گزارش ؛ قانون نیمار را ایرانی کنیم

آرمن ساروخانیان به گزارش مد ......

آرمن ساروخانیان

   به گزارش مدال به نقل از آی اسپورت - هضم قرارداد نیمار برای فرانسوی ها سخت بود. 222 میلیون یورو برای خرید یک بازیکن، در روزهایی که رکود اقتصادی دست از سر این کشور بر نمی دارد. البته کاری از دست هیچ کس ساخته نبودیک باشگاه خصوصی که مالکیتش با قطری هاست تصمیم گرفته چنین پولی را بپردازد و موارد قانونی را هم رعایت کرده؛ از بازی جوانمردانه مالی یوفا (همخوانی درآمد و هزینه) گرفته تا مالیات باشگاه و بازیکن که باید بر اساس قوانین فرانسه پرداخت شود. در یک کلام دارندگی و برازندگی.

این وضعیت اما دوام چندانی نداشتمیشل زومکلر، یکی از نمایندگان مجلس طرحی پیشنهاد داده که از سال آینده قراردادهایی که از رقم مشخصی بالاتر باشد، معادل پنج درصد از رقم قرارداد را برای کمک به باشگاه های آماتور پرداخت کند. او تلاش کرده از قرارداد بین طرف قطری و برزیلی، نفعی برای ورزش فرانسه ببرد. طرحی که اگر تصویب شود احتمالا به «قانون نیمار» معروف خواهد شد، ولی به کام جوانان فرانسوی است. او درباره طرحش گفته: «هدف این است که برای انتقالات گران مالیات وضع کنیم نه قراردادهای دو سه میلیون یورویی. وقتی باشگاهی برای خرید یک بازیکن 100 میلیون یورو می پردازد، می تواند 5 میلیون یورو بیشتر هم برای ورزش آماتور بدهد که این روزها برای تامین هزینه ها مشکل دارد. انتظار می رود در شرایط فعلی از این طرح حمایت شود.» طرح های مشابهی پیش از این هم در فرانسه پیشنهاد شده، ولی بعد از ظهور پدیده پاری سن ژرمن که به کنایه آن را قطر سن ژرمن هم می نامند، انتظار می رود این بار با استقبال بیشتری روبه رو و تصویب شود.

روندی که از لیگ برتر انگلیس شروع شد در سال های اخیر به فوتبال فرانسه هم رسیده و سه باشگاه معتبر پاری سن ژرمن، مارسی و موناکو به مالکیت خارجی ها در آمده. سرمایه داران با استفاده از این برندها به فکر منافع مالی و تبلیغاتی هستند و حالا فرانسوی ها که بستر این سرمایه گذاری را فراهم کرده اند به این فکر افتاده اند که از این فرصت بی بهره نمانند. واکنش سریع و مسوولانه این نماینده نمونه ای است که چطور می توان به کمک فرصت های قانونی از پولی که در ورزش حرفه ای هزینه می شود به نفع گسترش ورزش آماتور استفاده کرد و جوانان را به سمت ورزش کشاندمشابه چنین بحثی در ورزش ایران هم وجود دارد و ورزشکاران اکثر رشته ها گلایه دارند که حتی بخش کوچکی از بودجه فوتبال هم به آنها نمی رسد. در این سال ها اما راهکاری پیدا نشده و فاصله این دو گروه در حال افزایش است. چه خوب که در ایران هم بتوان از فرصت های قانونی برای کمک به ورزش عمومی استفاده کرد و به راه حلی رسید که ورزش حرفه ای بخشی از بودجه ورزش آماتور را تامین کند.

 

تگ ها


اخبار روز Neymar da Silva Santos Júnior پاری سن ژرمن فوتبال