گزارش ویژه از تمام تقابل‌های ایران و ژاپن

تیم‌های ملی ایران و ژاپن پیش از این در 18 بازی مقابل هم قرار گرفته‌اند که در این دیدارها ایران 7 بار و ژاپن 5 بار به پیروزی دست یافته‌اند و 6 بازی نیز با تساوی دو تیم خاتمه یافته است....

تیم‌های ملی ایران و ژاپن پیش از این در 18 بازی مقابل هم قرار گرفته‌اند که در این دیدارها ایران 7 بار و ژاپن 5 بار به پیروزی دست یافته‌اند و 6 بازی نیز با تساوی دو تیم خاتمه یافته است.

به گزارش خبرنگار مدال، ایران و ژاپن فردا در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا رو در روی هم قرار خواهند گرفت و هر دو تیم امیدوارند تا با پیروزی در این دیدار راهی فینال جام ملت‌ها شوند. در 18 تقابل قبلی ایران 7 و ژاپن 5 بار به پیروزی رسیده‌اند و هر دو تیم امیدوارند فردا این آمار را بهبود ببخشند. بازیکنان ایران در دیدارهای قبلی دو تیم 22 بار موفق به گلزنی شده‌اند و ژاپنی‌ها نیز 18 بار دروازه ایران را باز کرده‌اند.
نخستین تقابل رسمی دو تیم به بازی‌های آسیایی 1951 دهلی باز می‌گردد؛ جایی که دو تیم در نیمه نهایی به مصاف هم رفتند که بازی نخست دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید و در بازی تکراری، ایران با حساب 3 بر 2 و با دو گل مهدی مسعود انصاری و تک گل مسعود برومند از سد ژاپن گذشت. 15 سال بعد، دو تیم در جریان بازی‌های آسیایی 1966 در مرحله گروهی به مصاف هم رفتند که این دیدار با برتری 3 بر 1 ژاپن به پایان رسید و تک گل ایران را حمید شیرزادگان وارد دروازه این تیم کرد. هر چند این دو تیم در نیمه نهایی این بازی‌ها بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند که این دیدار با تک گل فریبرز اسماعیلی به سود ایران به پایان رسید.
 

گزارش ویژه از تمام تقابل‌های ایران و ژاپن

تیم ملی همچنین یک بار در سال 1975 در دیدار رده‌بندی جام ریاست جمهوری در سئول با حساب 3 بر 0 از سد ژاپن گذشته است. ایران و ژاپن در سال 1982 و در جریان بازی‌های آسیایی مقابل هم قرار گرفتند که این دیدار با برتری یک برف صفر ژاپن خاتمه یافت. 4 سال بعد این بار در جریان بازی‌های آسیایی 1986 ایران و ژاپن رو در روی هم قرار گرفتند که این بازی با گل‌های مهدی ابطحی و ناصر محمدخانی به سود ایران به پایان رسید.
در نخستین تقابل دو تیم در جام ملت‌ها، ایران و ژاپن در جام ملت‌های 1988 مقابل هم قرار گرفتند که این بازی با تساوی بدون گل به پایان رسید. در ادامه سریال تقابل‌های دو تیم در بازی‌های آسیایی، ایران در بازی‌های آسیایی 1990 با تک گل صمد مرفاوی موفق شد از سد ژاپن بگذرد هر چند 2 سال بعد در جام ملت‌های 1992 این ژاپن بود که با یک گل از سد ایران گذشت. یک سال بعد دو تیم این بار در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی 1994 مقابل هم قرار گرفتند که این دیدار با حساب 2 بر 1 به سود ایران خاتمه یافت. رضا حسن‌زاده و علی دایی گلزنان ایران در این بازی بودند.
 

گزارش ویژه از تمام تقابل‌های ایران و ژاپن

در یکی از حساس‌ترین بازی‌های تاریخ دو تیم، ایران و ژاپن در پلی‌آف صعود به جام جهانی 1998 در جوهور بهرو مالزی مقابل هم قرار گرفتند و در شرایطی که ژاپن با یک گل پیش بود ایران با گل‌های خداداد عزیزی و علی دایی به بازی بازگشت با این حال با گل دقیقه 75 ژاپنی‌ها بازی به وقت اضافه کشیده شد تا اینکه در دقیقه 118 ماسایوکی اوکانو گلزنی کرد و ژاپن با قانون گل طلایی به جام جهانی صعود کرد. یک سال بعد دو تیم در یک بازی دوستانه مقابل هم قرار گرفتند که این بازی با تساوی یک - یک خاتمه یافت و علی دایی گلزن ایران در این بازی بود. 5 سال بعد، دو تیم در جریان جام ملت‌های 2004 مقابل هم قرار گرفتند که حاصل کار دو تیم در این بازی تساوی بدون گل بود.
در جریان بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2006، دو تیم در نوروز 84 مقابل هم قرار گرفتند و ایران با دو گل وحید هاشمیان موفق شد با حساب 2 بر 1 از سد ژاپن بگذرد هر چند کشته شدن تعدادی از هواداران فوتبال ایران به دلیل ازدحام در درب خروجی ورزشگاه آزادی سبب شد تا کام تمامی ایرانیان پس از این پیروزی تلخ شود. بازی برگشت این دو تیم با پیروزی 2 بر 1 ژاپن به پایان رسید و علی دایی تنها گلزن ایران در این بازی بود. اخرین تقابل دو تیم نیز به یک بازی دوستانه در سال 94 باز می‌گردد، جایی که تیم ملی ایران با هدایت کارلوس کی‌روش در تهران میزبان ژاپن بود. این دیدار در نهایت با تساوی یک - یک خاتمه یافت و مهدی ترابی زننده تک گل ایران در این بازی بود.