گزارش عملکرد پیکان از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌‌برتر

پیکان که فصل را با مجید جلالی آغاز کرده بود پس از چند شکست در هفته‌های پایانی لیگ هجدهم، از حسین فرکی به جای وی استفاده کرد و در نهایت نیز فصل را با حضور در رده هشتم به پایان رساند....

به گزارش خبرنگار مدال، تیم صنعتی و کم تماشاگر پیکان، لیگ هجدهم را با هدف حضور شایسته در رده‌های میانی جدول و البته با رویکرد معرفی بازیکنان جوان، به سبک چند فصل گذشته، آغاز کرد. با حضور مجید جلالی روی نیمکت و کادری قدرتمند از بازیکنان جوان، پیکان تیمی جذاب و سخت‌کوش بود و حریفی سرسخت برای تیم‌های نیمه بالای جدول محسوب می‌شد. با این حال جوانی و کم‌تجربگی بازیکنان این تیم در مقطعی گریبان این تیم را گرفت و در نهایت نیز چند نتیجه ضعیف منجر به تغییرات در کادر فنی این تیم شد.

شروع کار با جلالی
پیکان فصل را با مجید جلالی شروع کرد. سرمربی باتجربه پیکانی‌ها در تابستان سال گذشته بازیکنانی چون مرتضی آقاخان، صادق بارانی و رحمان احمدی را از دست داد و در سمت مقابل، وحید شیخ‌ویسی، سعید واسعی، عیسی آل‌‎کثیر، مگنو باتیستا، محمد قاضی و سامان نریمان جهان به این تیم اضافه شدند. جلالی در لیگ هجدهم برای سومین فصل متوالی هدایت پیکان را برعهده داشت و در آغاز فصل یکی از پردوام‌ترین سرمربیان لیگ برتری بود.

شروع فصل
خودروسازان فصل را به بهترین شکل ممکن آغاز کردند. شاگردان جلالی در گام نخست استقلال را در آزادی متوقف کردند و در هفته دوم سایپا را با 3 گل شکست دادند. پیکانی‌ها در هفته سوم سپاهان را در اصفهان متوقف کردند و در هفته چهارم نیز مقابل ماشین‌سازی متوقف شدند. نخستین شکست فصل پیکانی‌ها در هفته پنجم مقابل پدیده در مشهد رقم خورد هر چند با پیروزی هفته ششم یاران جلالی مقابل استقلال خوزستان، پیکان به رده پنجم جدول صعود کرد. دیدار هفته هفتم پیکانی‌ها مقابل نفت آبادان نیز در شرایطی که با برتری این تیم همراه شده بود در نهایت با جنجال به وجود آمده در ورزشگاه تختی آبادان نیمه تمام ماند تا این بازی با حکم کمیته انضباطی 3-0 به سود پیکان اعلام شود. یاران جلالی در هفته هشتم نیز موفق شدند سپیدرود را با یک گل مغلوب کنند.

نتایج پیکان در 8 هفته نخست:
استقلال 0 - 0 پیکان
پیکان 3 - 0 سایپا
سپاهان 0 - 0 پیکان
پیکان 1 - 1 ماشین‌سازی
پدیده 2 - 1 پیکان
پیکان 1 - 0 استقلال خوزستان
صنعت نفت 0 - 3 پیکان
پیکان 1 - 0 سپیدرود

آغاز بحران و جدایی جلالی
پس از تساوی مقابل ذوب‌آهن در هفته دهم (بازی پیکان با پرسپولیس در هفته نهم به تعویق افتاد)، روند شکست‌های پیکان آغاز شد. پیکان به ترتیب مقابل تراکتور، پارس جنوبی، پرسپولیس (بازی معوقه)، فولاد، نفت مسجدسلیمان و نساجی مغلوب شد. 6 شکست متوالی در لیگ هفدهم نیز برای پیکان تکرار شده بود با این حال این بار منجر به جدایی جلالی از جمع خودروسازان شد و دوران حضور وی در این تیم با این روند منفی به پایان رسید.

نتایج هفته نهم تا پانزدهم پیکان:
ذوب‌آهن 1 - 1 پیکان
پیکان 1 - 2 تراکتورسازی
پارس جنوبی 3 - 0 پیکان
پرسپولیس 2 - 1 پیکان (بازی معوقه)
پیکان 2 - 3 فولاد
نفت مسجدسلیمان 1 - 0 پیکان
پیکان 0 - 1 نساجی

بازگشت فرکی به لیگ برتر
پس از جدایی مجید جلالی، حسین فرکی سرمربی پیکان شد. این سرمربی پرافتخار لیگ برتر در نقل و انتقالات زمستانی؛ بازیکنانی چون محمد ناصری، جابر انصاری، سعید قائدی‌فر و مارکو ووکچوویچ را به لیست بازیکنان پیکان اضافه کرد که از این جمع تنها ووکچوویچ به ترکیب اصلی این تیم رسید. مهدی شیری مهم‌ترین بازیکن جداشده پیکان در زمستان بود که این تیم را به مقصد پرسپولیس ترک کرد.

طلسمی که پس از 9 بازی شکست
روند باخت‌های پیکان در آغاز نیم‌فصل دوم نیز ادامه یافت. یاران فرکی در بازی نخست نیم‌فصل دوم مقابل استقلال شکست بدی را تجربه کردند و در بازی هفته هفدهم نیز مقابل سایپا شکست خوردند. شکست مقابل سپاهان در هفته هجدهم نهمین باخت متوالی پیکان در لیگ برتر بود تا این تیم از این حیث صاحب یک رکورد منفی در ادوار لیگ برتر شود. پیکان در بازی هفته نوزدهم مقابل ماشین‌سازی موفق به کسب پیروزی شد و وضعیت خود را در جدول لیگ برتر بهبود بخشید. متوقف کردن پدیده مدعی در هفته بیستم و پیروزی مقابل استقلال خوزستان در هفته بیست و یکم باعث شد تا پیکان به کلی از بحران دور شود. یاران فرکی در هفته بیست و دوم مقابل نفت آبادان و در هفته بیست و سوم مقابل سپیدرود با نتیجه تساوی زمین بازی را ترک کردند.

