانی و روحی روی تیم ایجاد نکنند. 

در جمع مدعیان
در هر صورت روی سرخ‌های مشهدی به عنوان یک تیم غافلگیر کننده حساب ویژه باز کنید ولو اینکه خیلی‌ها پرسپولیس، استقلال، سپاهان و تراکتور را شانس اصلی قهرمانی بدانند. نادیده گرفتن پدیده اشتباه بزرگی است. آنها تیمی قابل تحسین و توانمند هستند که می‌توانند باز هم معادلات را بر هم بزنند.

بیشتر بخوانید:
گزارش عملکرد سپاهان از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد استقلال از لیگ هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال

تگ ها


اخبار باشگاه پدیده باشگاه پدیده شهرخودرو پدیده شهرخودرو شهرخودرو اخبار پدیده شهر خودرو عملکرد شهر خودرو در لیگ هجدهم گل محمدی شهر خودرو لیگ برتر خلیج فارس فوتبال