گزارش مدال از ۸۹ دربی پایتخت/آبی ها پیشتاز در تعداد بردها

روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه نودمین دربی پایتخت برگزار می شود و دو رقیب دیرینه در هیجان انگیزترین دیدار لیگ برتر ایران دریک روز میان هفته ساعت ۴ بعد از ظهر در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت......

روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه نودمین دربی پایتخت برگزار می شود و دو رقیب دیرینه در هیجان انگیزترین دیدار لیگ برتر ایران دریک روز میان هفته ساعت ۴ بعد از ظهر در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت...

به گزارش خبرنگار مدال، دو تیم استقلال و پرسپولیس در 88 بازی به مصاف هم رفته اند و یک دیدار هم بدون بازی رودرو در سوپرجام با نتیجه ای که سازمان لیگ فعلا به سود سرخ ها اعلام کرد و کارش به دادگاه cas  کشیده شد، به اتمام رسید تا سرخابی ها به نودمین دیدار با یکدیگر برسند.
در 89 بازى انجام شده  26برد برای تیم استقلال و 22 برد برای تیم پرسپولیس ثبت شده است تا آبی های تهرانی همچنان پیشتاز در تعداد بردهای دربی باشند.
در 41 بازى دیگر، دو تیم به نتیجه تساوى رضایت داده‌اند.
تیم استقلال 83 گل زده است و تیم پرسپولیس هم86 بار موفق به گلزنی شده است.
از این 89 بازی برگزار شده، 36بازی در قالب باشگاه های ایران لیگ برتر، 14 بازی در قالب باشگاه های ایران لیگ آزادگان، 14 بازی در قالب بازی های باشگاه های تهران، 10 بازی در قالب باشگاه های ایران لیگ تخت جمشید، 3بازی در قالب جام حذفی ایران، 3 بازی در قالب لیگ منطقه‌ای، 1بازی در قالب مسابقات پنج جانبه معرفی نماینده ایران به آسیا، 1 بازی در قالب باشگاه های ایران جام قدس (فینال) و 7بازی در قالب بازی دوستانه انجام شده است.
علی جباری و مرحوم غلامحسین مظلومی با 5 گل زده همچنان صدرنشین گلزنان دربی برای آبی های پایتخت هستند و مرحوم صفر ایرانپاک با 7 گل آقای گل دربی ها برای پرسپولیس است.
طبق آمار ارائه شده، بیشترین گل زده در15 دقیقه پایانی این بازی ها بوده است که در این فاصله زمانی 41 گل به ثمر رسیده است و سهم استقلال 17 گل و سهم پرسپولیس 24 گل بوده است.
مهدی هاشمی‌نسب، شاهرخ بیانی و غلامرضا فتح آبادی گلزنان سرخابی های بوده اند که برای هر دو تیم در دربی به میدان رفته و موفق به گلزنی شده اند.
علی سامره در دربی پنجاه و چهارم در ثانیه 49 بازی موفق به گلزنی شد، این گل، سریع ترین گل تاریخ دربی های پایتخت است.
جابر انصاری، سجاد شهباززاده، امیدرضا روانخواه، فرد ملکیان، ادموند اختر، عباس سرخاب، غلامرضا فتح‌آبادی، محرم عاشری، جواد قراب، غلامحسین مظلومی، حسن جابری‌زاده از تیم استقلال و سروش رفیعی، جری بنگستون، علی علیپور، ایمون زاید، عادل کلاه‌کج، محسن خلیلی، شیث رضایی، عیسی ترائوره، بهنام طاهرزاده، ادموند بزیک، نادر میراحمدیان، رضا عابدیان، علی پروین و حسین همیشه‌جوان از تیم پرسپولیس بازیکنانی هستند که در اولین دربی که به میدان رفتند، موفق به گلزنی شده اند.
داریوش مصطفوی اولین بازیکنی است که برای هر دو تیم بازی کرد، مصطفوی از استقلال به پرسپولیس رفت. منشا، هوار ملامحمد و الونگ الونگ هم سه بازیکن غیر ایرانی در دربی بودند که برای هر دو تیم استقلال و پرسپولیس بازی کرده‌اند.
جری بنگستون در دربی هشتاد و دوم در دقیقه 90+5 بازی گل زده است. این گل، دیرهنگام ترین گل تاریخ دربی های پایتخت تا به امروز بوده است.دیرترین گل استقلالی ها هم در دربی پنجاه و نهم در دقیقه 90+3 توسط پیروز قربانی به ثمر رسید.
اولین مربی استقلال در دربی ها علی دانایی‌فر و اولین مربی پرسپولیس، پرویز دهداری بوده است ضمن این که علی پروین با 26 بار نشتن بر روی نیمکت سرخ ها و منصور پورحیدری با 18 بار مربیگری آبی ها در دربی رکوردار مربیان دو تیم در دربی ها هستند.
اللهیار صیادمنش با 17 سال و 3 ماه در دربی هشتاد و هشتم و غلامرضا عنایتی با 39 سال و 24 روز در دربی هشتاد و یکم به ترتیب جوان ترین و مسن ترین بازیکنان در دربی بوده اند.
ورزشگاه آزادی تا کنون70 بار میزبان این بازی بوده است ، ۱7 بازی هم در امجدیه تهران برگزار شده است. یک بازی در ورزشگاه یادگار امام تبریز و یک بازی نیز در بندرعباس انجام شده است.
 
... و فردا نودمین دربی در حالی برگزار می شود که هر دو تیم استقلال و پرسپولیس قرار است با هدایت مربیان خارجی به میدان بروند. مربیانی که هیچکدام هنوز تجربه دربی تهران را در کارنامه ندارند و با شرایط و حال و هوای این بازی آشنا نیستند.
باید دید تفکرات کدام یک در این بازی می تواند برنده باشد اگر چه شرایط سرخ ها در سه هفته ابتدایی لیگ نوزدهم بهتر از رقیب بوده و استقلال فعلا شرایط چندان مساعدی ندارد و البته پیشکسوتان دو تیم جملگی معتقدند نتیجه دربی هیچگاه متاثر از شرایط تیم ها و جایگاه شان در جدول رده بندی نبوده است...

 

بیشتر بخوانید:

مهاجرانی: دربی امسال تقابل دو سبک متفاوت است

تگ ها


باشگاه استقلال باشگاه پرسپولیس دربی 90 تاریخچه دربی گزارش مدال فوتبال