نتایج پیکان در هفته شانزدهم تا بیست و سوم به شرح زیر است:
پیکان 0 - 4 استقلال
سایپا 3 - 1 پیکان
پیکان 0 - 1 سپاهان
ماشین‌سازی 0 - 1 پیکان
پیکان 0 - 0 پدیده
استقلال خوزستان 0 - 1 پیکان
پیکان 1 - 1 صنعت نفت
سپیدرود 2 - 2 پیکان

هفته‌های پایانی
به رغم مسجل شدند بقای پیکان در لیگ برتر، این تیم تا هفته پایانی با قدرت کامل در بازی‌ها حضور یافت. در مقطعی از نیم‌‎فصل دوم فرکی سجاد مشکل‌پور، محمد قاضی و ابوالفضل ابراهیمی را از این تیم کنار گذاشت و این بازیکنان تا پایان فصل از این تیم دور ماندند. خودروسازان در هفته‌های بیست و چهارم و پنجم به ترتیب مقابل پرسپولیس و ذوب‌آهن مغلوب شدند با این حال تراکتور را در ایستگاه بیست و ششم مغلوب کردند و پارس جنوبی را هم در هفته بیست و هفتم مغلوب کردند. تساوی مقابل فولاد، پیروزی مقابل نفت مسجدسلیمان و شکست مقابل نساجی نیز عملکرد پیکانی‌ها در هفته‌های پایانی فصل هجدهم لیگ برتر بود. پیکان فصل را با 35 امتیاز و با حضور در رده هشتم جدول به پایان رساند.

نتایج پیکان در هفته‌های بیست و چهارم تا سی‌ام لیگ هجدهم به شرح زیر است:
پیکان 0 - 2 پرسپولیس
پیکان 0 - 1 ذوب‌آهن
تراکتورسازی 0 - 1 پیکان
پیکان 3 - 2 پارس جنوبی
فولاد 1 - 1 پیکان
پیکان 1 - 0 نفت مسجدسلیمان
نساجی 2 - 0 پیکان

معرفی بازیکنان جوان
پیکان در لیگ هجدهم روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و در مجموع عملکرد قابل قبولی را از خود به ثبت رساند. بازیکنان نسبتا جوانی چون حجت حق‌وردی، امیرحسین کریمی، سعید واسعی، ماهان رحمانی، امیر روستایی، مهدی امینی، محمد خدابنده‌لو و ... در ترکیب این تیم شانس بازی پیدا کردند. هر چند به نظر می‌رسید سرمربیان پیکان می‌توانستند زمان بیشتری را به بازیکنان جوان این تیم اختصاص دهند و از برخی داشته‌های جوان خود بهره بیشتری بگیرند.

نقل و انتقالات
پیکان از جمله تیم‌های فعال در تابستان امسال بوده است. حسین فرکی به فعالیت خود در این تیم ادامه داده و بازیکنانی چون محمد ستاری، حسین پورامینی، ابراهیم صالحی، جلال علی‌محمدی، میلاد شیخی‌سلیمانی، احسان جودکی و میلاد پورصف‌شکن به این تیم پیوسته‌اند و شهریار مغانلو نیز با پایان دوره سربازی خود در ملوان به این تیم بازگشته است. فرکی در هفته نخست به جز پورصف‌شکن و جودکی از سایر بازیکنان جدید خود در ترکیب اصلی بهره برد، اقدامی که نشان از اعتماد وی به خریدهای جدید دارد. لیست خروجی پیکان شلوغ بوده و بازیکانی چون محمد قاضی، سجاد مشکل‌پور، سامان نریمان جهان، شاهین ثاقبی، محمد ناصری، مگنو باتیستا، عیسی آل‌کثیر، مهدی مومنی، سعید قائدی‌فر و آرمان قاسمی در میان بازیکنان بزرگسال و مهیار جباری، علی خانزادی، امیر روستایی، محمدرضا احمدی، علیرضا اسدآبادی، ابوالفضل رزاق‌پور، امیر حسین جدی و سینا اسدبیگی در میان بازیکنان جوان جدا شده از این تیم قرار دارند.

اخبار مرتبط:
گزارش عملکرد پارس‌جنوبی تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد شاهین بوشهر تا آغاز لیگ نوزدهم
گزارش عملکرد شهرخودرو از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد تراکتور از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد نساجی از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد ذوب‌آهن از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد سپاهان از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد استقلال از لیگ هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد پرسپولیس از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد ذوب‌آهن از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌ برتر فوتبال
گزارش عملکرد سایپا از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ برتر فوتبال
گزارش عملکرد صنعت نفت آبادان از فصل هجدهم تا آغاز فصل نوزدهم لیگ‌‌برتر

 

تگ ها


اخبار پیکان باشگاه پیکان پیکان نقل‌ــوــانتقالات‌ــپیکان اخبار لیگ برتر ایران لیگ برتر ایران لیگ برتر فوتبال ایران برنامه لیگ برتر فوتبال ایران عملکرد پیکان در لیگ هجدهم پیکان در لیگ هجدهم حسین فرکی مجید جلالی لیگ برتر خلیج فارس فوتبال